Korea Szerokopasmowa

Aby rozwikłać zagadkę tej dysproporcji, obejrzałem po raz kolejny słynną Defiladę Andrzeja Fidyka, nadal chętnie powtarzaną w polskiej telewizji i uważaną za perełkę dokumentalistyki. Film powstał wiosną 1988 roku, kiedy w Pjongjangu odbywała się wielka defilada z okazji 40-lecia założenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Widowisko pomyślane zostało jako komunistyczna odpowiedź na Igrzyska Olimpijskie na Południu...

Przez 20 lat jedyny model rozwojowy, z jakiego chciała korzystać Polska, odnajdywano w Unii Europejskiej. Szukano go tam niewątpliwie słusznie, ale świat – szczególnie teraz, gdy już na dobre wkroczyliśmy w wiek XXI – nie kończy się na Starym Kontynencie, ani na Nowym Świecie. W chwili, gdy trzęsie się w posadach ład wypracowany po II wojnie światowej i po Jesieni Ludów, a do roli największej gospodarki świata aspirują Chiny, czas najwyższy odłożyć Defiladę na półkę i przestać epatować przeszłością. Czas przyjrzeć się uważniej blaskom i cieniom dalekowschodniej modernizacji. Czas wkroczyć w Koreę Szerokopasmową”. W 1906 roku podróżnik Wacław Sieroszewski dokonał pierwszego obszernego opisu Korei po polsku. Ale od jego czasów Korea przeszła niewyobrażalną wręcz metamorfozę. Z kraju odciętego zupełnie od reszty świata, Korea Południowa przekształciła się w państwo prawdziwego cudu gospodarczego i królestwa nowych technologii. Dziś jest potęgą w Internecie, grach komputerowych czy nowinkach technologicznych. Konrad Godlewski napisał książkę, która pozwoli nam zrozumieć, na czym ten cud polega i jak do niego doszło. Zabierze nas w niezwykle ciekawą podróż, której aż nie chce się przerywać. Każde zdanie, każdy opis to istna uczta dla najbardziej wybrednego czytelnika i podróżnika.

Informacje dodatkowe o Korea Szerokopasmowa:

Korea Szerokopasmowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Ten najbardziej okablowany kraj świat sąsiaduje z nieprzyjazną pustynią elektroniczną, jaką jest Korea Północna. Pod względem surowego systemu edukacji, Korea Poludniowa nie różni się od Japonii czy Chin. Grą niezwykle tu popularną jest StarCraft, którego zawodnicy są niemal sportowcami narodu. Jak dla mnie za dużo tu pisania o komputerach, a za mało o prawdziwym życiu.
Avatar użytkownika - WKO1
WKO1
Przeczytane:2012-02-25,
Niezwykła książka polskiego dziennikarza. Porywająca lektura już od pierwszego zdania.