Zdjęcie - Frank Herbert

Frank Herbert


Frank Herbert to jeden z najważniejszych amerykańskich twórców science fiction, który zasłynął przede wszystkim za sprawą sagi Diuny.

Frank Herbert - biografia, życie i twórczość

Frank Herbert przyszedł na świat 8 października 1920 r. w Tacoma. Był jednym z ważniejszych amerykańskich pisarzy SF.

Frank Herbert - charakterystyka twórczości

Jego twórczość określana jest jako hard science fiction , koncentruje się na zagrożeniach dla człowieka ze strony techniki, systemów totalitarnych, narkotyków. Liczne są wątki z zakresu psychologii, filozofii, ekologii, a także teologii (inspirował go buddyzm, którego sam był wyznawcą, oraz islam).

Frank Herbert - życie

Absolwent Uniwersytetu w Seattle. Podczas wojny służył w amerykańskiej marynarce wojennej. Po wojnie imał się rozmaitych zawodów. Jego pierwsze opowiadanie (nie SF) ukazało się w magazynie „Esquire”. W 1952 r. zadebiutował prasowo jako twórca SF, początkowo bez sukcesów.

Frank Herbert - twórczość literacka

Po czterech latach został wreszcie zauważony dzięki powieści „Dragon in the Sea”. Największym sukcesem okazała się jednak „Diuna”, wydana książkowo w 1965 roku, wcześniej (1963-65) drukowana w czasopiśmie „Analog Science Fact and Fiction”. Zdobyła wielkie uznanie oraz nagrody czytelników i krytyków. Zachęcony tym autor stworzył całą serię powieści „Kroniki Diuny”, cieszącą się olbrzymim powodzeniem. Śmierć Herberta 11 lutego 1986 r. przerwała cykl, jednak pozostawił on wiele materiału, w tym szkic kolejnej powieści. Obecnie pracę nad sagą kontynuują wspólnie syn pisarza Brian Herbert oraz Kevin.J. Anderson. Kalina Beluch

Frank Herbert - bibliografia

Frank Herbert: Saga Diuny 

Diuna 1969

Mesjasz Diuny 1976

Dzieci Diuny 1981

Bóg Imperator/Cesarz (oba tytuły) Diuny 1983

Heretycy Diuny 1985

Diuna Kapitularz 2.

Frank Herbert: inne powieści:

1965 Zielony mózg

1966 Oczy Heisenberga

1968 Władcy niebios

1970 Ubiczowana gwiazda (lub Gwiazda Chłosty)

1972 Twórcy bogów

1979 Epizod z Jezusem

1983 Efekt Łazarza


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Frank_Herbert

Frank Herbert - twórczość

Frank Herbert - wiadomości

Frank Herbert - publicystyka

Cytaty Autora

Większość cywilizacji opiera się na tchórzostwie. Jakże łatwo jest cywilizować, ucząc tchórzostwa. Umniejsza się znaczenie wzorców męstwa. Pęta się wolę. Ogranicza apetyty. Zawęża horyzonty. Tworzy reguły dla każdego uczynku. Zaprzecza się istnieniu chaosu. Nawet dzieci uczy się oddychać powoli. Poskramia się je.


Więcej

- Czy Bóg się martwi? - szepnęła rybomówna u drzwi.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy