Fejm

Czy podejrzany o morderstwo aktor manipuluje swoim wizerunkiem, aby ukryć tajemnicę z przeszłości?

Nowy thriller laureatki Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru.

Jeszcze poprzedniego wieczoru Alex Skorupsky świętował premierę filmu, rano budzi się w zupełnie innej rzeczywistości. Jego dziewczyna Agnieszka zniknęła, a kamery zarejestrowały, jak jej samochód potrąca kobietę, z którą Skorupsky'ego łączyło coś więcej niż tylko służbowa relacja.

Jeśli Alex nie odnajdzie Agnieszki przed policją, jego budowana latami kariera będzie skończona. Tylko czy Alex jest równie krystaliczny, jak bohaterowie, których gra w filmach? I czy szuka zaginionej dziewczyny, aby ją ocalić? Czy może... chce ją uciszyć na zawsze?

Fejm to nie tylko przewrotny thriller, w którym prawda ma wiele twarzy. Joanna Opiat-Bojarska otworzyła wiele zamkniętych dla publiczności drzwi, wniknęła do środka i obnażyła prawdę o mechanizmach rządzących światem sław.

"Fejm jest jak dobry film sensacyjny, w którym po wielu zwrotach akcji, aż do samego końca jesteśmy robieni w balona, ale na tym polega dobra rozrywka. Joanna Opiat-Bojarska Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru nie dostała przypadkiem. Kryminał to powietrze, którym oddycha, a więc drogi czytelniku, poproszę o głęboki wdech i zaczynamy!"

Karolina Korwin-Piotrowska.

Informacje dodatkowe o Fejm:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-02-22

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Fejm

Fejm - opinie o książce

„Czym innym było posiadać wiedzę na wyłączność, a czym innym funkcjonować w środowisku, które dysponując szczątkowymi informacjami, feruje wyroki”

Alex Skorupsky kocha fejm. To młody, przystojny, majętny i sławny aktor. Bożyszcze kobiet. Potrafi sprawić, że fikcja staje się prawdą. A robienie dobrego wrażenia na kobietach i nie tylko – ma we krwi. Jego talent do grania, przyswajania sobie cudzej osobowości – oddawania jej słowami, mimiką, gestami - sprawiania, że ludzie wierzą w autentyczność jego kreacji – to jego narzędzie pracy, z którego ze wszech miar korzysta. Alex to uroczy i utalentowany aktor uzależniony od podbijania emocji. Ma też specjalizację w odwracaniu kota ogonem..

Gdy pewnego poranka budzi się po premierze swojego najnowszego filmu, oczywiście nie w swoim łóżku, ale też w zupełnie „obcej” rzeczywistości – nic już nie jest takie, jak było zanim skończyła się ta noc.. Okazuje się, że jego dziewczyna zniknęła, kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały, jak jej auto potrąciło kobietę, z którą swojego czasu Skorupsky'ego łączyło coś więcej niż tylko służbowa relacja.. Alex nie ma czasu, by rozpamiętywać przeszłość, musi się natychmiast ogarnąć i zacząć kontrolować teraźniejszość i planować przyszłość.. Dobrze wie, jaka jest cena sławy, i że wystarczy jeden fałszywy ruch, by jego budowana latami pozycja, legła w gruzach ujawniając pewną mroczną tajemnicę sprzed lat..

„Fejm” to znakomity thriller od Joanny Opiat- Bojarskiej. Pełna zwrotów akcji, naładowana emocjami i misternie odwzorowująca rzeczywistość ludzi sławy – historia o kolorowaniu świata różową kredką, o manipulacji ludźmi i rzeczywistością, różnych obliczach tej samej prawdy i o mechanizmach rządzących błyszczącym i pożądanym światem „gwiazd”. Zakończeniem Autorka robi szach mat i zostawia czytelnika w wiedzą, „kto i co” i przestrzenią na własne wnioski.
Polecam💓.

Nie wiem jak to możliwe, ale to moje pierwsze spotkanie z Autorką. Pierwsze i na pewno nie ostatnie. Było ciekawie, były zagadki (także te z przeszłości – to lubię!), było intrygująco i świeżo.

Głównym bohater jest Alex Skorupsky – popularny aktor, który przeżywa swoje „5 minut”. Zniknięcie jego dziewczyny powoduje, że kariera Alexa staje pod znakiem zapytania. Gdzie jest Agnieszka? Czy przyjaciele nadal są przyjaciółmi? Wreszcie, co wydarzyło się wiele lat temu? Wiele pytań, wiele spraw do wyjaśnienia, wszystko znakomicie się czyta.

