Kamienica. Sekrety Białej

Tom 1 cyklu Sekrety Białej

Dorocie świat wali się na głowę. Wieloletnie przyjaźnie zawisły na włosku, a narzeczony pokazał swoją prawdziwą twarz. Młoda notariuszka staje przed trudnymi wyborami. Tymczasem dramatyczny list z Izraela burzy spokój jej rodziców. Czy ich życie było zbudowane na kłamstwie? By znaleźć odpowiedź, muszą wyruszyć w przeszłość swojej rodziny. Kim są Rebeka, Rachela i Estera? Co wydarzyło się w czasie drugiej wojny światowej w getcie w Białej? Kamienica to pierwszy z czterech osobnych tomów obyczajowo-historycznego cyklu Sekrety Białej Agnieszki Panasiuk opowiadającej o grupie przyjaciółek z Białej Podlaskiej, których relacje w obliczu życiowych przeciwności zostają wystawione na próbę.

Informacje dodatkowe o Kamienica. Sekrety Białej:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2023-05-24

Tagi: obyczajowe z historią w tle

Kup książkę Kamienica. Sekrety Białej

Kamienica. Sekrety Białej - opinie o książce

"Kamienica" Agnieszka Panasiuk Wydawnictwo Szara Godzina to pierwszy z czterech osobnych tomów obyczajowo-historycznego cyklu Sekrety Białej. Czytając książkę zastanawiamy się nad pytaniem jak nasze wybory wpływają na życie? Praktycznie każda sytuacja to sztuka wyboru, człowiek musi ostatecznie ponieść odpowiedzialność za każdy z nich. Właśnie podjęte decyzje w niedalekiej przeszłości, wpłynęły na życiowe wybory i życie ówczesnych bohaterów.

"Przeszłość zdąży zapukać do drzwi i upomnieć się o nie..."

Dorota Rosolska szykuje się do najpiękniejszego dnia w swoim życiu-ślubu. Nie może na nim zabraknąć przyjaciółek Zuzy, Anki i Marysi. Wszak przysięga sprzed lat musi zostać spełniona. Wszystko było idealnie zaplanowane. Niestety zbieg kilku wydarzeń burzy spokój Doroty. Narzeczony okazuje się kłamcą, a do tego wieloletnia przyjaźń zostanie poddana próbie. Przyszła panna młoda będzie mieć ogromny problem z dokonaniem wyboru. Do tego sekrety rodziców i tajemniczy list z Izraela dodatkowo zburzy spokój rodziny Rosolskich. Przeszłość ma związek z teraźniejszością,tylko co okaże się prawdą. Dorota musi znaleźć odpowiedzi na pytania i dokonać ważnych wyborów. Jaką rolę odegra tu rodzina Jasłowskich? Jak wydarzenia z czasów II wojny światowej wpłyną na losy rodziny Doroty? Czy kobieta stanie na ślubnym kobiercu?

Na te i inne pytania musicie znaleźć odpowiedzi w książce. Autorka stworzyła ciekawą fabułę, wplatając w nią wątki historyczne podsycone tajemnicą i sekretami. Intryg, kłamstw też nie zabraknie. "Kamienica" to pierwszy z czterech osobnych tomów cyklu Sekrety Białej. W tej części poznajemy losy Doroty i jej bliskich. Kobieta ma przed sobą trudny okres. Decyzje które podejmie zaważą na jej życiu i szczęściu.

Autorka w znakomity sposób pokazała Nam jak ważna jest w naszym życiu rodzina i przyjaciele. To właśnie oni mogą pomóc Nam dowiedzieć się więcej o sobie. Dorota mając wokół siebie wielu życzliwych ludzi będzie musiała zadbać o swoje relacje ze wszystkich sił i dokonać ważnych wyborów. Jakie one będą przeczytacie w książce. Ja osobiście polecam i gwarantuję Wam ciekawą fabułę. Wykreowani bohaterowie i akcja prowadzi Was do zakończenia, które niejednego zaskoczy.

"Istniało tylko teraz. Ta godzina, ten ranek, ten dzień".

