Recenzja książki: Kamienica. Sekrety Białej

Recenzuje: Danuta Awolusi

Połączenie powieści obyczajowej i historycznej cieszy się wśród czytelników wielką popularnością. Agnieszka Panasiuk jest prawdziwą mistrzynią tej gatunkowej hybrydy. Jej książka Kamienica. Sekrety Białej to literacka podróż pełna emocji i wzruszeń.

recenzja Kamienica. Sekrety Białej

Dorota Rosolska planuje ślub z narzeczonym. Ściąga do Podlasia Południowego przyjaciółki, by towarzyszyły jej w tym wyjątkowym czasie. Okazuje się jednak, że Piotr nie jest mężczyzną, za jakiego go uważała. Gdy pokazuje on swą prawdziwą twarz, bohaterka musi dokonać wyboru. I jednocześnie rozejrzeć się dookoła siebie, bo może jest ktoś, kto byłby o wiele lepszym kandydatem na męża?

W tym samym czasie jej rodzice otrzymują tajemniczy list. Okazuje się, że wojenna historia i żydowska kamienica to część rodzinnej układanki, o której nie wiedzieli. Teraz zarówno Dorota, jak i jej rodzice, muszą poznać losy Rebeki, Racheli i Estery, a przy okazji zadać sobie pytania o własną tożsamość.

Agnieszka Panasiuk snuje opowieść o różnych odcieniach miłości. Dorota ma kochających rodziców – ich uczucie daje jej siłę, by stawić czoła trudnościom, ale też zawalczyć o własne szczęście. Przyjaciółki również ją kochają, choć zdarzają się niedopowiedzenia. Jednak ta relacja jest ważna. W powieści pojawia się także miłość romantyczna, która może w równym stopniu wynosić i budować, jak i niszczyć oraz upadlać. Dorota ma jednak wiele szczęścia, bo dla wielu osób jest po prostu ważna.

Kamienica. Sekrety Białej to również powieść o odkrywaniu własnej tożsamości i zaglądaniu w pełną sekretów przeszłość. Losy Żydów podczas wojny, ale też w późniejszych latach, są dramatyczne, trudne, a wciąż tak naprawdę nie do końca opowiedziane. Agnieszka Panasiuk robi dla nich miejsce w swojej powieści, choć oczywiście tworzy fikcję literacką. Czytelnik nie musi jednak wiedzieć, co jest prawdą historyczną, a co owocem wyobraźni pisarki – zagłębi się w tę narrację całkowicie, chłonąc każdy rozdział.

Powieść Panasiuk to jedna z tych książek, w których każdy będzie mógł odnaleźć cząstkę siebie. Można zadać sobie pytanie o własne wybory, o prawdziwą miłość, o decyzje podejmowane z rozsądku. Polecam i czekam na kolejne tomy cyklu Sekrety Białej!

Tagi: obyczajowe z historią w tle

Kup książkę Kamienica. Sekrety Białej

Zobacz opinie o książce Kamienica. Sekrety Białej
Kamienica. Sekrety Białej
Agnieszka Panasiuk ;
Sekrety Białej (#4). Dworek
Agnieszka Panasiuk0
Okładka ksiązki - Sekrety Białej (#4). Dworek

Anna kocha swój zawód, jednak współpraca z przełożoną układa się fatalnie. Bibliotekarka jest zmęczona i czuje się bezsilna. Dodatkowo wiszą nad nią groźba...

Podróże serc
Agnieszka Panasiuk0
Okładka ksiązki - Podróże serc

Zamożna ziemianka, Joanna Wierzbicka, jest niespełnioną uczuciowo kobietą. Ukochany wybrał inną. Joanna, rzucając się w wir pracy, wybiera samotną drogę...