Okładka książki - Dokąd zmierzasz?

Dokąd zmierzasz?

Wydawnictwo: Apostolicum
Data wydania: 2014-03-14
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7031-896-3
Dodał/a książkę: czytam

OD AUTORKI:

Historia Dokąd zmierzasz mogła rozpocząć się już w czerwcu 1979 roku. Całą noc słyszałam, jak nieprzebrany ludzki potok wędrował ulicą Żwirki i Wigury w stronę warszawskiego lotniska. A potem wybuchła wrzawa, bo nadjeżdżał samochód z Ojcem Świętym. Pamiętam, jak wołałam: „Pobłogosław mnie". A Jan Paweł II hojnie rozdawał błogosławieństwa. Kilkanaście lat później dotarliśmy całą rodziną do Rzymu. Przeżywaliśmy trudy drogi tak jak pradziadek Maciej, który wędrował do Wiecznego Miasta na przełomie wieków. Jan Paweł II pobłogosławił moje obydwie córki.
Nieoczekiwanie dla mnie w 2009 roku poszłam na pielgrzymkę do Częstochowy. Wróciłam do domu z poranionymi stopami, ale lekkim sercem, choć początkowo bałam się podjętego trudu prawie trzysta kilometrów pieszo w atmosferze modlitewnego skupienia wśród nieznanych osób. Tego lata dowiedziałam się, że prababcia Maria ponad dwadzieścia razy pielgrzymowała na Jasną Górę.
Z tych doświadczeń rodziły się przez lata teksty kolejnych rozważań stacji Drogi krzyżowej i tajemnic różańca. Dzięki pomocy przyjaciół zostały wydane w postaci audiobooków. Jan Szyma z Częstochowy niejednokrotnie nakłaniał mnie do książkowej publikacji. Jego starania zrealizowały się, gdy artyści malarze udostępnili mi swoje dzieła do tego albumu.
Z rozmów z Kardynałem Marianem Jaworskim dowiedziałam się, że marzeniem Ojca Świętego było, aby rozważania Męki Pańskiej towarzyszyły ludziom codziennie. Po rozmowie z Księdzem Biskupem Józefem Zawitkowskim zdecydowaliśmy się zadedykować naszą pracę Janowi Pawłowi II.
Album Dokąd zmierzasz jest podziękowaniem Polaków za dar obecności Jana Pawła II. To także wyraz jedności, którą przeżywać będziemy 27 kwietnia 2014 roku. Tego dnia bowiem nasz wielki Rodak, który poprzez modlitwę, uśmiech i cierpienie uczył nas, jak żyć, zostanie ogłoszony przez papieża Franciszka świętym.

Kup książkę Dokąd zmierzasz?

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dokąd zmierzasz. Wpisany w krzyż tytuł, w dodatku pozbawiony oczywistego – jak by się mogło wydawać – znaku zapytania, dość jednoznacznie określa kierunek i cel. Kierunek naszej egzystencji, cel przyświecający twórcom albumu.   Podobnie wymowna jest cała okładka. Nie ma tu przepychu, przejaskrawienia, chaosu. Tylko krzyż w złotym kole i tchnąca spokojem biel – jakże symboliczna w kontekście postaci Papieża, któremu publikacja została dedykowana. Ten swoisty spokój, związany z oszczędnością formy, towarzyszy każdej przeglądanej stronie. I już wiadomo – Dokąd zmierzasz to jedna z książek nie mówiących wszystkiego, ale pozostawiających szeroką przestrzeń na własne refleksje. Nawet układem graficznym zachęca do wyciszenia, pozwalając odpocząć od głośnej, pełnej pośpiechu, często przytłaczającej codzienności.   Jest to szczególnie cenne z uwagi na treść publikacji. Składają się na nią bowiem rozmaite dzieła zainspirowane życiem Jezusa. Zarówno krótkie teksty Małgorzaty Kupiszewskiej, warszawskiej dziennikarki i pisarki, jak też towarzyszące im reprodukcje obrazów, oscylują wokół kolejnych stacji drogi krzyżowej oraz rozważań różańcowych. Czytelnicy trzykrotnie przemierzają drogę krzyżową, wpatrując się w przypominające witraże obrazy Franciszka Maśluszczaka, oszczędne, a przy tym przemawiające intensywnością barw dzieła Stanisława ...

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pochodząca z Jerozolimy tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej przetrwała do dnia dzisiejszego. To powszechnie znane nabożeństwo wielkopostne o charakterze ściśle adoracyjnym polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Publikacja Małgorzaty Kupiszewskiej jest jak najbardziej na czasie, bowiem powtarzający się rokrocznie Wielki Post zakłada medytacyjne rozważanie kolejnych etapów ostatniej wędrówki Chrystusa ulicami Świętego Miasta. Pięknie wydany album Dokąd zmierzasz (podziękowanie Polaków za dar obecności Jana Pawła II) przepełniony jest głęboką treścią, a stanowiące motto lektury wyznanie: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16), zmusza do pochylenia się nad zbawczymi wydarzeniami sprzed lat. Jako pośredni świadkowie wielkiej zbrodni świata, dzięki lekturze chrześcijanie będą mieli okazję powrócić myślą do dawno minionych chwil, by oddać hołd Temu, który z nieogarnionej miłości do człowieka poświęcił swoje życie za grzechy całego świata. Tak więc idąc tokiem (opartych na tekstach biblijnych) rozważań Małgorzaty Kupiszewskiej, czytelnik poświęci uwagę zapadającym w pamięć i serce rozważaniom kolejnych stacji drogi krzyżowej oraz skupi się na refleksjach zogniskowanych wokół tajemnic różańcowych wszystkich czterech części. Wsłucha się ...

Opinie o książce - Dokąd zmierzasz?

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2014-05-04, Ocena: 6, Przeczytałam,
Na razie powala na kolana... a jestem w 1/3 części książki... piękna od początku do końca:)
Dobry pies
Rafał Witek