Literackie połączenie tego, co było z tym, co jest teraz nie należy do łatwych, ale jeśli doda się do tego sekrety, ludzkie namiętności i pewną kamienicę, może powstać taka książka jak ta. Książka ukazująca barwną mozaikę naszego życia, w której przeszłość i teraźniejszość, a zatem wczoraj i dziś, zostają splątane ze sobą nierozerwalną nicią ludzkich emocji. Poznajcie pierwszy tom nowej serii autorki pt. "Sekrety Białej".

Agnieszka Panasiuk pochodzi z Białej Podlaskiej, jest z wykształcenia nauczycielką historii, ale zawodowo pracuje w administracji. Ze swoim miastem związała całe swoje życie, pasjonuje się ogrodnictwem i dobrym filmem. Wolny czas spędza w otoczeniu rodziny, jest laureatką konkursów literackich. Zadebiutowała w 2020 r. powieścią pt. "Podróże serc".

Dorota niebawem wychodzi za mąż, więc na tej najważniejszej dla niej uroczystości w życiu nie może zabraknąć jej wieloletnich przyjaciółek – Zuzy, Anki i Marysi. Tuż przed ślubem okazuje się jednak, że przyszły mąż bohaterki nie jest uczciwy, a do jej rodziców przychodzi tajemniczy list z Izraela. Dorota musi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją oraz odkryć sekret z przeszłości dotyczący historii Rebeki, Racheli i Estery.

Nowa propozycja Agnieszki Panasiuk to powieść obyczajowa z silnie zaakcentowanym wątkiem historycznym, która z dużą dozą wyczucia łączy teraźniejszość z przeszłością, pokazując tym samym jak nierozerwalnie są one ze sobą splecione. Pierwszy tom nowej serii autorki zadowoli więc wszystkich miłośników życiowych historii, obfitujących w tajemnice, kłamstwa i głęboko skrywane żądze. Sama warstwa obyczajowa, której podstawy zbudowane zostają na wątku prawdziwej przyjaźni, motywie chorej ambicji i definicji autentycznej miłości, wywołuje sporo emocji, a przecież to nie wszystko, co czytelnicy znajdą w fabule tej książki.

Główna bohaterka powieści próbuje poradzić sobie z życiowym bałaganem, a w międzyczasie czyta listy, które przenoszą czytelnika do czasów piekła na Ziemi, czyli do czasów II wojny światowej. Autorka dzięki tym retrospekcjom, pokazuje jak wyglądało życie żydowskiej społeczności w Białej Podlaskiej, gdy władze w miasteczku przejęli Niemcy. Warto tutaj wspomnieć, że warstwa historyczna oprócz waloru stricte poznawczego, zyskuje także walor edukacyjny, bo z pewnością niewielu z nas o tym wie, że w mieście tym utworzono getto. A to przecież niezwykle wartościowe, gdy pod płaszczem powieści stricte obyczajowej przemyca się trochę mało znanej historii, jaka wzbudza tak szeroką gamę uczuć.

Wspomnienia Rebeki i życie doczesne Doroty to dwie historie, które pomimo tak znaczących różnic, łączy jedno, a mianowicie siła kobiet. Agnieszka Panasiuk, obrazując losy jednej, żyjącej we współczesności, która musi mierzyć się z problemami natury uczuciowej i tej drugiej, z przeszłości, wrzuconej w wir dziejowych wydarzeń, pokazuje jak niestrudzone potrafią być kobiety. Jestem więc przekonana, że każda część serii "Sekrety Białej" pokaże nam różne odmiany kobiecej siły.

Dzięki "Kamienicy" poznałam nieznany mi dotąd skrawek trudnej historii Południowego Podlasia, a wplatanie w fabułę takich smaczków, jak chociażby ten o pewnym obrzędowym cieście weselnym, podawanym gościom na koniec imprezy, skutecznie zbudowało klimat tej książki. Poznajcie koniecznie pierwsze "Sekrety Białej" bo przecież jeszcze wiele z nich czeka na odkrycie w kolejnych częściach tej świetnej i wartościowej serii Agnieszki Panasiuk.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2024-02-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 ksiązki 2024, Posiadam,

Jest to pierwsza częśc z cyklu :Sekrety Białej.Jest to powieść historyczna,gdzie terażniejszość przeplatana jest wspomnieniami wojennymi.

W pierwszej częśći poznajmy Dorotę,która przygotowuje się do swojego ślubu.Na przedślubny weekend zaprosiła swoje przyjaciółki:Marię,Zuzannę i Annę,z którymi przyjaźni sie od szkolnych lat.

W ferworze przygotowań weselnych Dorota dowiaduje się,że jej narzeczony zdradził ją z jedną z przyjaciółek,okazał się w dodatku dyspotycznym i ciągle narzekającym facetem.

Na domiar złego matka Doroty dostaje tajemniczy list z Izraela,który burzy spokój rodziny. Postanawia dowiedzieć się kim są :Rachela,Rebeka i Estera (osoby wymienione w liście) i ustalić co takiego zdarzyło się w gettcie podczas wojny.A pomocna dłoń otrzymuje od swojego szefa,któremu Dorota nie jest obojętna.

Czy Dorota zaufa ponownie swojemu narzeczonemu? Czy skrywane tajemnice ujrzą światło dzienne i jak wpłyną na rodzine Doroty?Tego dowiecie się z tej niewielkiej objętościowo ksiązki,która opowiada niełatwą wojenną historię, o życiu w getcie i o tym do czego zdolny jest człowiek

W maju tego roku pojawiła się na rynku wydawniczym kolejna opowieść napisana przez Agnieszkę Panasiuk. Książka ta nosi tytuł ,,Kamienica" i rozpoczyna czterotomowy cykl - Sekrety Białej.

Bohaterką pierwszego tomu jest Dorota Rosolska, jedna spośród grona czterech przyjaciółek znających się szkolnych lat. Pozostałe kobiety to: Maria, Zuzanna oraz Anna, ale w niniejszym tomie autorka skupia się przede wszystkim na perypetiach Doroty. Młoda, ambitna pani notariusz szykuje się do ślubu z mecenasem Piotrem Szareckim, na to wielkie wydarzenie zjeżdżają się do Białej Podlaskiej wszystkie przyjaciółki, ponieważ dwie z nich mieszkają aktualnie w stolicy.

Jednak między narzeczonymi coraz częściej dochodzi do spięć, a Dorota coraz bardziej dusi się w tym związku... Na skutek pewnych wydarzeń i informacji, których dowiaduje się główna bohaterka ślub nie dochodzi do skutku, a mecenas Szarecki w końcu ukazuje swe prawdziwe oblicze...

Jak gdyby tego było mało okazuje się, że rodzice Doroty otrzymali zagadkowy list z Izraela, który obawiają się otworzyć. Czy kobieta znajdzie w sobie odwagę i zapozna się z korespondencją? Co kryje się w tajemniczej przesyłce? - wszystkiego dowiecie się z kart książki.

Agnieszka Panasiuk przenosi nas w przeszłość bardzo realistycznie opisując życie zarówno bialskiego getta, jak i również codzienność społeczności żydowskiej w tamtych czasach. Rodzinne losy Rosolskich wplecione zostały w opowieść o pewnej kamienicy i jej mieszkańcach. Jak łączą się ze sobą te zdawać by się mogło zupełnie rozbieżne wątki? Dajcie się porwać tej powieści, a znajdziecie na to pytanie odpowiedź.

Jeśli lubicie powieści obyczajowe z historią w tle to pozycja ta, jak i zapewne cały cykl będą dla Was świetną lekturą. ,,Kamienica" to opowieść o kobiecej przyjaźni, o cichej, lecz zdeterminowanej miłości, o braniu życia we własne ręce i życiu w pełnej zgodzie ze sobą oraz o przeszłości, która wiąże się z teraźniejszością, ale nie pozostaje także bez wpływu na przyszłość.

Autorka odkrywa na kartach swej powieści kwestie historyczne, które jak przypuszczam, nie są zbyt znane szerszemu gronu odbiorców, a może nawet zostały zupełnie zapomniane. Dzięki tego typu pozycjom czytelnik ma szansę pochylić się nad różnymi aspektami wydarzeń historycznych, a czy zechce je bardziej zgłębić to już jego wolny wybór. Agnieszka Panasiuk w swojej ,,Kamienicy" daje jedynie ku temu subtelny, acz wyrazisty sygnał. Jednak miłośnicy powieści stricte obyczajowych również będą zadowoleni z tej lektury.

