Wszystkie kolory świata

Książka-cegiełka na rzecz równości i otwartości.

Choć często bardzo się różnimy, łączy nas bardzo wiele. A najważniejsze jest to, że każdy z nas ma prawo do bycia sobą, bezpieczeństwa, szacunku.

Żaba-indywidualistka, która nie umie być jak inne zielone żaby i najchętniej czytałaby gazetę w spokoju. Biała wiewiórka, marząca o tym, by być jak jej rude koleżanki. Dziadek, który wyszedł z szafy. Szkolna drużyna piłkarska w zaskakujący sposób wspierająca kolegę w różowych trampkach.

„Wszystkie kolory świata” to zbiór 20 różnorodnych utworów, stworzonych z potrzeby serca i odruchu solidarności z dziećmi wykluczanymi i szykanowanymi z powodu swojej inności. Książkę stworzyli całkowicie charytatywnie tak znakomici artyści jak:

Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Daniel de Latour, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek.

Dochód z książki przeznaczony jest na wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Partnerami książki są: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Rzecznik Praw Obywatelskich, EMPIK

„Wszystkie kolory świata” to już trzeci charytatywny projekt Wydawnictwa Agora, z którego dochód wspiera konkretne, ważne społecznie cele.  W poprzednich latach ukazała się książka pt. „Nieobcy” - niosąca wsparcie dla uchodźców (we współpracy z PAH),  a także książka „Nadzieja”, z której dochód wsparł ośrodki pomocy dla osób starszych.

Informacje dodatkowe o Wszystkie kolory świata:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-02-16
Kategoria: Inne

Kup książkę Wszystkie kolory świata

Wszystkie kolory świata - opinie o książce

Z książkami, które są cegiełkami charytatywnymi bywa czasami tak, że piękna oprawa kryje średnią treść, bo przecież chodzi o szczytny cel, a nie o wartość literacką. Kilka razy zdarzyło mi się rozczarować i nie dokończyć czytania. Po „Wszystkie kolory świata” sięgnęłam jednak bez wahania, bo zawsze kupuję charytatywne wydania. Ale tym razem rozczarowania nie było – absolutnie! Przeciwnie: był zachwyt i poczucie, że kupując tę książkę zrobiłam dobry uczynek dla kogoś, ale też – wielką przyjemność dla samej siebie. Oprócz eleganckiej szaty graficznej mamy tutaj też głębokie treści, piękny język, niezwykłe historie, przemyślaną kompozycję. Oczywiście, jak to w przypadku zbioru opowiadań, teksty są na różnym poziomie i nie wszystkie były bardzo ciekawe (ale zarazem: żaden nie był nudny i żadnego nie opuściłam), ale jest kilka perełek, które mają tak mądre i uniwersalne przesłanie, że choćby dla nich warto tę książkę kupić i przeczytać. Zostawiła po sobie rozrzewnienie, uśmiech i przekonanie, że jeszcze do niej wrócę.

Mnie najbardziej spodobało się opowiadanie Adama Wajraka – nie dość, że autor dał nam tak przepiękne opisy przyrody i pokazał ogrom swojej wiedzy o niesamowitym i zadziwiającym świecie natury, to jeszcze puenta, jaką zakończył, zasługuje na niskie ukłony. Rewelacja i wielkie brawa! To opowiadanie powinno wejść na stałe do kanonu lektur – i to serio, serio.

Przyznam, że dawkowałam sobie tę książkę, bo obcowanie z tymi tekstami to prawdziwa przyjemność, choć kilka z nich jest może trochę za bardzo mentorskich i tendencyjnych. Niektóre opowiadają o czymś zupełnie zwyczajnym, niektóre odnoszą się do świata baśni, inne (tych jest więcej) – rozgrywają się w naszej rzeczywistości i nawet nawiązują do wydarzeń politycznych czy obyczajowych. Łączy je jedno: każde zawiera ważne przesłanie związane z tolerancją, akceptowaniem inności, otwartością. Bardzo wiele dotyczy problemu przemocy w szkole i przyznam, że te szczególnie poruszają i pozwalają uświadomić sobie nam, dorosłym, że niektóre dziecięce dramaty wcale nie są przejściowe i wyolbrzymione i naprawdę mogą wywołać traumę na całe życie. Oczywiście – wiele zakończeń jest zbyt uproszczonych i przewidywalnych, ale żadne nie bagatelizuje problemu. Widać, że autorki i autorzy przemyśleli dogłębnie swoje teksty, one są świetnie dopracowane, a całość idealnie skomponowana, by tworzyć spójną całość. Mogę z przekonaniem powiedzieć, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Książka porusza szereg ważnych kwestii: inność, bieda, homoseksualizm, uprzedzenia, nietolerancja, przemoc, wyśmiewanie, stygmatyzowanie. Czasami problemy przeniesione są na świat zwierząt, żeby łatwiej było trafić do małego czytelnika, czasami – podane wprost.

Zwraca uwagę bardzo staranna redakcja, a także piękna szata graficzna – świetny pomysł na okładkę: Batman w tęczowej pelerynie robi wrażenie! A w środku – gruby papier, duże litery, kolorowe, bardzo wymowne obrazki. Idealna oprawa dla głębokiej, mądrej treści! No i super pomysł na prezent.

Ostatnie opowiadanie w tym tomie sprawia, że trudno mi tę książkę zaklasyfikować wiekowo – bo w większości bohaterami są dzieciaki w wieku mniej więcej dziesięciu lat, a w tym ostatnim mamy nastolatki, pierwszą miłość i dziewczynę, która zakochuje się w swojej przyjaciółce. Trochę ta historia odstaje od reszty, choć jest subtelnie napisana, ale wydaje mi się zbyt dorosła i zbyt poważna w stosunku do pozostałych, z których każde porusza ważny problem, ale taki, który łatwo jest wyjaśnić dziecku. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest spójna, wartościowa i bardzo mi się podobała.

Myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy: dziecko, rodzic, nauczyciel, dziadkowie, babcie, opiekunowie, wychowawcy, księża, politycy (zwłaszcza oni!). To dobra lekcja empatii i otwartości, a także zwyczajnej ludzkiej życzliwości, której dziś tak mało wokół nas.

Wśród autorów znaleźli się między innymi: Justyna Bednarek, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Barbara Kosmowska, Anna Onichimowska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Adam Wajrak.

Podsumowując: piękne literackie spotkanie z bogatym przesłaniem, mądrymi tekstami i w ślicznym wydaniu. Dla każdego – niezależnie od wieku, płci, wiary.

Książka ważna i potrzebna, ale o ile niektóre teksty nadają się dla młodych odbiorców, to są też takie, których ze względu na dość "mocne" słownictwo raczej nie polecam czytać tym najmłodszym.

Białe szepty: Antologia opowiadań fantastycznych
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Białe szepty: Antologia opowiadań fantastycznych

Białe szepty są owocem konkursu ogłoszonego przez Wydawnictwo Replika na opowiadanie dotykające w swej treści szeroko rozumianego zagadnienia sztuki i...

Irlandia, przewodnik Baedeker
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Irlandia, przewodnik Baedeker

Tętniąca życiem dublińska metropolia, prehistoryczne klasztory i relikty z epoki kamienia , a wszystko w zachwycającym krajobrazie. Irlandia to fascynujący...