Małe Licho i krok w nieznane

Tom 5 cyklu Małe licho

Nadchodzi czas Wielkich Zmian -- ku równie wielkiemu niezadowoleniu Bożydara Antoniego Jekiełłka. Tomek zmienia imidż, Zmyłka obcięła włosy i wcale nie żałuje, Witek znów nie chce z nim gadać, a mama zaczyna naprawdę gadać od rzeczy... I tylko Tsadkiel wciąż pozostaje perfekcyjnym sobą, chociaż mógłby dla odmiany odpuścić.

Lecz w tym całym zamieszaniu z matematyką i innymi przykrościami nawet posągowemu aniołowi stróżowi umyka, że zapomniane niebezpieczeństwo czyha tuż za progiem. I że wyciągnęło już po kogoś swoje chciwe łapsko. Żeby uratować świat, który kocha, Bożek musi wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło. Do pewnego ceglanego domu z gotycką wieżyczką...

Informacje dodatkowe o Małe Licho i krok w nieznane:

Małe Licho i krok w nieznane - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-03-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Nie wszyscy z nas lubią zmiany, a już na pewno nie te, które wynikają z dorastania i dojrzewania do pewnych rzeczy. Potrafią nieźle namieszać w naszym życiu. Ale, niestety, nie da się ich uniknąć, w końcu każdego z nas dopadną. Zmiany są w naszym życiu nieuniknione.

Bożek spędza ferie zimowe w domu, nadrabiając zaległości matematyczne. Po feriach jednak nastąpiły wielkie zmiany, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Tomek zaczął ubierać się bardziej dorośle. Zmyłka obcięła włosy, które teraz zupełnie żyją własnym życiem. Witek się obraża i nie rozmawia z Bożkiem, a do tego Tomek i Zmyłka zostali parą i świata bez siebie nie widzą, a tym samym „korytarzowe życie ucichło, znieruchomiało na amen”. Ponadto Cebulon, nauczyciel matematyki, jego wychowawca pragnie odebrać swoją Melę, ptasiowężowe stworzenie, do którego Bożek zdążył się już przyzwyczaić. Wiedział, że w końcu to nastąpi, ale tak jakoś „Bożka aż ścisnęło w gardle.” Mama stwierdziła, że się wyprowadzają, tak z dnia na dzień, co w jej przypadku jest bardzo dziwnym zachowaniem. Postanowił to zbadać i zapobiec nieszczęściu. Odkrywa, że zostali zasnuci przez śniedź, która zabiera radość, nadzieję i wspomnienia. Wybiera się w podróż w nieznane. W tym samym czasie anioł Tsadkiel zaczął rozkminiać jak wyrwał go Bożek z rąk śniedzi. Gdzie jest Bożek i jakiemu niebezpieczeństwu będzie musiał stawić czoło? Czy odnajdzie to, po co przyszedł? Czy Tsadkieliwi uda się wyrwać z rąk śniedzi pozostałych domowników? Jak skończy się ta historia? Koniecznie sięgnijcie, by się tego dowiedzieć.

Autorka potrafi ciekawie pisać i zainteresować swoją historią. Lekkie pióro i spore literki pozwalają płynąć przez tekst. W swojej książce autorka stworzyła postaci, które kochamy od początku do końca. Ja tak pokochałam Bazyla, mimo, że w tej części go właściwie nie ma, zawsze poprawiał mi humor swoimi głupotkami. Każdy z bohaterów jest inny, nietuzinkowy, ciekawy. Są momenty śmiechu i wzruszeń, tych lepszych i gorszych chwil. Moją uwagę zwróciły też tym razem kolorowe ilustracje Marcina Minora, które ponownie mnie zachwyciły, mimo że przyzwyczaiłam się już do biało - czarnych obrazków, to zawsze miałam w głowie - ciekawe, czy będą kolorowe? Mimo że to już koniec serii o „Małym Lichu”, chciałoby się jeszcze poczytać, wciąż pozostaje mały niedosyt.

Serdecznie polecam tym małym i tym dużym czytelnikom.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2022-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Małe Licho i krok w nieznane" to ostatnia część cyklu co mnie zaskoczyło. Przyznaję, nie sprawdziłam, moja wina, ale czytałam książkę z dużym zainteresowaniem. W jakiś sposób był to też dla mnie "krok w nieznane", gdyż dawno nie czytałam historii o tak różnych bohaterach z wyjątkowymi imionami. Bożydar Antonii Jekiełłek jest bardzo niezadowolony ze zmian, które nadeszły. W dodatku ma problemy z matematyką, a nad mieszkańcami domu zawisa niebezpieczeństwo. Chłopiec musi cofnąć się w czasie do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło.
Marta Kisiel ma przyjemny styl okraszony humorem, ale i mglistym klimatem. Miejscami można śmiać się z zabawnych sytuacji czy dialogów, natomiast przychodzi też czas, gdy niebezpieczeństwo wprowadza napięcie.
Jednak to napięcie jest rozładowywane humorem, które wkrada się w każdy zakamarek książki, co powinno być pozytywnie odbierane przez młodych czytelników. Historia ta skierowana jest raczej dla starszych dzieci, nie mniej niż 8-9 latków.
Poruszona jest ważna tematyka jaką są zmiany. Boimy się ich, wprowadzają zamęt w naszej głowie i życiu. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Czasami wystarczy rozmowa z drugą osobą, wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, wsparcie, by oswoić się ze zmianami.
To było udane spotkanie z Bożydarem, Tsadkielem, Bazylim, Małym Lichem i resztą bohaterów, mimo iż nie znam poprzednich tomów cyklu. Chętnie bym je przeczytała w przyszłości. Nie mogę nie wspomnieć o pięknej okładce, która aż prosi się, żeby mieć ją na swojej półce. Bardzo polecam!

Toń
Marta Kisiel0
Okładka ksiązki - Toń

Najnowsza powieść Marty Kisiel, autorki kultowego Dożywocia! Toń to opowieść o tym, jak łatwo zniszczyć relacje międzyludzkie i jak trudno je odbudować...

Efekt pandy
Marta Kisiel0
Okładka ksiązki - Efekt pandy

SPA i smog, romanse i mordobicie, bździągwa w futrze oraz zaginiony trup, czyli druga część świetnie przyjętej komedii kryminalnej "Dywan z wkładką". Za...