Macie ochotę poznać losy Doroty i jej rodziny? Mam nadzieję, że tak właśnie jest. A ja już niebawem opowiem Wam o drugim tomie niniejszego cyklu.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-06-16, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Kamienica" to historia Doroty. Kobiety, która miała poukładane i spokojne życie. Tak przynajmniej myślała, bo pewnego dnia wszystko zaczęło się sypać. Stare znajomości wiszą na włosku, narzeczony, Piotr nagle staje się jej obcym mężczyzną. Po ukończeniu studiów adwokackich zaczyna zadzierać nosa. Zraża do siebie nie tylko narzeczoną, ale również szefa i całe otoczenie. Ale to nie koniec. Podczas pobytu w domu rodzinnym, Dorota odkrywa list, którego nadawcą jest ktoś z Izraela. Co takie znajduje się w nim, że z dnia na dzień zostaje zburzony spokój rodziny? Kim są Rechela, Rebeka i Estera? Aby tego dowiedzieć się, autorka zabiera nas w podróż w przeszłość, do korzeni rodziny Doroty.

,,Kamienica" jest pierwsza z czterech części serii opowiadającej o grupie przyjaciółek z Białej Podlaskiej. Ten tom poświęcony jest Dorocie, która poznaje historię swojego pochodzenia. Książka należy raczej do tych o smutnej tematyce, ale wartej do przeczytania. Czyta się bardzo szybko i nie ze względu na jej gabaryty, ale ze względu na opisaną w niej historię, która wciąga może nie od pierwszych stron, ale gdzieś po około 50 stronach. Wtedy akcja nabiera tempa i powoduje, że czytelnik jest ciekawy co wydarzyło się w okresie II Wojny Światowej i jak dalej potoczą się losy narzeczonych. Lektura dostarcza wielu emocji. Jest przepełniona bólem i cierpieniem, tajemnicami, ale również nadzieję na to, że główna bohaterka odnajdzie to czego szuka i dokona właściwych wyborów.

Autorka świetnie połączyła powieść obyczajową z powieścią historyczną. I myślę, że fani tych gatunków w tej książce znajdą coś dla siebie.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Dorocie świat wali się na głowę. Narzeczony, z którym na dniach miała brać ślub pokazał swoją prawdziwą twarz a przyjaźń z jedną z długoletnich przyjaciółek zawisła na włosku. Dziewczyna będzie musiała podjąć wiele trudnych decyzji. Jakby było tego mało do rodziców Doroty przychodzi list z Izraela, który mieszka mocno w ich życiu. Młoda notariuszka chcąc pomóc swoim rodzicom w poznaniu prawdy a przy okazji zapomnieć o swoich problemach wyruszy w przeszłość swojej rodziny.

Czasami człowiek ma wrażenie, że wszystko się sprzysięgło przeciw niemu. W takiej sytuacji była Dorota, główna bohaterka Kamienicy. Nie dało się jej pozazdrościć skomplikowanej sytuacji, w której się znalazła. Postało tylko jej współczuć i wierzyć, że ze zła, które ją spotkało wyniknie jakieś dobro. W końcu może się tak zdarzyć, prawda? Ważne by tylko w momencie próby mieć przy sobie kogoś, kto zechce pomóc wyjść z tarapatów, kogoś, kto pocieszy. Takie osoby na szczęście miała przy sobie młoda notariuszka. Oto właśnie one pomogły uporać się jej z problemami i rozwiązać zagadkę tajemniczego listu z Izraela.

W moim przekonaniu ten listy i jego sekrety były najbardziej intrygującym elementem tej książki. Powolne odkrywanie sekretów stało się prawdziwą podróżą do czasów, kiedy zło zatriumfowało. Jednak jak się okazało, nawet wtedy znalazły się osoby dobrej woli, które nie bały się zaryzykować swojego życia dla innych.

Kamienica to wspaniała książka, którą poznaje się z największą przyjemnością. Co prawda nie jest lekką historią, ale nie jeden raz może nas miło zaskoczyć. Dodatkowo wraz z bohaterami wykreowanymi przez autorkę można pospacerować po miejscach ulokowanych niedaleko miejsca, w którym mieszkam. W Kamienicy wspomniano nawet kilkukrotnie o Lubartowie, w którym od czasu do czasu bywam. W związku z tym nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do zapoznania się z niniejszą lekturą.

