Bajarz z Marrakeszu

Namiętność i żądza silniejsze niż strach.

Tajemnica, która łączy i dzieli.

Bestseller The Boston Globe!

Marrakesz, plac Dżama al-Fna’. Niepokojąca, złowróżbna noc. W powietrzu daje się wyczuć coś dziwnego a krwaworóżowy księżyc zwiastuje niebezpieczeństwo. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie bez śladu para turystów.

Co wydarzyło się tamtej nocy na głównym placu miasta, kiedy parę pięknych kochanków widziano po raz pierwszy i ostatni? Czy ich zniknięcie to przypadkowa zbrodnia, zaplanowane morderstwo, czy może bezwzględna mistyfikacja?

Zagadkę niezwykłej pary próbuje rozwikłać najsłynniejszy bajarz z Marrakeszu. Wciągając w swoją opowieść zgromadzonych wokół słuchaczy, krok po kroku stara się odtworzyć przebieg wydarzeń i poznać prawdę. Czy jednak jest to w ogóle możliwe? Czy istnieje jedna, niepodważalna wersja tej historii? A jeśli tak, czy zdoła ją odkryć i ocalić własnego brata?

"Bajarz z Marrakeszu" hipnotyzuje. To niezwykła, wciągająca historia o wielkiej namiętności, poświęceniu i zatraceniu. Osadzona w egzotycznej marokańskiej scenerii, nawiązuje do wschodniej sztuki bajarstwa. Tutaj nic nie jest takie, jakie wydaje się być na początku, a prawda przybiera różne, zaskakujące oblicza.

Informacje dodatkowe o Bajarz z Marrakeszu:

Bajarz z Marrakeszu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-08-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,
Czytając wiele pochlebnych opinii o tej książce zabrałam się za nią pełna zapału. I tu trochę ostygłam. Owszem, historia jest ciekawie przedstawiona.Mamy tu bajarza, który opowiada historię zaginionych w Marrakeszu turystów uzupełnianą wypowiedziami słuchaczy, którzy także zetknęli się z zaginioną parą. Ale kto tak naprawdę mówi prawdę, a kto ubarwia? Książka mnie nie wciągnęła, nie czytałam jej z zapartym tchem. Wręcz momentami mnie męczyła i nudziła. Dopiero pod koniec się bardziej "zaczytałam", ale tu akurat historia się skończyła.
Plac Dżama al-Fna' w Marrakeszu - to tam, w świetle zachodzącego słońca bajarz Hasan rozpoczyna porywającą opowieść o parze niezwykłych turystów, którzy pewnego wieczoru zaginęli tu bez wieści. Jego historia ma za zadanie nie tylko zaczarować słuchaczy, ale również doprowadzić do odkrycia prawdy, która mogłaby uwolnić jego młodszego brata z więzienia. "Bajarz z Marrakeszu" to niezwykle klimatyczna książka. Podczas czytania ma się wrażenie, że siedzi się na placu Dżama otulonym zapachami i odgłosami Orientu i osobiście słucha opowieści bajarza. Najciekawsze jest to, że słuchacze nie pozostają obojętni i dodają własne spostrzeżenia, czasem sprzeczne, na temat tego w jaki sposób zapamiętali ten niezwykły wieczór i zjawiskową turystkę, która wstrząsnęła życiem mieszkańców Marrakeszu. "Ostatecznie liczy się tylko prawda." - choć może jeszcze miłość. Taka, która nie zna granic i nakazuje nam uczynki, których inaczej byśmy się nie podjęli. Polecam!
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Piękna historia, o pięknej kobiecie, pięknej miłości w pięknym miejscu opowiedziana pięknymi słowami... Autor operuje niesamowitym językiem, każde słowo jest magiczne, a cała historia intrygująca i niepozwalająca o sobie zapomnieć, nawet na długo po przeczytaniu ostatniej strony. Nic nie jest pewne w tej historii, na placu Dżama poznajemy kilka wersji tej samej sytuacji- zaginięcia pary cudzoziemców, którzy wzbudzili ogólny podziw wśród tutejszych. Czytając tą książkę mogłam przenieść się w piękne, egzotyczne miejsce, pachnące tysiącem przypraw, słońcem i pustynną Saharą. Niesztampowa fabuła, niepewność towarzysząca nam przez całą lekturę- to się ceni. Piękna, cudowna- polecam.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-06-12, 52 książki 2013,
Roy-Bhattacharya pomiędzy okładkami zamyka niezwykłą i tajemniczą historię. Historię piękną i tragiczną zarazem, realną i magiczną, znaną każdemu a jednocześnie nieznaną nikomu. O niej - sprawczyni całego zamieszania i o nim - pisarzu, który całkiem nieświadomie, stwarza jedną z najpiękniejszych i najbardziej magicznych marokańskich opowieści, którą bajarze Marrakeszu latami będą opowiadać, opowiadać, i opowiadać... Historię piękna, wyobraźni, marokańskiej tradycji, rodzinnych zwyczajów, wyobraźni i miłości. Tej, która porusza najgłębsze zakamarki ludzkich uczuć. Tej, która przemienia człowieka. Tej, dla której warto żyć... Bo miłość ,,to dotyk, dźwięk, smak, zapach, widok; wszystko to, z czego składa się świat"...
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam, ...Arabski Świat,

