Recenzja książki: Anioł

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Do czego może doprowadzić połączenie miłości i nienawiści? I do czego doprowadzić mogą związki z gangsterskim półświatkiem? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w powieści Łukasza Jarosza Anioł.

Oliwia Wajdzik była kobietą sukcesu – a przynajmniej tak się wszystkim wydawało do momentu, gdy jej ciało znalezione zostało na tyłach jednego z miejskich kin. Śledczy, którzy trafili na miejsce zbrodni, pewni byli, że było to morderstwo z zimną krwią.

Wraz z pojawieniem się kolejnych wskazówek policjanci – z nadkomisarz Kijowską na czele – szybko odkryli, że zamordowana młoda kobieta pracowała jako ekskluzywna prostytutka, a z jej usług korzystali nie tylko artyści czy politycy, ale również księża. Okazało się także, że kobieta mogła być powiązana z lokalnym gangsterskim półświatkiem. Kto stał za morderstwem prostytutki? I dlaczego młoda kobieta musiała umrzeć?

O brutalnym morderstwie, ale także o śledczych, którzy niejednokrotnie muszą mierzyć się ze złem, pisze w swojej powieści Łukasz Jarosz. Anioł to sprawnie napisany kryminał, osadzony w polskich realiach.

Łukasz Jarosz w swojej powieści nie ucieka od scen brutalnych, ociekających krwią i przemocą. Obrazowe opisy ofiar zbrodni są jednak koniecznym elementem kryminalnej fabuły. Jednocześnie warto podkreślić, że szokujące sceny nie dominują nad śledztwem, którym zajmuje się nadkomisarz Kijowska.

Anioł pokazuje, że każdy z nas skrywa sekrety, których nikomu nie ujawnia. I – jak przekonuje za sprawą swoich bohaterów Łukasz Jarosz – słusznie, bo czasem nasze słabości wykorzystane mogą zostać przeciwko nam przez tych, którym najbardziej ufamy.

W powieści Łukasza Jarosza każdy z bohaterów ma do odegrania inną rolę w sprawie śmierci Oliwii Wajdzik, a w przypadku samego morderstwa – jak się okazuje – nie ma miejsca na przypadek.

Chociaż Anioł to rasowy kryminał, autor porusza w powieści także wątki społeczne – m.in. związane z potrzebą bliskości, realizowania swych ambicji i miłości, ale również cierpienia i rozczarowania. Łukasz Jarosz pokazuje, że czasem największy wpływ na nasze życie nie ma to, kim jesteśmy lub czym się zajmujemy, ale to, jakimi emocjami się kierujemy.

Autor nie ubarwia rzeczywistości i nie popada w klisze znane z literatury sensacyjno-kryminalnej. Powieściowi policjanci nie są więc superbohaterami, na których odnalezione ciało nie robi większego znaczenia. Przeciwnie – mimo swego doświadczenia, śledczy w „Aniele” nie są pozbawieni empatii i ludzkich odruchów.

Anioł to książka, którą czyta się szybko, a jednocześnie która pozostawia czytelnika w napięciu. Całość dopełnia nietuzinkowa intryga oraz interesujący obraz kryminalnego śledztwa.

Kup książkę Anioł

Zobacz opinie o książce Anioł
Anioł
Łukasz Jarosz
Mortem
Łukasz Jarosz0
Okładka ksiązki - Mortem

Powieść ostra jak chirurgiczny skalpel, mocna jak policyjny taran i ciężka jak burzowa chmura. Przystojniak vel Krwawy Rzeźnik bestialsko morduje kolejne...

Pełna krew
Łukasz Jarosz0
Okładka ksiązki - Pełna krew

Świetna, wielowymiarowa, niejednoznaczna i prawdziwa poezja mówiąca własnym głosem, wkraczająca na obszary rzeczywistości nieczęsto przez współczesną poezję...