Cienioryt

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-10-03
Dodał/a książkę: elibri

Urok siedemnastowiecznych zaułków, nonszalancja oraz tempo opowieści spod znaku płaszcza i szpady, tajemnice rodem z książek Arturo Pereza-Reverte oraz odrobina magii tak charakterystyczna dla literatury iberoamerykańskiej. Wszystko to składa się na Cienioryt, nową powieść Krzysztofa Piskorskiego, jednego z najzdolniejszych twórców polskiej fantastyki.

W portowym mieście południa, Serivie, każdy cień jest oknem do groźnej i niezbadanej cieńprzestrzeni, w której tunele ryją adepci tajemnych sztuk. Sześciu grandów walczy o wpływy trucizną, zdradą i stalą, małoletni król z trudem trzyma się przy władzy, a inkwizycja rośnie w siłę.

Ale to wszystko sprawy, które trudno obserwować z okna małej izby przy ulicy Alaminho, gdzie mieszka Arahon Caranza Martenez Y'Grenata Y'Barratora, doświadczony nauczyciel szermierki. Arahon pragnie jedynie zapewnić bezpieczeństwo bliskim i odłożyć dość pieniędzy, by opuścić miasto. Przynajmniej do czasu, gdy w jego ręce wpada cienioryt - wypalony na szkle obraz przedstawiający tajemniczą postać...

Cienioryt to nie tylko bogata, pięknie napisana powieść, pełna zaskakujących zwrotów akcja, ale także galeria bohaterów, którzy na długo pozostają w pamięci.

W Serivie cień potrafi rzucić człowieka, odległe o wiele mil drzwi mogą się łączyć, zwykły uścisk dłoni przynosi czasem tragiczne skutki, a słońce ma czarnego brata bliźniaka. Podróż do tego miejsca to niezapomniane przeżycie. Szczególnie w towarzystwie tajemniczego narratora powieści.

Po lekturze Cieniorytu Krzysztofa Piskorskiego wyrażenie ,,bać się własnego cienia" nabiera nowego, mrocznego znaczenia. Świetnie napisana opowieść fantasy, barwny świat, ciekawi bohaterowie i  język ostry jak klinga rapiera. Polecam.

Tomasz Majewski, lekkoatleta,

Mistrz Olimpijski w pchnięciu kulą

Krzysztof Piskorski - pisarz zdobywający coraz większą popularność dzięki niezwykłej wyobraźni, zaskakującym fabułom oraz kreowaniu osobliwych światów. Zderzał już historię wojen napoleońskich ze steampunkiem i fantastyką (Zadra, 2009, 2010), jak również polską rewolucję przemysłową z kabałą i podróżami w czasie (Krawędź Czasu, 2011). Jego dwie ostatnie powieści były nominowane do nagrody literackiej im. Janusza Zajdla. Zdobywca złotego wyróżnienia nagrody im. Żuławskiego, laureat europejskiej ESFS Encouragement Award.

Kup książkę Cienioryt

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-10-14, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,
ARTYSTA RAPIERA   Zbiegi okoliczności mogą decydować o życiu i śmierci, ale światem wcale nie rządzi przypadek. To, co dominuje i decyduje o "być albo nie być", to szybka ręka, ostry rapier i dbanie o własny cień. Tak - cień to coś, czego należy się strzec, to alter ego, w którym tkwi tajemnicza i złowroga moc. Siła, która doprowadzić może do wielu katastrof i sprowadzić wiele nieszczęść. O tym wie każde dziecko. Wie o tym również Arahorn Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora, mistrz szermierki, lat 32. Kim jest Y’Barratora? To artysta rapiera, a zarazem główny bohater powieści fantasy Krzysztofa Piskorskiego Cienioryt.   Y’Barratora wraz z mistrzem Holbranverem i drukarzem Elhandro Caminą przypadkowo zostają uwikłani w niebezpieczną historię. Zbieg okoliczności prowadzi mężczyzn o tej samej porze i w to samo miejsce na spotkanie przeznaczenia. Tyle, że każdy z bohaterów (lub jego wysłannik), pomimo umówionego spotkania, natyka się na zupełnie inną postać niż ta, której wyszedł naprzeciw. Tak rozpoczyna się przedziwna przygoda, w której zło walczyć będzie ze złem, a osią wydarzeń jest zagadkowy cienioryt króla, stworzony przez Holbranvera. Cienioryt pożądany przez piekielne postaci i nadprzyrodzone siły oraz przez ludzi spragnionych władzy.   Krzysztof Pisorski stworzył powieść fantasy, osadzoną w konwencji płaszcza i szpady ...