Pierwszy tom nowej serii autorstwa Agnieszki Panasiuk przenosi nas nie w dziewiętnasty wiek, jak to miało miejsce w przypadku cyklu Na Podlasiu, ale w trochę bliższą nam przeszłość, w lata II wojny światowej i współczesne. Czy nowa seria skradła moje serce?

Główna bohaterka "Kamienicy" nazywa się Dorota Rosolska i wkrótce wychodzi za mąż za prawnika, Piotra Szareckiego. Właściwie wszystko układa się idealnie, jej ukochany pracuje w tej samej kancelarii, co ona, i czeka ich wspaniała wspólna przyszłość. A że czasami nad ich związkiem pojawiają się czarne chmury, wynikające głównie z humorków narzeczonego? No cóż, w każdym związku zdarzają się gorsze i lepsze dni. Przecież się kochają! Nic nie stanie im na drodze do szczęścia. Dorota stara się ze wszystkich sił zadowolić wybrednego ukochanego i dogadzać mu tak, by nie miał powodu do niezadowolenia, jednak czy na tym powinien polegać szczęśliwy związek? Co ciekawe, nie wszystkim Piotr przypadł do gustu, a już szczególnie nie spodobał się ojcu przyszłej panny młodej i jej przyjaciółkom. Jednak jak mówi przysłowie, miłość jest ślepa, więc nie ma się co dziwić, że i Dorota w obliczu tego uczucia straciła kontrolę nad sytuacją i kompletnie nie dostrzegła, jakim człowiekiem w rzeczywistości jest jej ukochany...

Kiedy matka Doroty otrzymuje tajemniczy list z Izraela, którego nadawcą jest nieznana nikomu Estera Lewensztajn, atmosfera przygotowań do wielkiego dnia się psuje. Świat pani Rosolskiej chwieje się w posadach, kobieta traci pewność co do prawdziwości swojego pochodzenia. Bo skąd nagle wzięła się kobieta, która zwraca się do niej "córeczko"? Jaki związek ma z bialskim gettem i żyjącą tam w czasie wojny kobietą i jej dzieckiem? Kim są Rebeka, Rachela i Estera, i czy udało im się przeżyć koszmar wojny? Na te i wiele innych pytań Dorota próbuje odpowiedzieć między innymi z pomocą swojego szefa, Michała Łęczyckiego. Co wyniknie z tego nietypowego śledztwa? Czy Dorota zdąży przejrzeć na oczy i wprowadzi zmiany w planach na przyszłość?

Skonstruowane przez autorkę postaci czterech przyjaciółek dają się lubić. Każda z kobiet jest inna, dzięki czemu stanowią świetną i dynamiczną drużynę. Ich dialogi czasem iskrzyły się humorem, a czasem kipiały zupełnie odmiennymi emocjami. Działo się sporo, jednak pisarka od początku do końca panowała nad ich temperamentami.

Agnieszka Panasiuk ma cudownie lekkie pióro, którym potrafi zdziałać cuda na kartach swoich powieści. Umiejętnie łączy obyczajowe opowieści z historycznym tłem. Dopracowane do ostatniego szczegółu wydarzenia świadczą o tym, że autorka wkłada wiele pracy w to, by jej powieści były realistyczne i wciągające. Wprawdzie "Kamienica" nie wywołała we mnie takich emocji, jak tomy cyklu Na Podlasiu, ale jednak historia Estery była intrygująca i czekałam z niecierpliwością na jej finał.

Jeśli wierzyć opisowi książki, czekają nas w tym cyklu jeszcze trzy tomy, gdzie głównymi bohaterkami będą Zuza, Marysia i Anka. Ciekawe, jakie perypetie autorka wymyśli przyjaciółkom Doroty.

Sekrety Białej (#4). Dworek
Agnieszka Panasiuk0
Okładka ksiązki - Sekrety Białej (#4). Dworek

Anna kocha swój zawód, jednak współpraca z przełożoną układa się fatalnie. Bibliotekarka jest zmęczona i czuje się bezsilna. Dodatkowo wiszą nad nią groźba...

Sekrety Białej (#3) Chata
Agnieszka Panasiuk0
Okładka ksiązki - Sekrety Białej (#3) Chata

Zuzanna - przebojowa architektka - mieszka samotnie w Warszawie i korzysta z uroków miejskiego życia. Praca w biurze projektowym to spełnienie jej marzeń...