„Fejm” to bardzo dobry kryminał z ciekawą zagadką (a nawet dwiema), z niesztampowym głównym bohaterem, dzięki któremu możemy z bliska przyjrzeć się temu, jak wygląda rodzimy świat (a raczej światek) aktorów i celebrytów. Nie ma tu zblazowanych policjantów z problemami rodzinno-alkoholowymi, nie ma epatowania przemocą i drastycznymi opisami zbrodni.

Jestem bardzo na tak i sięgam po wcześniejsze powieści Autorki!

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2023-03-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Po raz kolejny Joanna Opiat-Bojarska zaskoczyła mnie. Pomyślałem sobie, co można jeszcze pokazać? Przecież tam już nic ciekawego nie znajdę. Chociażby z relacji innych autorów znam temat zadufanych w sobie artystów i tabuny lasek za nimi oraz handlarzy z niekoniecznie białą śmiercią na sprzedaż. A jednak w najnowszej swojej powieści „Fejm” Joanna Opiat-Bojarska pokazuje czytelnikowi, że prawda ma wiele twarzy a kłamstwo płynie z jednego źródła co moim zdaniem w pewien sposób charakteryzuje aktora. Dlatego z przyjemnością obserwowałem Alexa, czy ten faktycznie gra dalej swoją rolę czy jest sobą na planie zwanym życie. Powieść jest przewrotnym thrillerem o ludziach przeliczających swój czas na pieniądze i dążących do celu za wszelką cenę.

„Fejm“  to wyjątkowy thriller. Z twórczością Autorki spotkałam się po raz pierwszy, jednak miałam okazję obejrzeć wywiad z Jej osobą i niezmiernie mnie zaintrygowała.„Fejm“  to wyjątkowy thriller. Z twórczością Autorki spotkałam się po raz pierwszy, jednak miałam okazję obejrzeć wywiad z Jej osobą i niezmiernie mnie zaintrygowała.
W tym utworze mamy do czynienia z tajemnicami z przeszłości, jak i zabójstwem w czasie teraźniejszym, gdzie głównym podejrzanym jest rozpoznawalny, przystojny aktor.
Pani Joanna zgrabnie łączy wszystkie wątki, narracja wieloosobowa dodaje książce smaku, a Czytelnik nie jest w stanie znaleźć sprawcy. Kiedy pozornie mu się to udaje, okazuje się, że wpadł w sidła literackiej pułapki i z zaskoczeniem przewraca ostatnie kartki.
Autorka pokazała w tej powieści świat show biznesu od środka, jak ludzie pod wpływem sławy się zmieniają. „Ten cały fejm namieszał mu w głowie, odrywał go od rzeczywistości i sprawiał, że przestał zauważać innych ludzi“. A także, do czego są zdolni inni, by tę sławę osiągnąć. Jak bardzo w gonitwie za nierealnymi marzeniami, odbieramy sobie prawo do bycia szczęśliwym.
Egocentryzm w świecie medialnym wydaje się na porządku dziennym, jednak warto pamiętać, że „prawda się nigdy nie przedawnia”, a „to nie ty wykorzystujesz media, tylko one ciebie”.
Niebywałe jest również to, jak wiele ludzie są w stanie poświęcić dla pieniędzy, nie bacząc na własne uczucia.
W tej historii nie znajdziecie brutalnych scen, ale będzie mrocznie. Nałożenie maski i cudzych butów nie robi z nas lepszych ludzi, a zazdrość bywa zabójcza.

Całkiem przyzwoity kryminał ale nie podzielam zachwytów nad tą pozycją. Zupełnie nie odpowiada mi środowisko celebrytów, znanych i mniej znanych aktorów, ich świty itd. Do połowy było po prostu nudnie. Dopiero później akcja nabrała trochę tempa i coś zaiskrzyło. Im było dalej tym było lepiej. Dlatego taka jest ogólna ocena. Nie udało mi się polubić nikogo z bohaterów ani pozytywnych, ani negatywnych. Przeczytałam ale raczej szybko zapomnę.

Avatar użytkownika - fan_kryminalow
fan_kryminalow
Przeczytane:2023-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Fejm, sława, blichtr, duże pieniądze, popularność czy tak wygląda życie codzienne aktorów ?

And the Oscar Goes To...
Który aktor czy aktorka nie marzy o najważniejszej nagrodzie filmowej Oscarze. Zapewne jednym z takich aktorów jest bohater stworzony przez Joannę Opiat-Bojarską w książce ,,Fejm" - Alex Skorupsky.

Alex niecierpliwie czeka na premierę filmu, który ma szansę stać się jednym z najlepszych w historii polskiej kinematografii, a jemu otworzyć drogę do międzynarodowej sławy. Na premierze filmu towarzyszy mu nieoficjalnie jego partnerka Agnieszka. Nieoficjalnie bo ze względu na show medialny wokół aktora, pozostaje on oficjalnie singlem. Para kłóci się na premierze filmu i Agnieszka opuszcza Alexa w dalszym świętowaniu. W nocy dochodzi do wypadku. Sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, ale kamery monitoringu zarejestrowały samochód należący do Agnieszki jak potrąca ciężarną kobietę na pasach. Okazuje się, że potrąconą kobietę łączyło coś jeszcze z Alexem i pracowała jako makijażystka na planie filmowym.

Jednak główny bohater książki ,,Fejm" będzie musiał zmierzyć się nie tylko z tymi dobrymi stronami aktorstwa. Alex będzie musiał dojść do prawdy w związku z wypadkiem. Poznamy prawdę widzianą z kilku perspektyw. Jednak tylko jedna perspektywa jest zgodna z tym co się naprawdę wydarzyło. Ponadto w myśl słów ,,wielka sława to żart", Pani Joanna Opiat-Bojarska zwraca uwagę w ,,Fejmie" na to co jest najważniejsze, a zazwyczaj pomijane i niedoceniane. Co to takiego ? To już warto przekonać się samemu.

Pozostając przy tematyce filmowej czułem się jak na seansie filmu sensacyjnego. Jednak było to dobre kino, warte uwagi oraz pełne zwrotów akcji. Książkę ,,Fejm" szczerze polecam.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2023-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Książka tak mnie wciągnęła, że przeczytałam w ciągu jednej doby, siedziałam do późnej nocy, bo musiałam poznać zakończenie. Akcja trzymała w napięciu. Autorka namnożyła tyle postaci i wątków, że już sama nie wiedziałam, kogo typować na ,,tego złego", co chwilę zmieniałam zdanie, a finał mnie zaskoczył. Dobry język, dużo dialogów, oryginalna fabuła, miłośniokom thrillerów na pewno się spodoba!

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Fejm" jest reklamowany jako nowe otwarcie w karierze pisarskiej Joanny Opiat-Bojarskiej i faktycznie, jest inny od jej poprzednich książek, ale równie mocno zajmujący, równie mocno wciągający czytelnika w swoją grę... Gatunkowo to thriller z wątkami kryminalnymi, historia popularnego aktora, którego tajemna dziewczyna znika na chwilę po potrąceniu jego znajomej, o którą mogła być zazdrosna... Aktor stara się więc zrobić wszystko, by opinia publiczna nie dowiedziała się o ich związku, a policja, by dziewczynę znaleźć. Sama budowa książki przypomina trochę film - jest podział na części, w których każda wprowadza kolejną postać do historii przedstawiając sytuację z jej punktu widzenia. Zaczyna się więc obrazem bardzo wąskim, by już za chwilę oko kamery się rozszerzyło i ukazało trochę szerszy punkt widzenia. W tematyce filmowej muszę też przyznać, że kreacja głównego bohatera jest naprawdę mistrzowska! Chyba jeszcze nigdy w literaturze nie spotkałam się z tak doskonale oddaną charakterystyką tego zawodu. Intryga kryminalna jest niesamowicie dopracowana i przemyślana, zmusza czytelnika do ciągłego główkowania, a każdy kolejny strzępek informacji sprawia, że hipotezy trzeba naginać do nowych faktów, albo zmieniać je całkowicie. To zajmująca i zaskakująca lektura, której kreacja świata przedstawionego wzbudziła mój wielki podziw! Myślę, że książka mocno usatysfakcjonuje wszystkich, którzy są ciekawi psychologicznego spojrzenia na człowieka, jak i różne punkty postrzegania rzeczywistości... Gorąco polecam!

Kryształowi. Łatwy hajs
Joanna Opiat-Bojarska0
Okładka ksiązki - Kryształowi. Łatwy hajs

"Zły pies wtrącił mnie do więzienia tylko dlatego, że nie chciałem zapłacić mu haraczu". Na portalu społecznościowym pojawia się post znanego judoki wzywający...

Oni
Joanna Opiat-Bojarska0
Okładka ksiązki - Oni

Joanna Opiat-Bojarska, mistrzyni wyrafinowanych thrillerów, wyborowo zwodzi czytelników i serwuje im wyjątkowe śledztwo, w którym nic nie jest oczywiste...