Legendy chrześcijańskie

Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2013-10-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7502-440-1
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 6 (3 głosów)

„Święty Mikołaj”, „Ucieczka do Egiptu”, „Legenda o śpiewających mnichach” i wiele innych historii o Jezusie, Maryi, świętych, pielgrzymach i aniołach. Opowieści bardziej podobne baśniom niż życiorysom świętych, pełne fantastyki i ludowości, w których wiara, cud i czar przeplatają się ze sobą.

Niektóre z legend zawartych w tej książce pochodzą jeszcze ze średniowiecza, inne zostały napisane w wiekach późniejszych bądź współcześnie. Obok legend polskich znalazły się tu opowieści z kręgu kultury romańskiej, niemieckiej, skandynawskiej i rosyjskiej.

Kup książkę Legendy chrześcijańskie

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2016-12-18, Ocena: 6, Przeczytałem,
Budująca lekturaLegenda, od łacińskiego słowa legere znaczy: to, co należy przeczytać. Jest to opowieść lub zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych lub uważanych za historyczne. Nie jest to mit ani bajka, ma podstawy historyczne i opowiada o prawdziwych ludziach, ale korzystając często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Nie inaczej jest w przypadku zbioru Legendy chrześcijańskie. Zostało w nim zebranych kilkadziesiąt legend pochodzących z różnych czasów i rejonów. Pogrupowano je - dla ułatwienia - tematycznie, choć podział ten ma raczej charakter ogólnie porządkujący niż ścisły. Legendy chrześcijańskie nie są bowiem opracowaniem naukowym, nie mają ambicji przedstawienia przeglądu naukowego legendy chrześcijańskiej w jej historycznym i terytorialnym rozwoju. Zasadniczo mają być dla czytelnika budującą lekturą, w obrazowy sposób ilustrującą prawdy wiary, reguły moralne, postawy życiowe.Ewangelie niewiele mówią o latach dziecięcych Jezusa, o życiu Maryi. Oczywiście nie mogą poruszać tematyki świętych żyjących w kolejnych wiekach. Ludzie zawsze byli ciekawi szczegółów z życia ważnych dla nich postaci. Tam, gdzie nie dostarczały ich źródła historyczne, sięgali (i nadal sięgają) po domysły, fantazję. W czasach, kiedy nie korzystano ze słowa drukowanego, posługiwano się przekazem ustnym, który ze swojej natury ulegał zniekształceniom ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Legendy chrześcijańskie

Reklamy