Quantcast
Zdjęcie - Isabel Allende

Isabel Allende

(1942-08-02) - (nadal)

Isabel Allende to urodzona w Limie chilijska pisarka, często uznawana za współczesną reprezentantkę realizmu magicznego. 

Isabel Allende - biografia, życie i twórczość

sabel Allende urodziła się 2 sierpnia 1942 roku w Chile. Jest córką sekretarza chillijskiej ambasady, kuzyna prezydenta Chile, urzędującego w latach 1970-1973. W dzieciństwie Isabel wraz z rodziną wiele podróżowała, towarzysząc ojcu podczas służby w kolejnych placówkach. Chodziła do szkół prywatnych, także angielskich i amerykańskich. 

Isabel Allende - młodość

Allende wcześnie wyszła za mąż i – jak twierdzi wielu biografów - wiodła swego rodzaju podwójne życie. W domu pełniła funkcję matki dwojga dzieci i żony, w życiu publicznym zaś dała się poznać jako osoba o poglądach feministycznych. Pracowała jako tłumaczka z języka angielskiego, jednak straciła pracę, bowiem zmieniała dialogim, by brzmiały bardziej inteligentnie, a także ingerując w fabułę powieści. 

|sabel Allende - emigracja i wygnanie

W 1973 w Chile miał miejsce zamach stanu, władzę przejął Augusto Pinochet. Isabel pomagała uniknąć śmierci wielu osobom związanym z wcześniejszą władzą. Niestety, gdy zagrożone było i jej życie, wyjechała do Wenezueli. To właśnie tam napisała debiutancką powieść „Dom duchów”, interpretowaną jako sposób na wypędzenie duchów dyktatury Pinocheta. Po jej wydaniu Allende porównywano do Gabriela Garcii Marqueza ze względu na wykorzystaną w niej konwencję realizmu magicznego. Sama mówi, że to emigracja pozwoliła jej uwolnić się od obowiązków domowych i uczyniła z niej pisarkę. 

Isabel Allende - zawodowa pisarka

Allende jest zawodową pisarką, profesjonalnie podchodzi do swje pracy. Pisze od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 do 19:00. Kolejne książki zaczyna zawsze 8 stycznia. To właśnie wówczas napisała listo do umierającego dziadka. Korespondencja przeistoczyła się ostatecznie w powieść Dom duchów. 

W powieści Paula Allende wspomina swoje dzieciństwo i lata na emigracji. Stylizowana na list do zmarłej przedwcześnie córki powieść jest pełna udręki i pesymizmu. Te wpisane są w wiele książek autorki, za co Allende jest przez część czytelników uwielbiana, przez krytyków zaś często potępiana.

Isabel Allende - nagrody, sukcesy, wyróżnienia

Powieści Allende przetłumaczono na 40 języków, sprzedano je w ponad 74 milionach egzemplarzy. Z czasem uznano ją za najpopularniejszą hiszpańskojęzyczną pisarkę na świecie. Otrzymała Narodową Nagrodę Literacką Chile, a Barack Obama przyznał jej Prezydencki Medal Wolności.  Pisarka biegle włada językiem angielskim, od wielu lat mieszka w Kalifornii, wykładając na amerykańskich uczelniach. Otrzymała amerykańskie obywatelstwo. 

Isabel Allende - cechy charakterystyczne pisarstwa

Jak sama wyznaje, jej powieści wypływają z osobistych doświadczeń, ale też inspirowane są wydarzeniami historycznymi. W swej prozie Allende oddaje hołd kobietom, łącząc opowieść o prozie życia z elementami mitologii, realizmu magicznego. 

Isabel Allende - twórczość

Isabel Allende - wiadomości

Cytaty Autora

Podobnie jak wtedy, gdy przychodzimy na świat, umierając, lękamy się tego, co nieznane. Lecz lęk to zjawisko wewnętrzne, niemające nic wspólnego z rzeczywistością.


Więcej

[...] miał zrozumienie dla kapryśniej natury kobiet, stworzeń uroczych, lecz pozbawionych kośćca moralnego, zawsze skorych do ulegania pokusie.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy