W jakiej kolejności czytać Opiat-Bojarską? Przewodnik po seriach książek Joanny Opiat-Bojarskiej

Data: 2021-04-15 15:21:05 Autor: Przemysław Garczyński
udostępnij Tweet
Okładka publicystyki dla W jakiej kolejności czytać Opiat-Bojarską? Przewodnik po seriach książek Joanny Opiat-Bojarskiej z kategorii Brak kategorii

Czy wiedzieliście, że w ciągu 10 lat swojej twórczości (które świętować będzie dokładnie 11 października 2021 roku) Joanna Opiat-Bojarska napisała już 18 książek? Co więcej, stworzyła w tym czasie aż 4 różne serie powieściowe!  W jakiej kolejności czytać Opiat-Bojarską? Jakie serie książek napisała ta popularna autorka? Przy okazji premiery najnowszej książki autorki – thrillera Winny – przedstawiamy krótki przewodnik po seriach i książkach Joanny Opiat-Bojarskiej.

W jakiej kolejności czytać książki Joanny Opiat-Bojarskiej

Od czego powinniśmy zacząć przygodę z książkami Joanny-Opiat Bojarskiej? Biorąc pod uwagę mnogość serii tworzonych przez autorkę oraz fakt, że bohaterowie danej serii nie pojawiają się w innych (jak ma to miejsce na przykład u Remigiusza Mroza), teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć lekturę od pierwszego tomu jakiejkolwiek z literackich serii. Warto jednak pokusić się o przeczytanie książek Joanny Opiat-Bojarskiej w kolejności ich powstawania (a przynajmniej w kolejności wydawania poszczególnych cykli), dzięki czemu podczas lektury zaobserować będzie można również ewolucję warsztatu literackiego jednej z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów. Dziś, przy okazji premiery najnowszej książki tej autorki, przyjrzyjmy się bliżej jej twórczości, w której każda z powieści dotyka konkretnego, trudnego tematu.

Powieści obyczajowe Joanny Opiat-Bojarskiej. Od tego się zaczęło

Choć mało kto o tym wie, Joanna Opiat-Bojarska zadebiutowała na naszym rynku wydawniczym jako autorka powieści obyczajowych, a nie kryminałów. W 2011 roku pojawiła się jej pierwsza powieść, zatytułowana Kto wyłączy mój mózg?. Był to nieco groteskowy, ale autobiograficzny zapis walki, jaką Joanna Opiat-Bojarska stoczyła z paralizem ciała i chorobą autoimmunologiczną. Wyszła z niej zwycięsko, niemniej w czasie choroby sukcesywnie tworzyła blog zatytułowany GBS czy ja? Zafascynowana funkcjonowaniem blogosfery, wydaną w 2012 drugą powieść zatytułowała Blogostan i poświęciła uzależnieniu od blogów. Zwieńczeniem obyczajowej twórczości Joanny Opiat-Bojarskiej była mająca w 2013 roku premierę powieść Klub Wrednych Matek. Tym razem autorka poruszyła temat trudów macierzyństwa i wejścia w nową dla wielu kobiet rolę społeczną.

Czytaj także: Po premierze "Klubu wrednych matek"!

Joanna Opiat-Bojarska – seria policyjna. Burza i Młody w akcji

Jeszcze w 2013 roku Joanna Opiat-Bojarska wydała pierwszą powieść kryminalną, już na dobre zbaczając w kierunku tego gatunku literackiego i jemu podobnych. Powieść Gdzie jesteś, Leno? stanowiła opowieść o dwójce policjantów, Burzyńskim i Majewskim, którzy stali się ostatecznie jednymi z najbardziej rozpoznawanych bohaterów literackich stworzonych przez Opiat-Bojarską. Ten pierszy tom cyklu Burzyński i Majewski opowiadał – zgodnie z tytułem – o problemie zaginięć osób w Polsce. Kolejna powieść z tego cyklu miała premierę w 2015 roku. Wtedy na księgarskie półki trafił Koneser, opowiadający o problemie handlu narządami w naszym kraju. Rok później seria została uzupełniona o Bestseller, wskazujący na ciemne strony popularności i odnoszenia sukcesu, a w 2018 roku cykl doczekał się czwartej części. Wydana wówczas Ucieczka nawiazywała do escape-roomów i promowana była między innymi możliwością zamknięcia się w takim pomieszczeniu wraz z autorką, celem rozwikłania nietypowej zagadki. Nie wiadomo, czy autorka wróci jeszcze do tego wykreowanego przez siebie świata.

