Dowiedz się "Gdzie Chrystus nosił koronę cierniową" i wygraj książkę!

Start: 2011-01-13 Koniec: 2011-01-19
Dowiedz się

Historia „Gdzie Chrystus nosił koronę cierniową” zaczyna się w przeddzień narodzin jego pierworodnego dziecka, którym okazuje się córka Sybilla. Rok później na świat przychodzi następca tronu, Baldwin. Wtedy okazuje się, że Amalryk ma objąć tron w Jerozolimie po śmierci swojego brata Baldwina, ale Rada Baronów stawia jeden warunek — Amalryk musi zmienić żonę. Nikt nie chce ambitnej, przebiegłej i intrygującej Agnieszki na tronie Jerozolimy. Mądry i sprawiedliwy król zgadza się i przekonuje swoją dumną żonę, że jedynym sposobem, by jej dzieci kiedyś zasiadły na tronie Jerozolimy potrzeba tego jej poświęcenia. Agnieszka zgadza się, zostaje hrabiną Jaffy. Sybilla i Baldwin wyjeżdżają z ojcem do Jerozolimy. Amalryk zgodnie z życzeniem Rady Baronów zgadza się na małżeństwo z grecką księżniczką, Marią Komneną. Była dobrą macochą dla dzieci Agnieszki, która w pewnym momencie wkracza ponownie w życie swoich dzieci, po przedwczesnej śmierci Amalryka. Jej młodociany syn obejmuje tron. Wszystko wtedy toczy się już ku upadkowi. Jeśli chcecie poznać tę historię taką, jaką opisała ją autorka, Zofia Kaliska, zapraszamy do wzięcia udziału w naszym najnowszym konkursie. 

 

Udział w konkursie: 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na jedno, proste pytanie. Warto też dodać tę książkę do swojej wirtualnej biblioteczki - na przykład jako nowością, którą chce się przeczytać - KLIK! Na zgłoszenia czekamy do 19 stycznia 2011. 

 

Więcej o książce: 

„GDZIE CHRYSTUS NOSIŁ KORONĘ CIERNIOWĄ” — książka historyczna, oparta na notatkach kronikarza tamtych lat. Intrygi, miłość, mądry król, zachowanie dynastii i atmosfera średniowiecznego Bliskiego Wschodu — wszystko to pojawia się na kartach niniejszego opowiadania. W tym samym czasie damy w średniowiecznej Francji nie zabierały głosu, nie decydowały o swoim losie, nie wyrażały swojej opinii w sprawach państwowych. Tymczasem w Jerozolimie było inaczej. Kobiety były też królami. Większość przybywających do Jerozolimy francuskich rycerzy było wręcz zgorszonych rozwiązłością w zachowaniu obu płci i tak wielkim wpływem kultury arabskiej na Chrześcijan mieszkających w tamtym czasie w tamtych rejonach. Znane nam nawet z dnia dzisiejszego nazwy — Jerozolima, Tyr, Akka, Nabulus, Askalon, Jaffa — przewijają się przez cały tekst opowiadania. 


„Gdzie Chrystus nosił koronę cierniową” opowiada o czasach i władzy ostatnich żyjących władców — rodzeństwa Baldwina i Sybilli – z dynastii Franków, która rządziła Jerozolimą przez kolejnych 90 lat. Autorka opowiedziała o upadku tego lewantyńskiego królestwa Franków.

Na kartach niniejszej opowieści znalazły się też słowa uznania dla charyzmatycznego i legendarnego władcy islamskiego Saladyna. Dla jednych był okrutny, dla drugich szlachetny. Tą swoją sprawiedliwością zyskał uznanie wśród współczesnych mu zarówno chrześcijan, jak i wyznawców islamu. 

 

O autorce: 

ZOFIA KALISKA — rocznik 1978. Mieszka w Gnieźnie. W 2003 roku ukończyła Wydział Historyczny UAM w Poznaniu. Po studiach pracowała dorywczo przez krótki czas jako bibliotekarz, a później w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym. Jak twierdzi autorka, prawdziwym powołaniem i pasją dla niej jest jednak pisarstwo. W 2006 roku wydała powieść dla młodzieży. Wkrótce ukaże się druga jej część. Pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Informujemy, że laureatami konkursu zostali: TADEUSZ SZERSZUN, BIAŁYSTOK Justyna Sewastjanowicz, Ostrów Maz. Krystyna Zając, Rytwiany Serdecznie gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy