Recenzja książki: Inny niż wszyscy

Recenzuje: Anna Globisz

Inny niż wszyscy Pera Nilssona to krótka, pisana językiem uczniowskim powiastka, za temat rozważań przyjmująca inność. Autor, za punkt wyjścia biorąc zespół Aspergera, zdiagnozowany u jednego z uczniów z klasy Dawida, Oskara, snuje opowieść o odmienności, stawiając przy tym zasadnicze pytanie: czy ktokolwiek z nas jest normalny i czy naprawdę chcemy być wszyscy jednakowi?

Dawid od zawsze przyjaźni się z Krillem i Oskarem. Chłopcy od zawsze wiedzieli, że ich przyjaciel nieco się wyróżnia: jest powolny, skrupulatny, ma olbrzymi zasób wiedzy z zakresu swoich zainteresowań i raczej woli być sam niż w towarzystwie. Klasa przyzwyczaiła się do niego i traktowała go tak samo, jak innych. Wyjątkiem był Fredrik – szkolny rozrabiaka, szukający jedynie powodu, by komuś dokuczyć.

Sprawy nieco się zmieniły, gdy wychowawczyni oznajmiła, że Oskar ma zespół Aspergera. Próbowała wyjaśnić, czym jest i czym nie jest owa przypadłość, jednak nie wszyscy uczniowie zrozumieli. Sam Dawid zaczął się obawiać, że ma to, co jego przyjaciel. Tym bardziej, że szukając wsparcia u bliskich, dowiadywał się, że również jest „inny”. Odkrycie to przyprawiało go o bezsenność do czasu, gdy Oskar powiedział mu coś bardzo mądrego. Co takiego? O tym przekonacie się, czytając tę niezwykle mądrą, choć prostą w przekazie historię.

Nilsson za sprawą swej opowieści pokazuje, jak pięknie jesteśmy różni i jak łatwo kogoś ocenić i zaszufladkować, choć tak naprawdę nikt do końca nie wie, co to znaczy „być normalnym". Ukazuje różne typy osobowości, wyglądu, zachowania oraz usposobienia, by podkreślić, że tak naprawdę nie ma dwóch takich samych osób na świecie i że wszyscy jesteśmy na swój sposób inni.

Polecam tę książkę zarówno osobom, które borykają się w swoim środowisku z problemem odmienności w ogólnym ujęciu, jak i tym, które mają wokół siebie dziecko z zespołem Aspergera i chcą oswoić swoje pociechy z tym zagadnieniem. Nilsson w bardzo subtelny sposób pozwala temat zrozumieć i przyjąć jako coś naturalnego.

Kup książkę Inny niż wszyscy

Zobacz opinie o książce Inny niż wszyscy
Autor
Inny niż wszyscy
Per Nilsson
Koniec z Mileną?
Per Nilsson 0
Okładka ksiązki - Koniec z Mileną?

Dawid ma wrażenie, że miłość to ciągłe kłopoty. Kiedy widzi czarne oczy Mileny i słyszy jej głos, wie, że nie będzie łatwo. Ale już postanowił: musi z...

Zakochałem się w Milenie
Per Nilsson0
Okładka ksiązki - Zakochałem się w Milenie

Dawid zakochał się w Milenie. Ona jednak go nie widzi. Co powinien zrobić, żeby zwróciła na niego uwagę? Czy ma być zabawny, czy grać twardziela, a może...