Liczba i oblicze wraz z wprowadzeniem. Zarys fizjonomiki uniwersalnej

"Liczba i oblicze" Rudolfa Kassnera dokumentuje wzmożoną refleksję, jaka dokonała się w Niemczech po pierwszej wojnie światowej nad relacjami między matematyką, fizyką matematyczną a wyobraźnią poetycką i estetyczno-filozoficzną. U podłoża zainteresowania liczbowo-funkcjonalnym aspektem kultury w tym okresie leżał stan „kategorialnej nieokreśloności”, będący konsekwencją filozofii Fryderyka Nietzschego. Mając wielką zdolność i intuicję łączenia zjawisk pochodzących z najbardziej odległych sobie obszarów, Nietzsche nie rozwinął myślenia jako analizy kategorialnej, jako procesu konstruowania w ramach ogólnych pojęć filozoficznych. Dzieło Liczba i oblicze stanowi realizację dążenia do zbudowania analizy bardziej ciągłej, która określa związki, odrębności i granice między naukowo-matematyczną abstrakcją (czymś ogólnym) a estetycznym oglądem (czymś indywidualnym). Specyfiką koncepcji Kassnera jest odnoszenie myślenia funkcjonalno-matematycznego do ludzkich zmysłów, do ciała i „cielesności”.

Informacje dodatkowe o Liczba i oblicze wraz z wprowadzeniem. Zarys fizjonomiki uniwersalnej:

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Data wydania: 2013-04-30
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7453-116-0

Kup książkę Liczba i oblicze wraz z wprowadzeniem. Zarys fizjonomiki uniwersalnej

Liczba i oblicze wraz z wprowadzeniem. Zarys fizjonomiki uniwersalnej - opinie o książce

Moralność muzyki
Rudolf Kassner0
Okładka ksiązki - Moralność muzyki

Moralność muzyki to tytuł mogący sugerować nieoczekiwane połączenie dwóch niewspółmiernych obszarów - muzyki jako sztuki dźwięku i moralności. Rudolf Kassner...