Powstanie 2 część „Diuny" Denisa Villeneuve!

Data: 2021-10-26 23:30:54 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Studia filmowe Legendary i Warner Bros. podały właśnie, że film Dune: Part Two (Diuna: część druga) oficjalnie powstanie. Pracę nad reżyserią ponownie powierzono Denisowi Villeneuve, który od początku zapowiadał, że ekranizacja pierwszej części sagi Diuna będzie filmem złożonym z dwóch części.

  • W ubiegły piątek do kin w całej Polsce trafił film Diuna w reżyserii Denisa Villeneuve
  • Film obejmuje jedynie część wydarzeń opisanych w powieści Diuna Franka Herberta
  • Producenci oficjalnie potwierdzili, że powstanie sequel – film Diuna: Część druga, który trafi do kin 20 października 2023 roku.

Obrazek w treści

Choć Denis Villeneuve oficjalnie zapowiadał, że planuje, by jego film Diuna był dwuczęściowym doświadczeniem kinowym, wiadomo było, że ostateczna decyzja o stworzeniu kontynuacji zależać będzie od wyników finansowych ekranizacji powieści Franka Herberta.

Diuna – problemy filmu Denisa Villeneuve

Problemy stale się piętrzyły – z powodu pandemii Covid-19 wielokrotnie przesuwano premierę Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve. W dodatku w obliczu kolejnej falii zachorowań kinomani mniej chętnie wybierali się w ostatnich miesiącach do kin, co również mogło wpłynąć na to, ile pieniędzy przyniesie wytwórniom produkcja na podstawie książki Franka Herberta. Ostatecznie zdecydowano się też na hybrydową premierę filmu – równocześnie trafił on do kin i na platformę HBO Max, mimo protestów reżysera, który podkreślał, że planował Diunę jako doświadczenie kinowe.

Czytaj również: Diuna - recenzja filmu, czy warto zobaczyć?

Diuna 2 – powstanie kontynuacja filmu Denisa Villeneuve

To właśnie kwestia dystrybucji stała się osią konfliktu między dwoma prodentami konfliktu – firmą Legendary, która wniosła 75% budżetu oraz Warner Bros, która – choć odpowiada przede wszystkim za dystrybucję – wymusiła udostępnienie filmu w dniu premiery kinowej na platformie HBO Max. Było to o tyle problematyczne, że wpłynęło na poziom piractwa –  nielegalne kopie pojawiły się w sieci nawet kilka dni przed tym, gdy film można było obejrzeć na platformie należącej do Warner Bros. Legendar zabezpieczyło się przed podobną sytuacją w przyszłości – podobno producenci ustalili, że film Dune: Part Two trafi w dniu premiery wyłącznie do kin. 

Czytaj również: Frank Herbert - cytaty

Diuna - część 2: o czym będzie film?

Denis Villeneuve ponownie obejmie funkcję reżysera widowiska, które zapewne ukaże kolejne wydarzenia opisane w powieści Diuna Franka Herberta. Reżyser zapowiedział, że już pracuje nad scenariuszem, który skupi się na postaci Chani – granej przez Zendayę Fremenki (rdzennej mieszkanki Arrakis – tak w języków Fremenów określa się Diunę). Postać ta długo nawiedzała Paula Atrydę (Timothee Chalamet) w snach, by po spotkaniu na pustynnej planecie połączyło ich wzajemne zauroczenie. To właśnie Chani sprawi, że wielu Fremenów stanie do walki po stronie księcia pochodzącego z rodu Atrydów. 

Film Diuna: Part Two trafić ma do kin za 2 lata – 20 października 2023 roku.

Powieść Diuna kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Diuna
Frank Herbert6
Okładka książki - Diuna

Specjalna edycja z opracowaniem graficznym autorstwa Wojciecha Siudmaka, Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu - substancji...

dodaj do biblioteczki
Film
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje