Heretycy Diuny


Tom 5 cyklu Kroniki Diuny
Ocena: 4.57 (7 głosów)
Inne wydania:

Piąty tom sześciotomowego cyklu "Kroniki Diuny"

FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych nagród Hugo, Nebula i Prix Apollo, autor kilkunastu doskonałych powieści i zbiorów opowiadań, prekursor nurtu ekologicznego w fantastyce. Polski czytelnik zna m.in. jego Oczy Heisenberga, Gwiazdę chłosty, Władcę niebios i Twórców bogów. Sławę przyniósł mu jednak przede wszystkim epokowy cykl "Kroniki Diuny" - barwna epopeja przedstawiająca dzieje pustynnej planety Arrakis, źródła najcenniejszej substancji we wszechświecie: melanżu.

Gdy Lucylla skupiła wzrok na Tegu, nagle przemknęła przez nią jedna z najgłębiej wszczepionych reakcji Bene Gesserit. Fazy tej reakcji mogły być określone później.

"Coś jest nie tak! Niebezpieczeństwo! Teg to nie Teg!"

W nagłym błysku reakcji wszystkie fazy zlały się w jedno. Odpowiadając, użyła z wszystkich sił Głosu:

- Duncan! Padnij!

Duncan padł na trawę, nie odwracając wzroku od Tega trzymającego polową rusznicę laserową.

"Maskaradnik!" - pomyślała Lucylla. Tylko jej nadczujność go ujawniła. "Jeden z tych nowych!"

- Maskaradnik! - krzyknęła.

Duncan rzucił się w bok i skoczywszy w górę, leciał poziomo co najmniej metr nad ziemią. Szybkość jego reakcji wstrząsnęła Lucyllą. Nie wiedziała, że ktokolwiek może poruszać się tak szybko. Pierwszy strzał z rusznicy przeszedł pod Duncanem, który zdawał się płynąć w powietrzu.

Lucylla skoczyła z galerii, chwytając w locie parapet okna poniżej, a nim się zatrzymała, jej prawa dłoń wystrzeliła i znalazła wystającą rurę spustową, której położenie podpowiedziała jej pamięć. Wygięła się w bok i zeskoczyła na podokiennik niższego piętra. Pchała ją desperacja, chociaż wiedziała, że nie zdąży.

Blisko półtora tysiąca lat po śmierci Boga Imperatora we wszechświecie dużo się zmieniło. Nie ma Imperium, Rakis nie jest już jedynym źródłem melanżu, a rybomówne straciły wpływy. Tleilaxanie, Ixanie i Bene Gesserit pozostali jednak na scenie, a nieżyjący Leto II wciąż kładzie się cieniem na ich przyszłości.

Walcząc o supremację, a zarazem usiłując ocalić zgromadzenie przed napływającymi z Rozproszenia Dostojnymi Matronami, Bene Gesserit układają diaboliczny plan. W jego centrum tkwią kolejny ghola Duncana Idaho i żyjąca na Rakis dziewczyna, która... rozkazuje czerwiom.

"Wciągająca i porywająca... Fascynuje szczegółami, a zarazem spowita jest aurą tajemnicy i mistycyzmu".

"Milwaukee Journal"

Dom Wydawniczy REBIS wyda sześciotomowy cykl "Kroniki Diuny", na który składają się powieści: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapituła Diuną.

Dom Wydawniczy REBIS jest również wydawcą trylogii "Legendy Diuny" Briana Herberta i Kevina J. Andersona obejmującej powieści: Dżihad Butleriański, Krucjata przeciw maszynom i Bitwa pod Corrinem.

Informacje dodatkowe o Heretycy Diuny:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-08-21
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788373018471
Liczba stron: 576

więcej

Kup książkę Heretycy Diuny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Heretycy Diuny - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2009-12-26,
Wspaniała książka jednego z Mistrzów SF.Cała saga DIUNY jest rewelacyjna.Wojna,miłość,honor i religijny fanatyzm znany z dzisiejszych czasów, na pustynnej planecie w bardzo odległej przyszłości.Dla Koneserów.Trudna ale jakże pouczająca. Najsłynniejszy cytat, słowa Herberta: "...strach zabija duszę...", mówi sam za siebie.Gorąco polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-01-02, Ocena: 4, Przeczytałam,

W tym tomie przed pierwszy szereg wychodzą wiedźmy Bene Gesserit oraz Rozproszone - grupa kobiet osiągających swoje cele poprzez seksualną dominację.
Choć cień Imperatora wciąż snuje się na mieszkańcami Rakis, w tej części filozoficznych rozmyślań jest znacznie mniej, co sprawiało, że powieść czytało mi się lżej. Była to potrzebna chwila oddechu.
Na plus oceniam wątki polityczne, spiski (tych nigdy mało) i postacie, które wybijały się różnorodnością charakterów. Na minus - kulejącą już od paru tomów logikę. I tutaj nie jest dobrze pod tym względem, a wiele rzeczy nie trzyma się kupy.
Z zaciekawieniem sięgnę po ostatni tom z serii Franka Herberta.

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2021-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wciągająca, niesamowita historia.

Link do opinii

Herbert opisuje świat pełen intryg i tajemnic, w którym wiara i polityka są ze sobą nierozerwalnie połączone. O naszym losie decydują wzajemne powiązania między siłami działającymi w świecie. Czy mamy na nie jakikolwiek wpływ?

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-07-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 2023, Fantasy,
Inne książki autora
Oczy Heisenberga
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Oczy Heisenberga

Prawdziwymi władcami Ziemi od miliona lat są nieśmiertelni Nadludzie. Starannie strzeżone tajemnice modelowania genetycznego zapewniająca im pełną kontrolę...

Rój Hellstroma
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Rój Hellstroma

Żywy intelekt, który niemal nie ma sobie równych we współczesnej literaturze science fiction. - The Encyclopedia of Science Fiction. Książka zdobyła...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy