Quantcast

Recenzja książki: Szczęściarz

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Pewnie nieraz zastanawiamy się nad tym, czym jest szczęście? Czy jest to coś namacalnego jak czterolistna koniczynka? A może szczęście to spełnienie najskrytszych marzeń? Na poszukiwanie szczęścia wybiera się też gałgankowy pajacyk, bohater kierowanej do najmłodszych czytelników książki Marty Dębowskiej Szczęściarz (Wydawnictwo Bis) z fenomenalnymi ilustracjami Joanny Czarneckiej.

recenzja  Szczęściarz

Gałgankowy pajacyk od wielu lat mieszka w kwiaciarni Florian i Róża. Nie jest jednak na sprzedaż. Jest uroczą dekoracją, przykuwającą wzrok dzieci towarzyszących dorosłym w zakupach. Od dłuższego czasu pajacyk pragnie trafić w ręce maluchów, by stać się ich ukochaną zabawką. Pewnego dnia nadarza się ku temu okazja. W kwiaciarni zaczyna się remont, a pajacyk ląduje w jednym z wielu pudeł z rupieciami. Gnany pragnieniem spełnienia swojego marzenia, wyrusza w podróż. Wyprawa pełna jest niewiadomych, a pajacyk co rusz dziwi się, jak ogromny i nieprzewidywalny jest otaczający go świat.

Szczęściarz to pełna empatii i ciepła opowieść o sile marzeń oraz wierze w ich spełnienie. Coś, co wydaje się niemożliwe, w końcu się spełnia, dostarczając wszystkim wielu chwil prawdziwej radości. Marta Dębowska pokazuje również, jak wielką wartość ma przyjaźń. Nie liczy się to, jak wyglądamy, ale to, co mamy w sercu i jak serce okazujemy innym. Życzliwość, bezinteresowność, chęć niesienia pomocy – to bezcenne cechy, które pozwalają zjednywać sobie ludzi.

Książka Marty Dębowskiej została przepięknie zilustrowana przez Joannę Czarnecką. Wiele ilustracji utrzymanych jest w ciemniejszej kolorystyce, która przywodzi na myśl długie, zimowe wieczory i noce oraz czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Mrok rozświetlają świąteczne iluminacje, bożonarodzeniowe dekoracje albo po prostu pięknie rozgwieżdżone, zimowe niebo. Zaprezentowane na stronach książki portrety bohaterów rozczulają i chwytają za serce. Liczne wizerunki gałgankowego pajacyka mocno zapadają w pamięć, a szczere spojrzenia zwierzęcych bohaterów wróżą długą przyjaźń z głównym bohaterem.

Szczęściarz to piękna lektura do wspólnego czytania z dzieckiem w okresie Bożego Narodzenia. Wplecione w opowieść przygotowania do świąt, wielopokoleniowe tradycje czy zwyczajna ludzka życzliwość sprawiają, że mocno otworzy się serce każdego czytelnika i odrodzi się w nim wiara w to, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Szczęściarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szczęściarz
Książka
Szczęściarz
Marta Dębowska
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy