reklama
Zdjęcie - Joanna Opiat-Bojarska

Joanna Opiat-Bojarska


Joanna Opiat-Bojarska to jedna z najbardziej znanych polskich pisarek. Jest autorką powieści obyczajowych, kryminalnych oraz thrillerów. Z wykształcenia ekonomistka, obecnie stuprocentowo poświęca się pisaniu kolejnych powieści.

Joanna Opiat-Bojarska - biografia, życie i twórczość

Początki kariery pisarskiej

Joanna Opiat-Bojarska - jak sama przyznała w jednym z wywiadów - pisać zaczęła przez przypadek. Jej pierwszą powieścią stałą się wydana w 2011 grotestkowa, autobiograficzna historia pt. Kto wyłączy mój mózg. Książka ta stanowi zapis zmagań autorski z chorobą autoimmunologiczną oraz walki z paraliżem ciała, z której wyszła zwycięsko. 

Autorka swoją walkę o zdrowie opisywała pierwotnie na założonym przez siebie blogu o nazwie GBS czy ja?, dlatego też akcję kolejnej powieści postanowiła osadzić w świecie intenautów i blogosfery. W efekcie świadło dzienne ujrzał wydany w 2012 roku Blogostan, poruszający temat uzależnienia od internetu i blogów. Rok później, w 2013 roku Joanna Opiat-Bojarska wydała trzecią już powieść obyczajową, zatytułowaną Klub Wrednych Matek, opowiadającą o trudach rodzicielstwa i odnajdywaniu się w tej roli.

Dziennikarstwo śledcze i kryminały

Po napisaniu trzech powieści obyczajowych Joanna Opiat-Bojarska postanowiła zmienić całkowicie swoją czytelniczą grupę docelową. Jeszcze w 2013 roku na księgarskie półki trafiła książka zatytułowana Gdzie jesteś, Leno? - stanowiąca pierwszy tom serii policyjnej z Burzyńskim i Majewskim. Cykl ten stał się najbardziej rozpoznawalną częścią twórczości Joanny Opiat-Bojarskiej, która w posczególnych tomach porusza różnorakie problemy: zaginięcia, handel narządami, ciemną stronę sukcesu czy też popularne do niedawna escape roomy.

Rok później autorka rozpoczęła tworzenie kolejnej serii, której bohaterką stała się dziennikarka śledcza Anna Rogozińska. Cykl o tej postaci doczekał się trzech książek (Słodkich snów, Anno / Zaufaj mi, Anno / To koniec, Anno). Lata 2016-2017 upłynęły przede wszystkim pod znakiem serii o psycholog Aleksandrze Wilk. Były to pierwsze książki autorki, wydawane przez wydawnictwo Czwarta Strona. Podobnie jak w przypadku innych serii, także i tutaj czytelnicy dostali trylogię, której akcja rozgrywa się między innymi na terenie Łodzi.

Coraz mroczniej, coraz trudniej

Po zakończeniu serii kryminalno-śledczych, Joanna Opiat Bojarska rozpoczęła we współpracy z Wydawnictwem Muza kolejną serię powieści. Zatytułowany Kryształowi cykl opowiada o bohaterach związanych z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji i również skłąda się z trzech tomów: w jego skład wchodzą Świeża krew, Łatwy hajs i Polowanie.

Rok 2021 stanowi zupełnie nowe rozdanie w twórczości Joanny Opiat-Bojarskiej, wraz z którym na księgarskie półki trafiły dwa thrillery: Chodź za mną oraz Winny.

Joanna Opiat-Bojarska - książki

Joanna Opiat-Bojarska - wiadomości

Joanna Opiat-Bojarska - publicystyka

Cytaty Autora

Nie możesz popełniać błędu konfirmacji. Jeśli na początku założysz, że jakaś wersja jest najbardziej prawdopodobna, to w miarę poznawania kolejnych szczegółów, wszystko będziesz dokładać do swojej wersji.


Więcej

Po czternastu dniach spędzonych na ulicy wiedziała już, że człowieka od zwierzęcia nie różni nic, poza przekonaniem, że jest lepszy... Na ulicy zamiast dziesięciu przykazań bożych obowiązywał kodeks ginącej piątki: kradnij lub zgiń, oszukuj lub zgiń, miej refleks lub zgiń, myśl tylko o sobie lub zgiń, w najgorszym wypadku zabij lub zgiń.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy