Recenzja książki: Wallis Simpson. Księżna

Recenzuje: Patryk Obarski

O problemach brytyjskiej rodziny królewskiej w ostatnim czasie słyszał niemal każdy. Mało kto pamięta jednak, że kontrowersje stanowią nieodłączną część funkcjonowania brytyjskiej monarchii, a do jednej z największych skandalistek należy ta, która za sprawą miłości odwiodła od tronu samego króla.

recenzja Wallis Simpson. Księżna

Kiedy życie jak z bajki zamienia się w koszmar. Wallis Simpson. Księżna

Wallis Simpson. Księżna to już kolejna publikacja Wendy Holden, w której dziennikarka za sprawą fikcji opartej na faktach opowiada o kulisach brytyjskiej monarchii. Tym razem na tapet autorka bierze jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii brytyjskiej rodziny królewskiej – Wallis Simpson, przedstawiając losy kobiety z perspektywy dwóch linii czasowych: sprzed poznania króla Edwarda VIII oraz tuż po jego śmierci.

Wallis Simpson. Księżna to interesujący sposób na poznanie mniej znanych bohaterów historii brytyjskiej monarchii. Chociaż okładka książki może sugerować, że mamy do czynienia z pozycją z gatunku literatury non fiction, należy mieć na uwadze, że nowa propozycja HarperCollins Polska to powieść z wątkami biograficznymi. Oznacza to, że chociaż Holden w dużej mierze opiera się na materiałach historycznych i ukazuje zdarzenia, które w rzeczywistości miały miejsce, to jednocześnie wprowadza do swojej historii elementy fikcji literackiej. Wiąże się to z pewnymi konsekwencjami: Wallis Simpson. Księżną należy potraktować nie jako biografię, ale prozę popularną, w której na pierwszym miejscu przede wszystkim stawia się przyjemność płynąca z lektury.

Alternatywa dla The Crown?

Wendy Holden z pewnością potrafi przyciągnąć uwagę odbiorcy – zwłaszcza gdy kończy rozdziały, zawieszając akcję jak w dobrym serialu. To zresztą zabiegi, które sprawdziły się także w filmowych opowieściach o rodzinie królewskiej (mam tu na myśli przede wszystkim wielosezonowy serial The Crown). Jednocześnie jednak należy zauważyć, że fabuła powieści – ze względu na pewne biograficzne ramy, których Holden musiała się trzymać – toczy się raczej niespiesznie.

Interesujące jest miejsce, w którym autorka rozpoczyna swoją historię na temat Wallis Simpson. W powieści poznajemy żonę króla Edwarda VIII, która jako wdowa powraca do kraju męża, by go pochować. Następnie Holden przenosi nas w czasie o kilka dekad, pokazując, jak wyglądało życie Amerykanki przed poznaniem ówczesnego następcy tronu. Poznajemy drugiego męża Simpson, Ernesta (książę Edward był trzecim mężem kobiety) i jej początki życia w Wielkiej Brytanii. Wendy Holden w Wallis Simpson. Księżnej lekko zarysowuje także trudną przeszłość kochanki księcia Walii.

Wallis Simpson. Kobieta, która zauroczyła królów

W powieści nie brakuje także i bohaterów, których niedawno mogliśmy oglądać na pałacowym balkonie w trakcie obchodów Trooping the Colour. Przede wszystkim uwagę czytelnika przyciąga relacja Simpson i młodego księcia Karola, dziś – króla Karola III. Związki obecnego króla Wielkiej Brytanii, jego wuja, Davida oraz jego żony, Wallis Simpson, od kilku lat interesują opinię publiczną i wyrażone zostało to chociażby w trzecim sezonie wspomnianego serialu Netfliksa. Nie ignoruje tego także i Wendy Holden, która w swojej powieści zarysowuje dość korzystny wizerunek najstarszego syna Elżbiety II, żywiącego sympatię wobec Wallis i próbującego utrzymać poprawne stosunki z ukochaną zmarłego wuja.

Powieść Wallis Simpson. Księżna to historia kobiety, której życie nigdy nie przypominało bajki – nawet wówczas, gdy o jej rękę zawalczył sam książę. Książka Wendy Holden z całą pewnością okaże się dobrą propozycją dla czytelników zainteresowanych brytyjską rodziną królewską, ale także dla tych, którzy po prostu pragną bliżej poznać historię kobiety, dla której król porzucił koronę.

Tagi: Biografie fabularyzowane

Kup książkę Wallis Simpson. Księżna

Zobacz opinie o książce Wallis Simpson. Księżna
Autor
Fatalna sława
Wendy Holden0
Okładka ksiązki - Fatalna sława

Belinda Black pracuje w dzienniku "Globe" i przeprowadza wywiady z mało znanymi osobami. Marzy o spotkaniu kogoś słwnego, a przynajmniej bogatego, za którego...

Chłopiec i pies
Wendy Holden0
Okładka ksiązki - Chłopiec i pies

Wzruszająca i niosąca nadzieję historia niezwykłej przyjaźni. Numer 1 wśród biografi i w Wielkiej Brytanii. Jeden jest ciężko chory. Drugi stracił...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;