Recenzja książki: Krwawe srebrniki

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Jakie tajemnice skrywają grube mury klasztornego zakonu? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje główny bohater najnowszej powieści Roberta M. Rynkowskiego – informatyk Jacek Posadowski. Opublikowane nakładem Wydawnictwa eSPe Krwawe srebrniki to barwna i dynamiczna powieść przygodowo-kryminalna.

recenzja Krwawe srebrniki

Rozpoczyna się naukowe sympozjum braci zakonnych, którzy prezentują swoje najnowsze badania. Niestety, jedno z wystąpień poddane zostaje silnej krytyce – to, które o związkach Boga, człowieka i sztucznej inteligencji przygotował brat Juliusz z małego, powoli wymierającego zakonu na Suwalszczyźnie.

Kiedy w noc po nieudanej prezentacji mnich umiera w tajemniczych okolicznościach, jego przyjaciel – Jacek Posadowski – zostaje poproszony o pomoc. Przełożony zakonu nie wierzy w to, że brat Krzysztof posunąłby się do samobójstwa. Chociaż Jacek nie chce po raz kolejny mieszać się w kryminalne afery, to jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w sprawie śmierci zakonnika pojawia się zbyt wiele pytań, by móc zbyć ją łatwym rozwiązaniem podsuniętym przez policję.

Wkrótce Posadowski zgadza się wyruszyć do zakonu, by tam – pod przykrywką – zbadać sprawę śmierci jednego z braci. Szybko przekonuje się, że jeśli w klasztorze w Smolanach faktycznie doszło do morderstwa, to sprawcą musiał być nikt inny, jak tylko któryś z mnichów. Próbując rozwiązać sprawę, Jacek wikła się w niebezpieczną intrygę, której rozmiarów nawet nie może sobie wyobrazić.

Krwawe srebrniki to najnowsza powieść Roberta M. Rynkowskiego. Przed rokiem pisarz wydał pierwszą z książek z udziałem Jacka Posadowskiego – powieść Szept węża. Drugi tom cyklu o przygodach informatyka z Suwałk utrzymany jest w podobnym tonie co pierwsza z książek – i tym razem nie brakuje brawurowej akcji oraz suspensu.

Robert M. Rynkowski w swojej powieści dokonuje dość zaskakującego połączenia różnych wątków i pomysłów fabularnych. Stąd też w Krwawych srebrnikach pojawiają się zarówno elementy quasi-biblijne w postaci snów nawiedzających jednego z zakonników, jak i wątki o charakterze kryminalnym czy społeczno-obyczajowym. Przy tym wszystkim autorowi udaje się utrzymać dość dobre tempo akcji swojej powieści. 

Powieść Rynkowskiego rozpoczyna się tak, jak powinna zacząć się fabuła książki z gatunku political-fiction. Chociaż akcja powieści w głównej mierze toczy się w klasztorze, w tle autor zarysowuje jednak alternatywną opowieść o polskiej polityce, nie pozostawiając suchej nitki na żadnym z jej reprezentantów. Autorowi udaje się zamknąć fabułę powieści w swoistą klamrę – konsekwencje działań polityków rozpoczynają i kończą Krwawe srebrniki.

Autorowi udaje się wpleść także wątek obyczajowy dotyczący głównego bohatera i jego bliskich – córki Zosi oraz sąsiadki Matyldy, z którą Posadowski od pewnego czasu pozostaje w napiętych stosunkach. Życie prywatne bohatera jest także nicią łączącą obie tomy przygód informatyka, przy czym warto podkreślić, że czytelnicy, którzy nie znają fabuły Szeptu węża, z powodzeniem mogą zapoznać się z Krwawymi srebrnikami.

Poza nawiązaniami do świata polityki i przemian społecznych, w powieści Rynkowskiego interesujące są również bezpośrednie kulturowe nawiązania, m.in. do kultu świętego Izydora Oracza, który staje się podstawą do stworzenia na potrzeby powieści klasztoru Izydorytów. Chociaż opisywany w Krwawych srebrnikach zakon stanowi fikcję literacką, to jednak inspirowany jest prawdziwą historią świętego, która pokrótce zaprezentowana zostaje w powieści.

W Krwawych srebrnikach pojawiają się także odniesienia do Imienia róży Umberto Eco. Powieść Roberta M. Rynkowskiego usatysfakcjonuje wszystkich miłośników literatury angażującej literatury przygodowo-kryminalnej. 

Kup książkę Krwawe srebrniki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Krwawe srebrniki
Książka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Inne książki autora
Niezwykłe przygody aniołów
Robert M. Rynkowski0
Okładka ksiązki - Niezwykłe przygody aniołów

Mogłoby się wydawać, że życie uczennicy pierwszych klas szkoły podstawowej to czas beztroski. Nic bardziej mylącego! Karolinka ciągle staje przed wyzwaniami...

Skarb Szpicbródki, czyli Ruda Zuzka i młynarki
Robert M. Rynkowski0
Okładka ksiązki - Skarb Szpicbródki, czyli Ruda Zuzka i młynarki

Szpicbródka, legendarny król kasiarzy, stał się bohaterem książek i filmów, lecz rzeczywiste jego losy okrywa mrok tajemnicy. Co stało...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy