Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach

Ocena: 5 (1 głosów)

,,Każdy przeżyty rok i każda nowa zmarszczka opowiadają o moim życiu"

Już od dziecka, jeszcze zanim potrafiła zdefiniować, na czym polega jej niezgoda na wszechobecny maczyzm, Isabel Allende towarzyszył feminizm. W patriarchalnym chilijskim społeczeństwie jej trudny, buntowniczy charakter - u chłopców aprobowany jako istotny element męskości - był nie na miejscu. To jednak dzięki niej i jej podobnym ,,dobrym wiedźmom", jak Allende nazywa kobiety, które spotkała na swoje drodze i które razem z nią budowały feminizm drugiej fali, wiele córek na całym świecie może dziś wieść życie, o którym ich matki nie mogły nawet marzyć. Jak sama pisze, ,,nie muszę wymyślać bohaterek swoich powieści, silnych i zdeterminowanych kobiet, bo mam je wokół siebie".

W autobiograficznej narracji bestsellerowa autorka opisuje kondycję kobiety we współczesnym świecie. Mimo dotychczasowych zdobyczy feminizmu wciąż jest bowiem wiele do zrobienia. Allende nie boi się poruszać takich zagadnień jak: role, które wyznaczają kobietom rodzina, społeczeństwo, kultura i religia, przemoc - fizyczna i psychiczna - jako narzędzie kontroli, zależność ekonomiczna, prawa reprodukcyjne czy okaleczanie żeńskich narządów płciowych, wciąż praktykowane w wielu częściach świata.

Rozważania te przeplata opowieściami ze swojego życia. O dzieciństwie bez ojca i dorastaniu w społeczeństwie, w którym filarem rodziny jest kobieta, w kraju o jednym z najwyższych wskaźników przemocy domowej. O byciu pisarką w świecie wydawniczym zdominowanym przez mężczyzn. I o miłości romantycznej, zwłaszcza takiej, która spotyka człowieka pod koniec życia.

W tej podróży towarzyszą jej dobre duchy: przyjaciółki, pisarki, aktywistki, polityczki, zmarła córka, kobiety w kryzysie, a także bohaterki literackie.

Isabel Allende (ur. 1942) - chilijska pisarka i dziennikarka. Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, podczas którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allendego, a do władzy doszedł Augusto Pinochet. Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść Dom duchów, która stała się międzynarodowym bestsellerem i została sfilmowana w gwiazdorskiej obsadzie. Opublikowała ponad 20 powieści, m.in.: Dom duchów (Marginesy 2021), Córkę fortuny (Marginesy 2021), Portret w sepii (Marginesy 2022), Z miłości i cienia (1992), Opowieści Ewy Luny (2000), Ines, pani mej duszy (2008), Japońskiego kochanka (2016), W samym środku zimy (2018), Długi płatek morza (Marginesy 2020), które zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w 70 milionach egzemplarzy. Od 1987 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Informacje dodatkowe o Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788367406673
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: Mujeres del alma mía

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Nie chcę, by ostrożność, która przychodzi z wiekiem, zniszczyła mój apetyt na życie.


Więcej

Pomimo surowości dziadek był bardzo kochany za swoją wielkoduszność i bezwarunkowe służenie bliźnim. Uwielbiałam go.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach - opinie o książce

„Każdy przeżyty rok i każda nowa zmarszczka opowiadają o moim życiu”.
Po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Isabel Allende wiele lat temu, gdy po raz pierwszy przeczytałam "Dom duchów", bardzo mi ta książka zapadła w pamięć, gdyż wracałam do niej kilka razy. Mogę nawet powiedzieć, że jakby "zaraziłam się" tą lekturą od kuzynki, która będąc na studiach miała tę książkę w swoich obowiązkowych pozycjach do czytania.
„Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach” to przepiękna i naprawdę wyjątkowa książka, która po prostu skradła moje serce. To książka napisana przez kobietę i właściwie jest o kobietach. Zauważyłam, że mam wiele swoich podobnych wspomnień. Ja również miałam często żal do matki oraz buntowałam się w młodości, pewnie wpływ na miał fakt,  że wychowywałam się tak jak autorka, bez ojca..., chociaż z drugiej strony jakoś zbytnio nie odczuwałam jego braku.


"Inną lekcją, jaką wyniosłam z terapii w wieku pięćdziesięciu lat, jest przekonanie, że do mojego buntu przyczynił się z całą pewnością również brak ojca w dzieciństwie."
"Nigdy nie tęskniłam za biologicznym ojcem i nie byłam ciekawa, co się z nim dzieje."
Isabel już od dziecka buntowała się i starała przeciwstawić się złemu traktowaniu kobiet. Widziała to w swojej rodzinie i najbliższym otoczeniu. Sama nie chciała tak żyć jak znane jej kobiety, nawet żałowała, że nie jest mężczyzną, bo jest im zdecydowanie łatwiej im się żyje. A skoro nie mogła być facetem, postanowiła żyć tak, jak sama chce. Przeżyła wiele dobrych i wiele złych chwil, doświadczyła i miłości i ślubu i rozwodu a nawet śmierci swojego dziecka...
Poznała na przestrzeni lat wiele kobiet równie ciężko doświadczonych przez los i być może dlatego chce to przekazać dalej.
Trzeba przyznać, że Isabel Allende to mądra i niespotykanie wrażliwa kobieta. Zgadzam się z większością postawionych przez nią tez a jak sama autorka podkreśliła, że opowiadania same się snują a każdy kolejny rok i każda następna zmarszczka opowiadają o jej życiu.
Izabel okres młodzieńczego buntu spędzała z dziadkiem, który się nią opiekował po wyjeździe matki. I tu przyznam, że ja również zawsze miała do swojego dziadka wielki szacunek...


"Pomimo surowości dziadek był bardzo kochany za swoją wielkoduszność i bezwarunkowe służenie bliźnim. Uwielbiałam go."
W swojej biografii autorka porusza wiele tematów, niemal wszystkie są związane z kobietami, z feminizmem i z niesprawiedliwością społeczną. Isabel nie ucieka od trudnych tematów, jak przemoc fizyczna i psychiczna wobec kobiet, bezprawie, brak dostępu do edukacji, wyzysk, gwałt czy aborcja. Poznajemy wiele konkretnych faktów z jej życia a także z życia jej znajomych. Teraz jakby przemawia do nas w ich imieniu...


„Mężczyźni mają w rękach władzę polityczną i ekonomiczną, ustanawiają prawa i stosują je według własnego widzimisię, a jeśli to nie wystarcza, interweniuje Kościół, naznaczony piętnem kultury patriarchalnej. Kobiety rządzą tylko w rodzinie...i to czasami”.
Myślę, że ta książka to jakby podsumowanie relacji autorki z innymi kobietami. Z przyjaciółkami, z pisarkami, z kobietami ze swojej rodziny, a także z bohaterkami swoich powieści. Mimo trudnych tematów poruszanych w tej książce, czyta się ją lekko i szybko. Dowiedziałam się dzięki niej wielu smutnych rzeczy, które dzieją się za oceanem, chociaż myślę, że u nas też kobietom nie jest zbyt lekko.
Przemoc wobec kobiet i dominacja mężczyzn była i jest nadal powszechna i pewnie będzie nadal. 

Książkę przeczytałam dzięki serwisowi Lubimy Czytać, gdyż ta książka to otrzymana z LC nagroda.

Link do opinii
Inne książki autora
Portret w Sepii
Isabel Allende0
Okładka ksiązki - Portret w Sepii

Czy można napisać trylogię od końca? Okazuje się, że tak - w każdym razie Isabel Allende na pewno to potrafi. Aurora del Valle, główna bohaterka...

Opowieści Ewy Luny
Isabel Allende0
Okładka ksiązki - Opowieści Ewy Luny

Kobieta triumfuje nad mężczyzną, miłość nad nienawiścią, dobro nad złem, nadzieja nad rozpaczą. Dziewczynka zakochuje się w kochanku swojej matki i rzuca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy