Moment niedźwiedzia

Czy zwierzęta noszą maski? I co się kryje w ich oczach, skoro „nie ma tam duszy”? Czy możliwa jest heterotopia – świat radykalnie inny od naszego, gdzie „nie ma mowy o zabijaniu i zjadaniu”, bo Inni to „partnerzy, bliscy”? Gdzie zamiast wiedzy-władzy mamy strategię świadomej niewiedzy, a zamiast dominacji – współodczuwanie?

Balansując na granicy literackiej mitologii i krytycznej eseistyki, Olga Tokarczuk opowiada nam o ciele, seksualności i śmierci, o uwikłaniu w płeć i uwiedzeniu darkroomem. O Michelu Faberze i Matriksie. A także o swoich podróżach, mapach lęków i lądów, ulicach Amsterdamu i horyzoncie Masywu Ślęży.

Jeśli świat tworzony przez Olgę jest nieco lepszy niż ten, w którym żyjemy, to nie przez przemilczenie jego bolesnych miejsc, tylko dzięki przemodelowaniu go na miarę człowieka myślącego, wnikliwego, wrażliwego, współczującego – takiego, jakim jest autorka.
Kinga Dunin, fragment wstępu

Olga Tokarczuk (ur. 1962) – jedna z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike 2008 (za Biegunów). Kilkakrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane już do ponad dwudziestu krajów.

W świecie Olgi Tokarczuk niedźwiedź stoi w kolejce przy kiosku, a pstrąg w migdałach z opowiadania Bardo. Szopka pojawia się na stole w restauracji, do którego zaproszono autorkę, choć żałowano nieco, że odmówiła wymyślonej przez siebie szopce istnienia w twardej rzeczywistości.

Moment niedźwiedzia to książka o budowaniu własnego miejsca w świecie i języku. A to proces niełatwy i nigdy niekończący się. W zbiorze tekstów Tokarczuk możemy obserwować, jak tworzy ona swoją heterotopię personapolis. Jest to miasto trochę podobne do Amsterdamu, ale również do Barda i Wałbrzycha. Jak wspomniany pstrąg w migdałach istnieje jednocześnie w tekście literackim i empirycznym doświadczeniu. W swojej posthumanistycznej heterotopii pisarka toczy dialog z J. M. Coetzeem i stworzoną przez niego literacką postacią, Elizabeth Costello, bo oboje są równie prawdziwi.

W tekstach Tokarczuk podważona zostaje cezura między naturą a kulturą, kobietą i mężczyzną, prawdą życia i opowieści.
Joanna Bator

Informacje dodatkowe o Moment niedźwiedzia:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2012-04-19

Kup książkę Moment niedźwiedzia

Moment niedźwiedzia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2016-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Zbiór felietonów na temat otaczającej rzeczywistości. Ale jakiej, której rzeczywistości? Czym jest rzeczywistość? Sama Autorka się nad tym zastanawia. Rzeczywistość przyszła, przeszła, transcendentna, oniryczna, każda jedna, nawet "nieistniejąca". Według mnie najciekawsza, i jednocześnie najbardziej kontrowersyjna, jest część pierwsza: "Heterotopie". Moje poglądy nieco różnią się od poglądów Olgi Tokarczuk, co nie zmienia faktu, że uważam te felietony za naprawdę warte przeczytania. Nawet jeśli nie zgadzamy się do końca z ich Autorką, na pewno pomogą nam one spojrzeć w bardziej otwarty sposób na ludzi, zwierzęta i normy społeczne. Teksty te poddają w wątpliwość obowiązujące "reguły gry", każą się zastanowić kto, w jakim celu i na jakim podłożu je ustalał. Obnażają absurdalność "oczywistości" i prezentują alternatywne, logicznie uargumentowane, zasady. Tematami dominującymi są tu: tożsamość płciowa, seksualność, pojęcie rodziny (więzy krwi czy raczej co innego powinno ją tworzyć?), posiadanie potomstwa, wychowywanie dzieci, wolność (w tym wolność przemieszczania się), prawa zwierząt. Wątpijmy, podważajmy i zastanawiajmy się co robić, aby było lepiej. Z lenistwa intelektualnego, strachu, wygody podporządkowujemy się narzuconym, jedynym właściwym modelom postępowania i oceniania. A przecież można żyć inaczej. "Pliki podróżne" też są dość ciekawe, choć lakoniczne - ot takie sobie po prostu krótkie zapiski, ciekawostki, na jakie zwróciła uwagę Autorka będąc w różnych miejscach na świecie. "Pstrąg w migdałach" to część najbardziej lokalna, czyli polska. Tokarska bierze na widelec polskie skłonności, stereotypy, zestawia romantyczną martyrologię ze współczesnością. Z tej ostatniej części najbardziej podobał mi się felieton na temat języka, bardzo polecam! No i tytułowy "Moment niedźwiedzia", też wspaniały, ja do dziś przeżywam różne "momenty niedźwiedzia", z którymi nauczyłam się żyć.
Avatar użytkownika - Koralia
Koralia
Przeczytane:2012-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Olga kolejny raz zaprasza nas do uczestnictwa w podróży, w podróży po świecie rzeczywistych znaczeń. Olga jest jedyną znaną mi pisarką, która w tak niezwykły sposób potrafi mówić o rzeczach zwyczajnych. Ma niebywałą umiejętność dostrzegania i wnikania w tajemnice świata.
Avatar użytkownika - amrr
amrr
Przeczytane:2023-10-22, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2022-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane jakiś czas temu ,
Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Empuzjon
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Empuzjon

Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk przenosi czytelników do 1913 roku. To właśnie wówczas do sanatorium na Dolnym Śląsku przyjeżdża młody student ze Lwowa...

Lalka i perła
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Lalka i perła

Wydanie drugie. "To prawda, że sprawdziłam krok po kroku wędrówki Wokulskiego po Paryżu. Studiowałam też mapę, żeby ujrzeć to, co on na niej zobaczył...