Marta Kisiel - biografia, życie i twórczość
Marta Kisiel-Małecka urodziła się 18 października 1982 we Wrocławiu. Najczęściej pisze fantasty, choć nie stroni od innych gatunków. Zadebiutowała w 2006 roku. Zdobywczyni wielu literackich nagród. O sobie często żartobliwie pisze „ałtorka”, co budzi wątpliwości wśród niezaznajomionych z jej osobą.
Marta Kisiel – twórczość
Pierwsze opowiadanie kobiety zostało opublikowane na łamach internetowego magazynu Fahrenheit i nosiło tytuł Rozmowa dyskwalifikacyjna. Potem zaczęła pisać serie zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Nie możemy wątpić w to, że autorka posiada niesamowite poczucie humoru, które można dostrzec nawet po przeczytaniu kilku krótkich cytatów z jej dzieł.
W 2010 roku Fabryka Słów wydała Dożywocie. Potem tę serię przejęło wydawnictwo Uroboros. W pierwszym tomie poznajemy Konrada Romańczuka, który w spadku otrzymuje dom. Tego mu właśnie brakowało do ustatkowania się, chociaż może niekoniecznie? Dom okazuje się gotycką willą w której mieszka już grupa niezwykłych bohaterów. Kolejne tomy tej przezabawnej serii to Siła niższa i Oczy uroczne.
Kolejną serią „ałtorki” jest Cykl wrocławski. Opowiada o bohaterach, którzy wplątują się w historię morderstwa. Nie można tego jednak zaliczyć do typowych kryminałów, bo zawiera też wątki fantasy i obyczajowe. W głównej mierze jest to opowieść o relacjach i więziach międzyludzkich. Trylogia składa się kolejno z: Toń, Nomen Omen i Płacz.
Pod przewodnictwem Wydawnictwa Wilga Marta Kisiel publikuje swoją serię dla najmłodszych, czyli cykl książek Małe Licho. Pierwszy tom nosi tytuł Małe Licho i tajemnica Niebożątka, a czwarty, wydany w 2021 roku, Małe Licho i babskie sprawki. Jest to bardzo przyjemna seria dla dzieci, w której nawet dorośli znajdą coś dla siebie!
Marta Kisiel cały czas publikuje też opowiadania w różnych antologiach, czy zbiorach. Pierwsze słowo jest książką w całości poświęconą krótkim formom autorki. Jej opowiadania często pojawiają się w zbiorach napisanych wraz z innymi autorami, takich jak Harda Horda, czy Harde baśnie. Kobieta ma też swój udział w tworzeniu antologii charytatywnej Wszystkie kolory świata, z której cały zysk przeznaczony jest na wsparcie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.
Ale gdy się tak zastanowiła ciut głębiej... panda to całkiem miłe zwierzątko. Silne, a zarazem mięciutkie i puchate. I mimo to nikt mu się nie każe odchudzać.
Więcej