Recenzja książki: Tylko jedna noc

Recenzuje: Patryk Obarski

Czasem wystarczy jedna noc, by życie zmieniło się nie do poznania. Na własnej skórze doświadczają tego bohaterowie najnowszej książki Jess Ryder. Powieść Tylko jedna noc to trzymający w napięciu thriller, który pokazuje, że człowiekiem wciąż rządzi afekt.

Oczekiwania często znacznie różnią się od rzeczywistości. Przekonuje się o tym Amber, świeżo upieczona matka, która zamiast radości z macierzyństwa, coraz częściej czuje zmęczenie i złość. To nie poprawia sytuacji w jej domu i prowadzi do konfliktów z mężem Georgem.

Kiedy George wyjeżdża w celach służbowych, a Amber postanawia spędzić weekend w SPA, pozostawia córkę pod opieką siostry. Spokojny weekend zmienia się jednak w koszmar, kiedy okazuje się, że dziecko zaginęło, a opiekunka nie potrafi wyjaśnić, jak do tego doszło.

Szybko okazuje się, że porwanie Mabel nie było przypadkowe – ktoś poświęcił wiele czasu na to, by pozbawić George’a i Amber dziecka. Pytanie jednak: po co to zrobił? I czy rodzice naprawdę chcą, by dziewczynka do nich wróciła?

Nikt nie może czuć się bezpiecznie. Wydaje się, że takie przesłanie płynie z thrillera  Tylko jedna noc. Jess Ryder udowadnia, że klasyczne pytanie, które pada w czasie dochodzenia: Czy ma Pan jakichś wrogów?, jest niewystarczające. Zamiast tego warto raczej zastanowić się nad tym, czy nie jesteśmy odpowiedzialni za krzywdy wyrządzone innym?

Powieść Tylko jedna noc pokazuje, że w życiu kluczowa jest rozmowa, bo to jej szczególnie brak między bohaterami. Autorka dowodzi, że wielu przykrych sytuacji dałoby się uniknąć, zastępując wzajemne pretensje i rozczarowania dialogiem czy próbą zrozumienia drugiej osoby.

Powieść Jess Ryder przekonuje także, że czasem nasz losy zależy od drobnostek. Małych rzeczy, których początkowo nie traktujemy z należytą powagą, a które mogą przynieść bolesne konsekwencje.

Po zniknięciu Mabel jej rodzice zastanawiają się nad tym, kto i dlaczego porwał dziewczynkę. Czytelnik dowiaduje się tego znacznie wcześniej, a to za sprawą narracji zastosowanej przez autorkę. Choć w znacznej części rozdziałów towarzyszmy rodzicom zaginionej dziewczynki, to Jess Ryder nie zawęża punktu widzenia jedynie do perspektywy tych bohaterów. W Tylko jednej nocy już od samego początku mamy także wgląd w umysł porywacza i poznajemy jego motywacje.

Jedną z cech thrillera jest jego dynamika, a Jess Ryder udaje się stworzyć powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Interesująca narracja przepleciona jest z wartką akcją. Jednocześnie Tylko jedna noc cechuje logika fabularna, dzięki czemu cała historia wydaje się wiarygodna.

Tylko jedna noc to nie tylko opowieść o uprowadzeniu dziecka, ale również o tym, że każdy z nas popełnia błędy. I że za nasze grzechy – prędzej czy później – przyjdzie nam zapłacić. Po książkę Jess Ryder zdecydowanie warto sięgnąć.

Kup książkę Tylko jedna noc

Zobacz opinie o książce Tylko jedna noc
Autor
Tylko jedna noc
Jess Ryder
Druga żona
Jess Ryder0
Okładka ksiązki - Druga żona

Wyszła za człowieka, którego właściwie nie znała. To był błąd. Być może zabójczy w skutkach. Rodzinę Morganów łączy jakaś upiorna tajemnica, której...

Zmyślenie
Jess Ryder0
Okładka ksiązki - Zmyślenie

Wydaje się to niemożliwe, ale kolejna książka Jess Ryder wkręca jeszcze bardziej niż "Wszystkie nasze tajemnice" Związki to nie jest prosta sprawa...