Kapitularz Diuną


Tom 6 cyklu Kroniki Diuny
Ocena: 3.78 (9 głosów)
Inne wydania:

Szósty i zarazem ostatni tom oryginalnych „Kronik Diuny" 

Kapitularz przechodzi z wolna transformację, w której wyniku Bene Gesserit mają nadzieję wznowić zbiory melanżu i zdobyć dominującą pozycję we wszechświecie. Toczy się jednak walka z czasem – Dostojne Matrony zaciskają nieustępliwie pętlę wokół głównej siedziby zgromadzenia. Dręczona wizjami własnej śmierci, Matka Przełożona Darwi Odrade robi wszystko, by ocalić siostry. Mimo sprzeciwu części z nich postanawia zagrać va banque i rzuca na szalę swe ostatnie atuty: gholę baszara Tega, byłą Dostojną Matronę Murbellę i obdarzonego niezwykłymi zdolnościami Duncana Idaho.

Tymczasem gdzieś w oddali czai się wróg stokroć potężniejszy od Dostojnych Matron i zarzuca swą sieć...

„Frapująca... istotne uzupełnienie tego cieszącego się zasłużoną popularnością cyklu”.

„New York Times”

FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych nagród Hugo, Nebula i Prix Apollo, autor kilkunastu doskonałych powieści i zbiorów opowiadań, prekursor nurtu ekologicznego w fantastyce. Polski czytelnik zna m.in. jego Oczy Heisenberga, Gwiazdę chłosty, Władcę niebios i Twórców bogów. Sławę przyniósł mu jednak przede wszystkim epokowy cykl „Kroniki Diuny” – barwna epopeja przedstawiająca dzieje pustynnej planety Arrakis, źródła najcenniejszej substancji we wszechświecie: melanżu.

Od marca 2007 roku ukazało się już 10 tytułów w ekskluzywnej edycji „Diuny” w szacie graficznej opracowanej przez Wojciecha Siudmaka. Łączny nakład 129 tysięcy egzemplarzy!!!

Informacje dodatkowe o Kapitularz Diuną:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-08-24
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788373018488
Liczba stron: 568

więcej

Kup książkę Kapitularz Diuną

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kapitularz Diuną - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-06-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

NOWA DIUNA

 

,,Kapitularz Diuną" to ostatni tom klasycznej ,,Diuny", dla wielu tej jednej, jedynej słusznej. Wielki finał (choć nie tak do końca) dzieła życia Franka Herberta, kontynuowanego potem przez jego syna, który na spółkę z innym autorem, podjął się rozwijania spuścizny ojca. I to finał równie udany, co poprzednie tomy i wart polecenia, jak cała seria, każdemu miłośnikowi dobrej, świetnie napisanej fantastyki.

 

Nadchodzi ciężki czas dla planety Bene Gesserit, Kapitularza. To ona stać ma się nową Diuną, przekształconą w pustynię i rodzącą przyprawę. A tymczasem zgromadzenie żeńskie chce zaatakować świat Dostojnych Matron, a ich działania pogrążają kosmos w chaosie. Czym skończy się całe to szaleństwo?

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/06/kapitularz-diuna-frank-herbert.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-01-19, Ocena: 2, Przeczytałam,

Coś się kończy, coś się zaczyna. I w tym wypadku dzieło wieńczące sagę Franka Herberta, przewrotnie otwiera przed czytelnikiem szereg nowych bram, prowadzących na zupełnie nieznane piaski Kapitularza.
Śmierć, która przynosi odrodzenie, nieuchronność zmian, a wreszcie motywy decydowania o własnym losie i przywiązaniu stanowią główny trzon powieści. Zerwawszy więzy przeszłości, bohaterowie decydują się podporządkować sobie nową planetę i nowe okoliczności pod budowanie przyszłości dla ocalałych. Czy im się to uda? Tego nie zdradzę, musicie przeczytać sami.
Szkoda nieco, że za pięknym przesłaniem nie stało równie wspaniałe wykonanie. W tej części nie czuć już zupełnie ducha ,,pierwszej Diuny", a niektóre wątki zostały wymęczone na potęge i zmarnowane w zupełności poprzez chaotyczne i moim zdaniem momentami zupełnie nieprzemyślane prowadzenie akcji.
Seria szczęśliwie zamknęła się pozwając bohaterom na rozpoczęcie nowej przygody w odmienionym anturażu. Zainteresowanym kolejnymi powieściami ze świata Diuny pozostaje przenieść się w świat wykreowany przez Briana Herberta.
Gotowi na nowy początek? Ja chyba jeszcze nie teraz, ale kto wie, dokąd zaprowadzą mnie czytelnicze kroki w przyszłości.

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2021-12-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zakończenie nie jasne. Ale poza tym wciągająca i zaskakująca.

Link do opinii

Wielowarstwowa i głęboka opowieść o Diunie zabrała czytelnika na wyprawę w odległą przyszłość pełną rozważań o filozofii, moralnych dylematach i zawiłościach ludzkich charakterów. W finale dramatyczna, pełna zwrotów akcja jest zrównoważona fragmentami rozmyślań o istocie polityki, historii i władzy, o wzajemnych powiązaniach między siłami działającymi w świecie, których równowaga bądź nierównowaga decyduje o losie miliardów ludzi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-20, Ocena: 5, Przeczytałem,
Link do opinii
Inne książki autora
Mesjasz Diuny
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Mesjasz Diuny

Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula Muad`Diba pokonali połączone siły Harkonnenów i imperialnych sardaukarów...

Opowiadania zebrane, tom 1
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Opowiadania zebrane, tom 1

„Wytrwać w tej pracy pomagało mi przeświadczenie, że mój trud może być przydatny dla innych osób, które pragną się poświęcić pisarstwu”. -...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy