Nieczynne do odwo³ania

Ocena: 4.82 (11 g³osów)

Tragiczny wypadek rodziców ca³kowicie zmienia uporz±dkowany i bezpieczny dot±d ¶wiat dwóch braci. Starszy, Wojtek, w³a¶nie ukoñczy³ weterynariê. Samodzielne prowadzenie gabinetu rodziców wydaje siê wyzwaniem przerastaj±cym jego mo¿liwo¶ci. M³odszy z braci, zbuntowany Miko³aj, jest w klasie maturalnej i poznaje uroki doros³o¶ci. Wojtek spotyka ludzi, dla których zwierzêta s± wa¿n± czê¶ci± ¿ycia. To oni pomagaj± mu podj±æ decyzjê. Pojawia siê te¿ dziewczyna, dziêki której odzyskuje wiarê w sens ¿ycia i w to, ¿e znów mo¿e byæ szczê¶liwy. Nieczynne do odwo³ania to przepe³niona ciep³em i mi³o¶ci± do ludzi i zwierz±t opowie¶æ o uk³adaniu sobie ¿ycia na nowo po rodzinnej tragedii. Opowie¶æ o przy¶pieszonym dojrzewaniu, o odpowiedzialno¶ci za siebie i innych, o rodz±cym siê uczuciu... Obserwacja przenikaj±cych siê ¶wiatów ludzi i zwierz±t jest te¿ okazj± do opowiedzenia wielu wzruszaj±cych, ale i bardzo zabawnych historii.

Informacje dodatkowe o Nieczynne do odwo³ania:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2013-01-29

wiêcej

Kup ksi±¿kê Nieczynne do odwo³ania

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Nieczynne do odwo³ania - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 4, Przeczyta³am,

Pañstwo Chodorkowie, ma³¿eñstwo weterynarzy, postanowili spróbowaæ swoich literackich si³. W pracy pomog³a im A. Trojanowska, która ma ju¿ na swoim koncie powie¶æ kryminaln± „Jak makiem zasia³”. Autorzy s± przyjació³mi od wielu lat, razem podró¿uj±, m.in. do Hiszpanii, której w±tek pojawi³ siê w ich wspólnej ksi±¿ce – „Nieczynne do odwo³ania”.

Po tragicznym wypadku rodziców dwóch, wchodz±cych w doros³o¶æ, braci, dot±d ¿yj±cych na garnuszku mamusi, musia³o stawiaæ czo³o rzeczywisto¶ci - natychmiast dojrzeæ i wzi±æ odpowiedzialno¶æ za swoje ¿ycie i siebie nawzajem. Wojtek, absolwent weterynarii, d³ugo pozostawa³ pogr±¿ony w marazmie, nie potrafi³ otrz±sn±æ siê z koszmaru. To jego m³odszy brat, maturzysta Miko³aj, pomóg³ mu przezwyciê¿yæ trudno¶ci.

Starszy bohater przej±³ lecznicê dla zwierz±t po swoich rodzicach, co pozwoli³o mu rozpocz±æ nowy okres w ¿yciu, pe³en drobnych k³opotów, ale i przynosz±cy satysfakcjê. Gdy Wojtek stan±³ na nogi, Miko³aj zacz±³ przechodziæ chwilowe za³amanie i rolê siê odwróci³y – starszy wspiera³ m³odszego brata, dodawa³ mu otuchy i pomaga³ wyj¶æ na prost±. Bohaterowie z ch³opców stali siê mê¿czyznami, poznali smak doros³o¶ci. Zmagali siê z domowymi obowi±zkami, k³opotami finansowymi, podjêli pracê, prze¿yli pierwsze mi³o¶ci, a powodzenie ich dzia³añ tkwi³o w sile rodzinnych wiêzów.

„Nieczynne do odwo³ania” to opowie¶æ o dorastaniu, pierwszej pracy zarobkowej, inicjacji mi³osnej. U¶wiadamia, jak wa¿n± rolê w naszym ¿yciu pe³ni rodzina, wzajemna pomoc i wsparcie. Przynosi nadziejê, ¿e z ka¿dej, najbardziej dramatycznej sytuacji, mo¿na siê otrz±sn±æ i mimo tragedii w przesz³o¶ci, wie¶æ ¿ycie pe³ne i szczê¶liwe. Ksi±¿ka bogata jest tak¿e w refleksje na temat odpowiedzialno¶ci, mi³o¶ci, niesienia pomocy innym czy ¶mierci i jej sensu.

Avatar u¿ytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki - 2015,
Wojtek ¶wie¿o upieczony weterynarz i jego m³odszy brat maturzysta Miko³aj, musz± w ekspresowym tempie dojrzeæ i dorosn±æ aby poradziæ sobie po stracie rodziców, którzy zginêli w wypadku samochodowym wracaj±c z wakacji. Wojtek musi przej±æ gabinet po rodzicach, aby mieæ ¶rodki na utrzymanie siebie i brata. Pocz±tki m³odego weterynarza nie s± proste, a nowo powsta³a bogato wyposa¿ona lecznica nie u³atwia startu. Nieoceniona okazuje siê pomoc do¶wiadczonego weterynarza, wujka Serpensa. Ch³opaki powoli odnajduj± siê w nowym ¿yciu.
Avatar u¿ytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2013, Mam, Recenzenckie/Autorskie,
Na wstêpie pragnê podziêkowaæ Wydawnictwu Szara Godzina za udostêpnienie egzemplarza do recenzji. Historia rozpoczyna siê, gdy dwaj bracia, starszy Wojtek i m³odszy Miko³aj zwany przez wszystkich Mikim, trac± rodziców w wypadku samochodowym... Oboje zmarli byli weterynarzami i prowadzili prywatn± lecznicê dla zwierz±t. Wojtek choæ nie do koñca przekonany równie¿ ukoñczy³ w³a¶nie weterynariê jednak¿e zamierza³ wyjechaæ z kraju... Niestety nieoczekiwane odej¶cie rodziców sprawi³o, i¿ jego plany musia³y ulec jak mu siê pocz±tkowo wydaje czasowemu zawieszeniu... Nagle na jego g³owê spadaj± wszystkie obowi±zki zwi±zane z domem, dopilnowywaniem brata maturzysty, który z nauk± jest nieco na bakier oraz lecznica, z któr± nie wie co ma pocz±æ... Pomimo uzyskanego dyplomu lekarza weterynarii waha siê czy chce przej±æ schedê po rodzicach... W zwi±zku z tym na jaki¶ czas na drzwiach lecznicy pojawia siê kartka z tytu³owym napisem - nieczynne do odwo³ania... Ksi±¿ka ta traktuje o tym, ¿e mi³o¶æ mo¿e przybraæ bardzo wiele twarzy... Na kartach opowie¶ci obserwujemy j± w kierunku zwierz±t, rodziny oraz przyjació³, a tak¿e w relacjach damsko-mêskich... Je¶li chcecie dowiedzieæ siê jak potocz± siê losy Wojtka i Mikiego, a tak¿e rozwik³aæ tajemnicê pewnej rodzinnej pami±tki zapraszam Was do siêgniêcia po tê pe³n± ciep³a lekturê.
Przyjemna lektura, dobra na oderwanie siê od rzeczywisto¶ci i odstresowanie, z pogranicza romansu i powie¶ci obyczajowej. Lekka, do przeczytania w jeden, góra dwa wieczory, bez zadêcia na "wielk±" literaturê.
Avatar u¿ytkownika -

Przeczytane:2013-07-27,
Niektóre ksi±¿ki dostarczaj± nam niezapomnianych wra¿eñ, przenosz± w egzotyczne miejsca i daj± posmakowaæ niezwyk³ych przygód. Czasem jednak warto dla odmiany siêgn±æ po pozycjê dotycz±c± tematów codziennych, wrêcz swojskich, której bohaterowie to zwykli ludzie, jakich mijamy w drodze do pracy. Tak± w³a¶nie powie¶ci± na niespieszne popo³udnie jest ,,Nieczynne do odwo³ania" autorstwa Anuli Trojanowskiej oraz ma³¿eñstwa lekarzy weterynarii, Iwony i Piotra Chodorków.
Avatar u¿ytkownika -

Przeczytane:2013-06-25,
Uwa¿am, ¿e "Nieczynne do odwo³ania" to ksi±¿ka familijna. Jej wielow±tkowo¶æ pozwala poleciæ j± nie tylko doros³ym czytelnikom. M³odsi odbiorcy znajd± w niej wiele empatii dla zwierz±t i ¿yciowej nauki. Ja na pewno poleci³abym tê powie¶æ swojemu dziecku. Polecam.
Avatar u¿ytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 6, Przeczyta³em, "Wyzwanie - ksi±¿ki na lato",
S± takie ksi±¿ki, które swoj± tre¶ci±, przes³aniem, emocjami z nich p³yn±cymi, daj± czytelnikowi spory zastrzyk pozytywnej energii. I w³a¶nie tak± ksi±¿k± jest "Nieczynne do odwo³ania". Powie¶æ autorstwa Iwony Chodorek, Piotra Chodorek i Anuli Trojanowskiej opowiada historiê dwóch braci - Wojtka i Miko³aja, którzy nagle dowiaduj± siê o tragicznej ¶mierci rodziców w wypadku samochodowym. Od tej chwili ich ¿ycie wywraca siê ca³kowicie do "góry nogami", za¶ panuj±ce w nim dot±d zabawa, rozrywka beztroska, musz± ust±piæ miejsca codziennym zmaganiom z proz± doros³ego ¿ycia. Niesp³acone rachunku, potrzeba podjêcia pracy, k³opoty dnia codziennego - wszystko to w tle dzia³aj±cej lecznicy dla zwierz±t. Ksi±¿ka ta opowiada o smutkach i rado¶ciach ¿ycia, zarówno ludzi jak i ich zwierzêcych milusiñskich. To opowie¶æ o przyja¼ni, po¶wiêceniu, odwadze i wreszcie mi³o¶ci. Czytaj±c kolejne strony ksi±¿ki bêdziemy odczuwaæ zarówno smutek jak rado¶æ, innymi s³owy najbardziej ludzkie emocje. Dlatego te¿ ksi±¿kê te powinni przeczytaæ wszyscy czytelnicy, dla których prawdziwe historie o ¿yciu s± najwa¿niejsze. Dodatkowym atutem jest tak¿e, chyba pierwsza w polskiej literaturze, okazja do poznania pracy weterynarza niejako od wewn±trz, od kuchni. Mi osobi¶cie ten w±tek bardzo siê podoba³ i by³ dla mnie niezwykle pouczaj±cy, zw³aszcza i¿ sam posiadam psa i kota. Zdecydowanie polecam niniejsza ksi±¿kê dla ka¿dego:)
"Nieczynne do odwo³ania" - o tak, to wydaje siê doskona³± pozycj± dla mnie! Ludzkie, nie³atwe, popl±tane losy, mi³o¶æ i smutek, wzruszenia i nadzieja... A do tego cudowny ¶wiat zwierz±t i ludzko-zwierzêce relacje, które potrafi± wnie¶æ tyle niezwyk³o¶ci do naszego ¿ycia. Jednym s³owem wszystko co lubiê. Mam nadziejê, ¿e z tych wspania³ych sk³adników po dodaniu przyprawy w postaci piêknego stylu i wartkiej akcji powstanie i¶cie królewskie danie, albo raczej proste, zdrowe i smaczne... jak u mamy :) W ka¿dym razie, bardzo chêtnie przeczytam i mam nadziejê siê zachwyciæ :)
Opis zachêca do przeczytania, mo¿e siê skuszê :)
Avatar u¿ytkownika - stokrotka22
Inne ksi±¿ki autora
Hiszpañski kot
Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska0
Ok³adka ksi±zki - Hiszpañski kot

M³ody weterynarz Wojtek prze¿ywa przygody zwi±zane z prac± w swojej lecznicy dla zwierz±t. Musi stawiæ czo³a zawodowym wyzwaniom i osobistym problemom...

Przeznaczenie znajdzie drogê
Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska0
Ok³adka ksi±zki - Przeznaczenie znajdzie drogê

"Przeznaczenie znajdzie drogê" to dalszy ci±g przygód bohaterów znanych ju¿ z dwóch poprzednich czê¶ci cyklu: "Nieczynnego do odwo³ania"...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa