,,Każdy przeżyty rok i każda nowa zmarszczka opowiadają o moim życiu"

Już od dziecka, jeszcze zanim potrafiła zdefiniować, na czym polega jej niezgoda na wszechobecny maczyzm, Isabel Allende towarzyszył feminizm. W patriarchalnym chilijskim społeczeństwie jej trudny, buntowniczy charakter - u chłopców aprobowany jako istotny element męskości - był nie na miejscu. To jednak dzięki niej i jej podobnym ,,dobrym wiedźmom", jak Allende nazywa kobiety, które spotkała na swoje drodze i które razem z nią budowały feminizm drugiej fali, wiele córek na całym świecie może dziś wieść życie, o którym ich matki nie mogły nawet marzyć. Jak sama pisze, ,,nie muszę wymyślać bohaterek swoich powieści, silnych i zdeterminowanych kobiet, bo mam je wokół siebie".

W autobiograficznej narracji bestsellerowa autorka opisuje kondycję kobiety we współczesnym świecie. Mimo dotychczasowych zdobyczy feminizmu wciąż jest bowiem wiele do zrobienia. Allende nie boi się poruszać takich zagadnień jak: role, które wyznaczają kobietom rodzina, społeczeństwo, kultura i religia, przemoc - fizyczna i psychiczna - jako narzędzie kontroli, zależność ekonomiczna, prawa reprodukcyjne czy okaleczanie żeńskich narządów płciowych, wciąż praktykowane w wielu częściach świata.

Rozważania te przeplata opowieściami ze swojego życia. O dzieciństwie bez ojca i dorastaniu w społeczeństwie, w którym filarem rodziny jest kobieta, w kraju o jednym z najwyższych wskaźników przemocy domowej. O byciu pisarką w świecie wydawniczym zdominowanym przez mężczyzn. I o miłości romantycznej, zwłaszcza takiej, która spotyka człowieka pod koniec życia.

W tej podróży towarzyszą jej dobre duchy: przyjaciółki, pisarki, aktywistki, polityczki, zmarła córka, kobiety w kryzysie, a także bohaterki literackie.

Isabel Allende (ur. 1942) - chilijska pisarka i dziennikarka. Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, podczas którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allendego, a do władzy doszedł Augusto Pinochet. Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść Dom duchów, która stała się międzynarodowym bestsellerem i została sfilmowana w gwiazdorskiej obsadzie. Opublikowała ponad 20 powieści, m.in.: Dom duchów (Marginesy 2021), Córkę fortuny (Marginesy 2021), Portret w sepii (Marginesy 2022), Z miłości i cienia (1992), Opowieści Ewy Luny (2000), Ines, pani mej duszy (2008), Japońskiego kochanka (2016), W samym środku zimy (2018), Długi płatek morza (Marginesy 2020), które zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w 70 milionach egzemplarzy. Od 1987 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Informacje dodatkowe o Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-11-23
Tytuł oryginału: Mujeres del alma mía

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach

Nie chcę, by ostrożność, która przychodzi z wiekiem, zniszczyła mój apetyt na życie.

Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach - opinie o książce

„Każdy przeżyty rok i każda nowa zmarszczka opowiadają o moim życiu”.
Po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Isabel Allende wiele lat temu, gdy po raz pierwszy przeczytałam "Dom duchów", bardzo mi ta książka zapadła w pamięć, gdyż wracałam do niej kilka razy. Mogę nawet powiedzieć, że jakby "zaraziłam się" tą lekturą od kuzynki, która będąc na studiach miała tę książkę w swoich obowiązkowych pozycjach do czytania.
„Kobiety mojej duszy. O niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach” to przepiękna i naprawdę wyjątkowa książka, która po prostu skradła moje serce. To książka napisana przez kobietę i właściwie jest o kobietach. Zauważyłam, że mam wiele swoich podobnych wspomnień. Ja również miałam często żal do matki oraz buntowałam się w młodości, pewnie wpływ na miał fakt,  że wychowywałam się tak jak autorka, bez ojca..., chociaż z drugiej strony jakoś zbytnio nie odczuwałam jego braku.