Dziennikarka śledcza Anna Rogozińska

Kolejnym cyklem, który ujrzał światło dzienne, była seria opowiadająca o dziennikarce śledczej, Annie Rogozińskiej. W jej poczet wchodzą trzy powieści, przedstawiające losy bohaterki, wydawane w latach 2014, 2015 oraz 2017. Są nimi: 

Najprawdopodobniej seria ta została definitywnie zamknięta, o czym świadczy choćby tytuł trzeciego tomu. Znając jednak upodobania pisarzy - wiemy, że nigdy nie należy mówić nigdy ;) 

Czytaj także: Kolejny sezon serialu z pisarzami. "Opowiem ci o zbrodni" ponownie od września w telewizji

Seria o psycholog Aleksandrze Wilk

W 2016 roku Joanna Opiat-Bojarska podjęła współpracę z poznańskim wydawnictwem Czwarta Strona. Jej efektem stała się powieść Gra pozorów, stanowiąca pierwszy tom cyklu o psycholog Aleksandrze Wilk. Kontynuację opowiedzianej w powieści historii poznaliśmy rok później, podczas premiery Niebezpiecznej gry, natomiast kulminacja wydarzeń nastąpiła w 2017 roku. Wtedy to na księgarskie półki trafiła Gra o wszystko.

Kryształowi, czyli Biuro Spraw Wewnętrznych Policji w powieściach

Po wydaniu pozytywnie przyjętych serii kryminalnych, Joanna Opiat-Bojarska postanowiła w 2018 roku z wydawnictwem Muza spróbować czegoś zupełnie innego. Dzięki kontaktom w policji, postanowiła przedstawić historię o Kryształowych, czyli pracownikach Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Jako pierwszy na rynku pojawił się tom zatytułowany Świeża krew, a wraz z nim nowi bohaterowie – Driver i Momoa. Powieść została przyjęta bardzo pozytywnie, w efekcie czego doczekała się kontynuacji.

Czytaj także: Opiat-Bojarska zdradza informacje o swoich policyjnych kontaktach

W 2019 roku światło dzienne ujrzały dwie kolejne książki z tego cyklu zatytułowane Łatwy hajs oraz Polowanie. Niestety, autorka była zmuszona zrezygnować z pisania kolejnych tomów serii „Kryształowi". Prawdziwe Biuro Spraw Wewnętrznych Policji zaczęło prowadzić dochodzenie, doszukując się w powieściach autorki ech działalności prawdziwych „kryształowych", którzy wyjawili jej tajniki pracy. W trosce o bezpieczeństwo informatorów, autorka zrezygnowała z wydawania kolejnych części cyklu.

Joanna Opiat-Bojarska. Thrillery

Rok 2020 przyniósł jednak zupełnie nowe rozdanie w twórczości tej autorki, za sprawą wydanego w październiku thrillera pod tytułem Chodź za mną. I tym razem nowi bohaterowie kompletnie różnią się od znanych z wcześniejszej twórczości. Poznajemy bowiem Ewę - kobietę idealną, której życie jest perfekcyjne aż do bólu, oraz Artura. Mężczyznę, któremu nieustannie tworzyszy biała laska, a wraz z nią - litość innych osób. Jak głosi tekst na okładce - To, co niewidzialne, jest najważniejsze - i właśnie o tym opowiada pierwszy thriller Joanny Opiat-Bojarskiej.

Dziś premierę ma natomiast druga powieść z tego własnie gatunku – Winny. Opowieść o Marcinie, który ma nadwrażliwy na bodźce umysł. Człowiek, który kiedyś popełnił błąd, bo myślał, że tak będzie lepiej. Co się dało – już naprawił, odpokutował, co trzeba. Mimo to cały czas czuje się winny...

Jaka jest najnowsza książka Joanny Opiat-Bojarskiej?

Najnowszą powieścią Joanny Opiat-Bojarskiej jest mająca premierę 14.04.2021 roku ksiażka zatytułowana Winny, będąca drugim tomem serii thrillerów tej autorki. Uwzględniając jednak częstotliwość wydawania książek Joanny Opiat Bojarskiej (18 powieści w 10 lat), być moze jeszcze w tym roku autorka zaskoczy nas kolejnym tomem bądź zupełnie nową historią, z odrębnymi bohaterami. O kolejnych powieściach Joanny Opiat-Bojarskiej będziemy Was - oczywiście - informować na bieżąco!

Lubicie książki Joanny Opiat-Bojarskiej? Planujecie któreś spośród nich przeczytać? A może jakiś cykl szczególnie przypadł Wam do gustu lub rozczarował Was?

Powieść Winny – najnowszą książkę Joanny Opiat-Bojarskiej – kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.