Pierwsze słowo

Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2018-10-17

Pewnej nocy do jednej zamkowej celi trafia trzech morderców carów, a każdy z nich słuszny i jedyny. Wallenrod, Winkelried i Wawrzyniec, namaszczony może nie pośród królewskiego truchła w kościelnych podziemiach, ale przecież też w podziemiach... gorzelni.

Stanisław Kozik nieoczekiwanie dla siebie znajduje się w odmiennym stanie żywotności. Sokółek zamienia się w słup soli w pewnym rozkosznie fikuśnym przedsiębiorstwie. A Oda Kręciszewska w dniu pogrzebu w lustrze dostrzega wąsik swojej matki, co prowadzi ją do podjęcia pewnych niezbyt przemyślanych, ale całkiem udanych życiowych decyzji. W tomie opowiadań nie brakuje też postaci już czytelnikom znanych, jak choćby pewnego pisarza o wyglądzie zmiętego muszkietera i jego prywatnego anioła. W bamboszkach.

Czasem dowcipnie, innym razem mrocznie, zawsze klimatycznie i z wielką klasą. Czy to zamtuz, czy biuro komisji przyznającej Certyfikat Międzynarodowej Jakości Fantastycznej, czy carski zamek, a może tonące we mgle zaułki miasta - Marta Kisiel udowadnia, że jej wyobraźnia (podobnie jak poczucie humoru) nie ma żadnych granic.

Kup książkę Pierwsze słowo

Opinie o książce - Pierwsze słowo

Pierwsze słowo to zbiór opowiadań, które pokażą autorkę w całkowicie innej formie i stylu. Mamy zupełnie nowe opowiadania, a także starsze i pierwotną wersję Dożywocia! W tej książce nie zabraknie śmiechu, radości, wzruszeń czy smutku. Każdy czytelnik odnajdzie coś dla siebie!

Długo dość zajęło mi zebranie się do tej recenzji. Nie wiedziałam, co mogłabym Wam o tej książce powiedzieć, nie spojlerując a jednocześnie zachęcając do sięgnięcia po nią. Jednak opowiem wam w skrócie jakie miałam miłe zaskoczenie względem tej pozycji.

Po przeczytaniu Dożywocia jakoś nie byłam szczególnie zachęcona do sięgnięcia po inne książki tej autorki. Jednak okładka tej książki sprawiła, że musiałam sie za nią zabrać. Gdy przeczytałam pierwsze opowiadanie poczułam jakbym nie czytała czegoś od Marty Kisiel, tylko jakiegoś zagranicznego autora. Byłam w kompletnym szoku, a z każdym kolejnym opowiadaniem coraz bardziej ta książka mi się podobała.

Każde opowiadanie było inne i unikalne. Każde wywoływało we mnie inne odczucia. Gama emocji, które wywołała we mnie ta pozycja to głowa mała! Najlepiej chyba jednak czytało mi się Dożywocie i Szaławiłę.Naprawdę niesamowitym uczuciem było poznanie pierwowzoru i móc porównać sobie początkową wersję, a finalną.

Ten zbiór opowiadań jest niesamowity. Każde opowiadanie jest inne, porusza różne tematy i wywołuje najróżniejsze emocje. Jak ja nie jestem zwolenniczką krótkiej formy historii, tak te bardzo mi się spodobały i mam szczerą nadzieję, że i Wam zachwycą.

Avatar użytkownika - klaud
klaud
Przeczytane:2020-01-24, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ciekawy zbiór opowiadań. Niektóre świetne, żadne nie schodzi poniżej dobrego, zabawne, smutne, niepokojące. Niestety wrażenie zepsuł mi ostatni utwór. Bo jest na prawdę dreszczotwórczy. Niemożliwość przeczytania na koniec czegoś bardzie krzepiącego sprawiła, że całe ogólne odczucie mi się pogorszyło.

Zbiór opowiadań nieoczywistych jak wyobraźnia i poczucie humoru autorki. Takie podejście do fantastyki po prostu trzeba lubić. W moje gusta nie zawsze trafia.

Avatar użytkownika - annaroza
annaroza
Przeczytane:2019-11-03, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

Już od dawna miałam ochotę zapoznać się twórczością Marty Kisiel. Niestety jakoś jej książki wcześniej nie trafiały w moje ręce. I tak wyszło, że pierwszą pozycją, którą udało mi się przeczytać, jest zbiór opowiadań. Nawet jestem zadowolona, bo lubię opowiadania. Taki zbiorek pozwala się zapoznać ze stylem autora.
Opowieści zawarte w "Pierwszym słowie" są różne. Jedne zabawne, inne smutne, czasem niepokojące a czasem wręcz straszne. Prezentują różny poziom ale wszystkie mi się podobały. Nawet najsłabsze nie zasłużyło na ocenę niższą niż dobra, a były też małe arcydziełka.
A "Pierwsze słowo", które dało tytuł całemu zbiorowi, na długo zostanie w mej pamięci.

Płacz
Marta Kisiel0
Okładka ksiązki - Płacz

Są takie przygody, które zostają w człowieku na zawsze. Są takie przygody, po których nie ma co zbierać. Kiedy prawda o przeszłości, zamiast wyzwolenia...

Dożywocie
Marta Kisiel0
Okładka ksiązki - Dożywocie

Wyczekiwane wznowienie bestsellerowej powieści! Początkujący pisarz dziedziczy dom razem z zamieszkującymi go dożywotnikami. Wszystko mogłoby być pięknie...

Wizna
Jacek Komuda