"Inną lekcją, jaką wyniosłam z terapii w wieku pięćdziesięciu lat, jest przekonanie, że do mojego buntu przyczynił się z całą pewnością również brak ojca w dzieciństwie."
"Nigdy nie tęskniłam za biologicznym ojcem i nie byłam ciekawa, co się z nim dzieje."
Isabel już od dziecka buntowała się i starała przeciwstawić się złemu traktowaniu kobiet. Widziała to w swojej rodzinie i najbliższym otoczeniu. Sama nie chciała tak żyć jak znane jej kobiety, nawet żałowała, że nie jest mężczyzną, bo jest im zdecydowanie łatwiej im się żyje. A skoro nie mogła być facetem, postanowiła żyć tak, jak sama chce. Przeżyła wiele dobrych i wiele złych chwil, doświadczyła i miłości i ślubu i rozwodu a nawet śmierci swojego dziecka...
Poznała na przestrzeni lat wiele kobiet równie ciężko doświadczonych przez los i być może dlatego chce to przekazać dalej.
Trzeba przyznać, że Isabel Allende to mądra i niespotykanie wrażliwa kobieta. Zgadzam się z większością postawionych przez nią tez a jak sama autorka podkreśliła, że opowiadania same się snują a każdy kolejny rok i każda następna zmarszczka opowiadają o jej życiu.
Izabel okres młodzieńczego buntu spędzała z dziadkiem, który się nią opiekował po wyjeździe matki. I tu przyznam, że ja również zawsze miała do swojego dziadka wielki szacunek...

"Pomimo surowości dziadek był bardzo kochany za swoją wielkoduszność i bezwarunkowe służenie bliźnim. Uwielbiałam go."
W swojej biografii autorka porusza wiele tematów, niemal wszystkie są związane z kobietami, z feminizmem i z niesprawiedliwością społeczną. Isabel nie ucieka od trudnych tematów, jak przemoc fizyczna i psychiczna wobec kobiet, bezprawie, brak dostępu do edukacji, wyzysk, gwałt czy aborcja. Poznajemy wiele konkretnych faktów z jej życia a także z życia jej znajomych. Teraz jakby przemawia do nas w ich imieniu...

„Mężczyźni mają w rękach władzę polityczną i ekonomiczną, ustanawiają prawa i stosują je według własnego widzimisię, a jeśli to nie wystarcza, interweniuje Kościół, naznaczony piętnem kultury patriarchalnej. Kobiety rządzą tylko w rodzinie...i to czasami”.
Myślę, że ta książka to jakby podsumowanie relacji autorki z innymi kobietami. Z przyjaciółkami, z pisarkami, z kobietami ze swojej rodziny, a także z bohaterkami swoich powieści. Mimo trudnych tematów poruszanych w tej książce, czyta się ją lekko i szybko. Dowiedziałam się dzięki niej wielu smutnych rzeczy, które dzieją się za oceanem, chociaż myślę, że u nas też kobietom nie jest zbyt lekko.
Przemoc wobec kobiet i dominacja mężczyzn była i jest nadal powszechna i pewnie będzie nadal.

Książkę przeczytałam dzięki serwisowi Lubimy Czytać, gdyż ta książka to otrzymana z LC nagroda.

Ripper. Gra o życie
Isabel Allende0
Okładka ksiązki - Ripper. Gra o życie

TAKIEJ KSIĄŻKI ISABEL ALLENDE NIGDY DOTĄD NIE NAPISAŁA! Kolejna pozycja w dorobku autorki, której książki sprzedały się dotychczas w nakładzie...

Zorro. Narodziny legendy
Isabel Allende0
Okładka ksiązki - Zorro. Narodziny legendy

O Zorro - tej jednej z najbardziej wyrazistych postaci masowej wyobraźni (ukochanej szczególnie przez kino) wiemy niemal wszystko. O Diego de la...