„Bajarz z Marrakeszu” to niezwykle ciekawa propozycja przede wszystkim dla wielbicieli kultury orientu oraz tych, którzy gustują w nastrojowych opowieściach z klimatem przypominających „Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy”. Hasan jest etatowym opowiadaczem historii. Przejął tę  umiejętność i tradycję od swojego ojca. Mężczyznę można spotkać na słynnym placu Dżama al-Fna’ w Marrakeszu, gdzie krzyżuje się wiele dróg i spotyka się mnóstwo ludzi. To tutaj snując niesamowite opowieści Hasan skupia on wokół siebie słuchaczy. Historia opowiadana przez bajarza za każdym razem jest inna, w każdej jego opowieści mają swój udział zebrani ludzie i to oni zazwyczaj kierują rozwojem wydarzeń, które Hasan umiejętnie komentuje i dopowiada.

„Usiądź proszę, dołącz do słuchaczy. Ziemia może wydać ci się twarda, ale ja rozłożę przed tobą magiczny dywan słów, a ten wkrótce uniesie cię daleko stąd. Pozwól, że naleję ci miętowej herbaty, poczęstunek jest częścią opowieści. Wszystko musi się odbyć zgodnie ze zwyczajem. Jeżeli nie zadbałbym o twoją wygodę, jak mógłbym oczekiwać, że wysłuchasz tego, co mam ci do powiedzenia? Opowieść jest jak taniec. Potrzebuje co najmniej dwojga ludzi, aby zaistnieć: jednego, który opowiada i drugiego, który słucha”.

Tym razem opowiadana historia dotyczy dwojga  zagranicznych turystów – mężczyzny i kobiety i ich tajemniczego zniknięcia pewnej nocy. Bohaterowie Ci noszą znamiona romantycznych kochanków, pozostających jakby na granicy światów. Piękno i jasność bijąca od kobiety przyciąga wzrok, a mężczyzna, nazwany jej mężem, a przedstawiony jako opiekun ma spełniać określone zadanie.

Obok wątku głównego dotyczącego rozwiązania zagadki czytelnik poznaje mentalność i tradycję ludu berberyjskiego, z którego wywodzi się Hasan i jego dwaj bracia. Poznajemy ich dzieciństwo i osobowości. Każdy z chłopców wybiera w życiu odmienną drogę – podczas gdy Hasan zostaje bajarzem, jego młodszy brat Ahmed chce osiągnąć bogactwo otwierając własną firmę w Fezie, a najmłodszy Mustafa wciąż poszukuje szczęścia, które staje się dla niego wartością największą. Ale ile będzie go kosztowało to upragnione szczęście?…

„Bajarz z Marrakeszu” to książka której się nie czyta – tą  powieścią się delektuje. Od pierwszych akapitów przenosimy się zupełnie w odmienny świat, magiczny, zmysłowy i tajemniczy. Wczuwamy się w tamtejsze zapachy, smaki i dźwięki. Niespieszna narracja pozwala rozkoszować się hipnotyzującą wręcz opowieścią, która niczym biblijna przypowieść pozwala na lepsze zrozumienie prawdy. Mamy wrażenie, że oto znajdujemy się na placu Dżama al-Fna’ i razem z innymi słuchaczami bierzemy udział w tym swoistym misterium.

Zaskakujące zakończenie nie jest jednoznaczne i zmusza czytelnika do stworzenia własnej wersji wydarzeń, tak, jak to czynią osoby biorące udział w tej opowieści. Dzięki temu możemy wykreować własne wyobrażenie o tamtych wydarzeniach i wynieść z nich osobistą naukę.

„Bajarz z Marrakeszu” to książka inna niż wszystkie, to powieść do której z przyjemnością się wraca, to historia będąca prawdziwą ucztą dla ducha. Ustawiłabym ją na półce lektur obowiązkowych bez względu na wiek, płeć czy przekonania.

Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - eska16