
Korea Północna to państwo owiane tajemnicą ze względu na odizolowanie się od świata, który wie o Korei tyle, ile życzy sobie rząd tego kraju. I nie zawsze są to informacje prawdziwe, bo Departament Propagandy i Agitacji jest tam jedną z najważniejszych instytucji.
Jaki naprawdę jest ten kraj? Jaki naprawdę jest jego obecny przywódca?
Są to pytania na które wielu specjalistów próbuje znaleźć dogłębne odpowiedzi, ale w wielu przypadkach są to spekulacje i domysły.
Wszelkie fakty, jakie udało się ustalić, dwaj badacze Nicolas Levi i Edgar Czop przedstawili w książce „Kim jest Kim Dzong Un?”. Temat ten jest o tyle intrygujący, jako że o prywatnym życiu północnokoreańskiego wodza nie wiedzą czegokolwiek nawet mieszkańcy tego kraju. Biografia ta zawiera jednak głównie opis politycznych działań i koneksji rodzinnych na szczytach władzy. Niestety, treść sprawia wrażenie nieprzefiltrowanej: przedstawione zostały wszelkie zdobyte informacje, niezależnie czy są istotne czy nie.
Autorzy zdawali się pracować odrębnie, ponieważ opis wyroku na wuja Kim Dzong Una jest przedstawiony w dwóch rozdziałach w różnych analizach tego faktu. Całość nie jest zatem spójna.
Niestety, zdarzają się w książce literówki, a nawet tak istotna pomyłka, jak w przytoczonym cytacie: „… był kucharzem Kim Dzong Ila i jego brata Kim Dzong Czola”, podczas gdy Kim Dzong Czol jest bratem Una, a obaj synami Ila.
Kolejną wadą książki są okropnej jakości zdjęcia. Niektóre wydają się być robione z tajnej satelity, a ziarnistość ich każe wręcz domyślać się, jaki obiekt jest przedstawiony. Podczas gdy strona internetowa, na którą powołują się autorzy, zawiera wysokiej jakości kolorowe fotografie.
Pomimo tego, iż niejednokrotnie przewija się przez książkę określenie „reżim”, to nie jest on przedstawiony. Oprócz skąpych informacji jak o braku podstawowych środków higieny w szpitalach, stuprocentowym poparciu podczas wyborów czy ucieczkach z kraju nawet dygnitarzy państwowych, nie ma w książce istoty zarządzania państwem, czyli społeczeństwa. A jest to przecież niezwykle ważny czynnik władzy – jak kształtuje ona codzienne życie mieszkańców.
Być może ten aspekt został przedstawiony na brakujących (!) 32 stronach w środku książki.
Podsumowując, na pytanie zawarte w tytule, treść książki odpowiada tylko częściowo. Poza tym, co jest normalne dla biografii osób żyjących, część informacji nie jest już aktualna. Będę szukała innych, bardziej rozbudowanych opracowań na ten interesujący mnie temat.