reklama

„Harry Potter” bez J.K. Rowling? Nazwisko pisarki zostało usunięte z muzeum popkultury

Data: 2023-08-10 14:19:22 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Chociaż od premiery Harry’ego Pottera minęło już wiele lat, J.K. Rowling nie daje o sobie zapomnieć. Tym razem o autorce głośno zrobiło się, gdy jej nazwisko zostało wykreślone z wystawy o Harrym Potterze w Muzeum Popkultury w USA.

J.K. Rowling i książkifot. książek Pexels, fot. autorki - Daniel Ogren, Flickr (CC BY 2.0.)

Chociaż pierwsza z książek o Harrym Potterze pojawiła się na rynku w latach dziewięćdziesiątych, to powieści o młodym czarodzieju – a także sama ich autorka – nadal wzbudzają sensację. Co jakiś czas do mediów wciąż trafiają informacje o kontrowersjach wywoływanych przez stworzone przez Rowling wyobrażenia o magii i związane z tym „zagrożenia”. Coraz częściej jednak zachowane w tonie skandalu artykuły dotyczą również i samej autorki. Tym razem o J.K. Rowling zrobiło się głośno, gdy jej nazwisko zniknęło z materiałów na temat wystawy poświęconej serii o młodym czarodzieju. 

Nazwisko Rowling usunięte z wystawy o Harrym Potterze?

J.K. Rowling co jakiś czas konfrontuje się z zarzutami o transfobię. Pisarka nie owija w bawełnę w swoich mediach społecznościowych – zwłaszcza na Twitterze – jednak sama nie uważa się za osobę o poglądach transfobicznych, czego efektem była sądowa batalia m.in. z brytyjskim BBC. 

Okazuje się jednak, że krytycznie postawę pisarki ocenili kuratorzy wystawy poświęconej Harry’emu Potterowi w amerykańskim Muzeum Popkultury w Seattle. Kierownik dodał na stronie muzeum wpis, w którym wyjaśnił, z jakich powodów nazwisko autorki zostało zupełnie usunięte z wszystkich materiałów dotyczących wystawy.

W świecie Harry’ego Pottera jest pewna zima, bezduszna, wysysająca radość istota i tym razem nie jest to Dementor.

Chcielibyśmy pójść za internetową teorią, że te książki zostały faktycznie napisane bez autora, ale ta osoba jest trochę zbyt głośna ze swoimi nienawistnymi i dzielącymi poglądami, żeby móc ją zignorować. [...] Na razie kuratorzy wystawy postanowili usunąć wszystkie jej osiągnięcia z galerii, aby zmniejszyć jej wpływy. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale to byliśmy w stanie zrobić w krótkim okresie, ustalając przy okazji długofalowe skutki.

W swoim oświadczeniu muzeum odniosło się także do niewystarczającej reprezentacji różnorodności etniczno-kulturowej w powieściach o młodym czarodzieju. Zdaniem muzeum pojawiająca się w serii bohaterka, Cho Chang, której imię i nazwisko można uznać za rasistowskie. W żadnym z azjatyckich krajów nikt nie zostałby nazwany właśnie w ten sposób. Niektórym przypomina to nawet obraźliwy zwrot służący do przedrzeźniania Azjatów i udawania brzmienia ich języków. W oświadczeniu czytamy jeszcze:

Jej transfobiczne poglądy są obecnie na pierwszym planie, ale nie możemy zapominać o wszystkich innych kwestiach, przez które jest problematyczna: wsparciu antysemickich twórców, stereotypach rasowych, których używała podczas tworzenia postaci, niesamowicie białym świecie czarodziejów, fatfobii, braku reprezentacji LGBTQIA+ [...] i wiele więcej.

Wcześniej już wobec autorki pojawiały się również zarzuty o antysemityzm. Krytyki nie brakowało także przy okazji premiery Niespokojnej krwi, gdzie pojawił się antagonista, który „przebierał się” za kobietę

Powieści J.K. Rowling nadal na topie

Tymczasem uniwersum Harry'ego Pottera z roku na rok się powiększa, choć nie zawsze z bezpośrednim udziałem pisarki. Przed kilkoma miesiącami swoją premierę miała gra Dziedzictwo Hogwartu, tymczasem wytwórnia Warner Bros planuje zrealizować także nowy serial opowiadający o młodym czarodzieju.

Tymczasem J.K. Rowling nie zamierza odchodzić na pisarską emeryturę i ograniczać się jedynie do krótkich wpisów na Twitterze. Chociaż pisarka domknęła już cykl książek o Harrym Potterze, to wciąż kontynuuje serię kryminałów pisanych pod pseudonimem literackim Robert Galbraith. Do tej pory ukazało się szczęść książek z cyklu o Cormoranie Strike'u; ostatnia z nich – Serce jak smoła – zadebiutowała w Polsce w październiku zeszłego roku. Autorka zdążyła zaprezentować już także pierwszą stronę kolejnej książki z serii.

Harry Potter i kamień filozoficzny - książka

Choć od premiery książek mijają lata, wydaje się, że powieści o czarodzieju nadal cieszą się jednak największą popularnością. A jeśli nie nią – to przynajmniej sentymentem wobec tej historii. Na powieści z debiutanckiego cyklu Rowling składają się kolejno książki: Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Harry Potter i więzień Azkabanu, Harry Potter i Czara Ognia, Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi Harry Potter i Insygnia Śmierci

Pierwszą książkę z cyklu o Harrym Potterze można kupić poniżej:

 

 

źródło: euronews.com.plwww.mopop.org
Tagi: literatura, harry potter,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Pokaż wszystkie recenzje