Opinie o książce - Cienioryt

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam, chcę zdobyć, Wyzwanie - fantastyka 2017,

Fantasy płaszcza i szpady.  Świat ludzi i świat cieni to dwie strony medalu. Cieńprzestrzeń jest wykorzystywana na różne sposoby, ale ciemne istoty nie lubią ludzkich ingerencji i stawiają im opór.  Tam również trwa walka o wpływy i poważnie ingeruje w losy bohaterów. Wartka akcja i kilka niespodziewanych jej zwrotów, co daje dobre fantasy polskiego autora, nagrodzone nagrodą Zajdla.

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016 r,
Stworzenie świata przedstawionego w powieści z gatunku fantasy jest dla mnie majstersztykiem. Zawsze, kiedy sięgam po fantastykę, podziwiam autentyczny talent, nieograniczoną wyobraźnię i pomysłowość autora. Dzisiejszy rynek czytelniczy naszpikowany jest powieściami fantasy. Jednak jakże trudno znaleźć coś oryginalnego, lekturę, która nie byłaby oparta na pomysłach. które już czytaliśmy w poprzednich bestsellerach. Trudno jest dziś wykreować w książce świat który zadziwi i zaskoczy czytelnika. Jednak w moim przypadku właśnie ZASKOCZENIE było uczuciem, które towarzyszyło mi przez większą część lektury ,,Cieniorytu". Reklama i opis na okładce nie do końca zachęcały mnie do sięgnięcia po tę książę. Kiedy przeczytałam, że to lektura w sam raz dla wielbicieli powieści opartych na konwencji płaszcza i szpady pomyślałam, że to fantasy dla facetów...... Jednak, jako wielbicielka tego gatunku literatury stwierdziłam, że warto byłoby zapoznać się z prozą Piskorskiego. Od samego początku ta wielowątkowa powieść zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Po pierwsze narrator, który zwraca się bezpośrednio do czytelnika, nie zdradzając na początku, jaką rolę tak naprawdę odegrał w opisanej historii! KLASA!! Po drugie przedstawienie głównych postaci powieści. Do tego jeszcze lekki styl i język utworu, a przede wszystkim ciekawy świat pełen niedomówień, niejasności, w którym ludzki cień jest zagrożeniem dla drugiego człowieka, a promienie słońca napełniają ludzi zabobonnym strachem....Świat, w którym każda żywa istota składa się z dwóch połówek, które żyją jednocześnie: ciała- po jasnej stronie i cienia, żyjącego w krainie ciemności,. Dwa równoległe światy istniejące równocześnie. Do tego walka o władzę i wpływy, pojedynki szermierzy, świat rzezimieszków i płatnych przestępców, groza i napięcie, a co najważniejsze - brak przewidywalności! Jednym słowem wszystko, co dobra powieść zawierać powinna! Przeszkadzała mi jedynie wielość krain geograficznych, miast i miasteczek (zabrakło mi mapki obrazującej całą geografię wymyślonego świata), czasem przydługie opisy historii kraju w którym toczy się akcja, opisy bitew, technik walki, wojen i sojuszy. Przyznam, że niekiedy się w tym gubiłam, a wiele zawartych w książce informacji było moim zdaniem w ogóle niepotrzebnych. Jednak uważam, że każdy wielbiciel fantasy w naszym kraju po tę książkę sięgnąć powinien. Nie hołdujmy zasadzie "cudze chwalicie, swego nie znacie"! Co więcej, autor otrzymał za tę książkę nagrodę im. J. Zajdla, więc lektura niewątpliwie warta jest uwagi!
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 (285) książki w 2016 roku, Fantastyka, Mam,
Powieść reklamowana jako fantasy spod znaku płaszcza i szpady. Długo leżała na mojej półce zanim po nią sięgnęłam. I niestety rozczarowała mnie. Trudno mi było wciągnąć się w akcję. Jest dużo przydługich i nudnych opisów, które można by zdecydowanie skrócić, by akcja stałą się bardziej dynamiczna. Zwłaszcza zawiodła mnie druga część książki, która była jeszcze nudniajsza niż początek. Może autor miał ciekawy pomysł na książkę, jednak kuleje trochę wykonanie. Zbyt dużo tutaj też przewidywalności.
Avatar użytkownika - pajeja88
pajeja88
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,

Krzysztof Piskorski nie jest nowy na rynku wydawniczym, debiut miał już parę ładnych lat temu. Okładka zachęca nas informacją o tym, że autor jest „nową gwiazdą polskiej fantastyki”. Chyba każdy z nas nauczył się już, że z reguły im szumniejsze hasła, tym większe rozczarowanie może nas czekać po przeczytaniu książki. Jak sprawa ma się z „Cieniorytem”?

Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora jest szermierzem wybitnym, można się pokusić o stwierdzenie, że najlepszym. Niewielu jednak o tym wie. Ci którzy stoczyli z nim pojedynek nie mogą już nikomu o tym opowiedzieć, a Arahonowi nie zależy na sławie. Jego życie toczy się stałym rytmem od wielu lat, jako najemna szpada walczy za tych których sprawa wydaje się słuszna i którzy zapłacą odpowiednią stawkę. Wszystko zmienia się w dniu w którym obiecuje wyświadczyć drobną przysługę swojemu przyjacielowi. Pokrętny los sprawia, że w umówionym miejscu spotyka kogoś innego – naukowca który swoim odkryciem wstrząsnął światem. Y’Barratora nieświadomie miesza się w sprawy które dosłownie zmienią bieg historii. Morderstwa, porwania, walki z cieniem i cieńmistrzami sprawią, że Arahon nie zazna nudy.

Historię opowiada nam narrator który na samym początku zaznacza, że dla dobra czytelnika nie zdradzi nam kim jest. Bardzo dobrze że tak się stało inaczej powieść straciła by na wartości, a czytelnik straciłby przyjemność jaką jest odkrywanie tajemnicy. „Cienioryt” nie jest opowieścią umieszczoną w wyłącznie jednym gatunku, coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko fani fantastyki ale i wielbiciele powieści pod herbem płaszcza i szpady. Autor nie tylko mistrzowsko połączył oba te gatunki, nadał im również powiewu świeżości i sprawił, że tak wyeksploatowana konwencja znów smakuje dobrze.

Akcja toczy się w świecie wykreowanym całkowicie w wyobraźni autora, śmiało możemy jednak nakładać jej obraz na Hiszpanie u szczytu jej potęgi. Dzięki plastycznym opisom, świetnemu stylowi i językowi autora nie mamy najmniejszych problemów z wyobrażeniem sobie przedstawianej historii i postaci. Wręcz przeciwnie każda sceneria, każde pchnięcie rapierem staje nam przed oczami i bierzemy udział w tej niezwykłej przygodzie razem z bohaterami.

A przygoda jest naprawdę niezwykła… Sieć intryg jest tak gęsta i dobrze utkana, że chyba nikt aż do końca nie jest w stanie rozgryźć wszystkich zagadek. Sam pomysł na stworzenie cieńprzestrzeni jest czymś niezwykłym i chociażby dla poznania tego niezwykłego świata powinniście sięgnąć po „Cienioryt”. Chociaż przyznaję, czasami świat cieni jest tak skomplikowany, że gubiłam się w wyjaśnieniach i dopiero powtórne przeczytanie tekstu pozwalało mi na zrozumienie sensu i znaczenia każdego słowa. Złożoność wykreowanego świata nigdy jednak nie powinna być uznawana za błąd czy minus!

Sama postać naszego bohatera Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora jest godna uwagi nie tylko przez jego niesamowite umiejętności władania szpadą. Arahon jest postacią niejednoznaczną, nie można go określić jako kogoś o idealnym i czystym charakterze. Para się przecież przelewaniem krwi na zlecenie, brał udział w niezliczonych bitwach i pojedynkach. Popełnił wiele czynów których człowiek prawy by nie popełnił. Jednak każde morderstwo, każda kropla krwi jest odkupiona przez niego wyrzutami sumienia – wyrzutami które próbuje stłumić mieszkiem pieniędzy przynoszonym jedynej kobiecie którą pokochał. Wdowie po innym szermierzu, jednym z tych których wysłał na tamten świat. Postawa Arahona, jego wybory, rozterki i pragnienia są tak do cna ludzkie, że są prawdziwą siłą książki.

„Cienioryt” łączy w sobie wszystko to co powinna zawierać książka bardzo dobra; akcje, intrygę, świetnie wykreowany świat i realistycznych bohaterów. Nie jest książką przesłodzoną ani przesadzoną, jest tak idealnie wyważona jak rapier mistrza szermierki. Każdy kto kiedyś ruszył na przygodę z muszkieterami znajdzie tutaj coś dla siebie, tak samo jak osoba która kocha fantastykę i uwielbia zanurzać się w światy zupełnie obce. Polecam!

Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2014-11-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2014, 26 książek 2014,
Autor zaskoczył mnie zupełnie, oczywiście pozytywnie! Niesamowita książka, odmiana od tego oklepanego fantasy, które jest dookoła. Zakończenie jakiego się zupełnie nie spodziewałam
Avatar użytkownika - Almiria
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Prorok. Opowieść piasków t. 3
Krzysztof Piskorski0
Okładka ksiązki - Prorok. Opowieść piasków t. 3

Po wielu miesiącach armia Tel`Halik jest gotowa do drogi. Wkrótce szalony prorok Vezamar powiedzie lud Ocalonej Krainy przez piaski. Nie wie jednak, że...

Wygnaniec
Krzysztof Piskorski0
Okładka ksiązki - Wygnaniec

Jest to opowieść o wojownikach, których życie kształtuje "Księga" i surowy świat pustyni. Kashim Al`Shannagg jest jednym z wielu wojowników w...