Requiem dla wilka

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-09-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377475171
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5.13 (8 głosów)

Młoda reżyserka Joanna przyjeżdża w Bieszczady, aby spotkać się ze swoim idolem, wybitnym filmowcem, który po czterdziestu latach wraca do Polski i buduje w Bieszczadach dom. Okazuje się, że w okolicy doszło niedawno do tragicznego wypadku - badaczka wilków Katarzyna, zbierająca materiały do pracy doktorskiej, zginęła od kuli kłusownika. Pamięć o Kasi jest we wsi ciągle żywa. Mieszkańcy odnajdują w Joannie podobieństwo do zmarłej doktorantki. Zaintrygowana tym Joanna zaczyna szukać informacji o dziewczynie, kontaktuje się z jej uczelnią, wynajmuje chatę, w której tamta mieszkała. Zaczyna żyć życiem Kasi, i choć nie zna zachowań wilków, postanawia odszukać je i sfotografować.Tymczasem z początku niechętny Joannie reżyser zaczyna się nią interesować. Historia komplikuje się jeszcze bardziej, gdy we wsi pojawia się Olgierd, pilnie strzegący wilków i swojej pamięci o Katarzynie...Znakomita powieść o zauroczeniu cudzym losem, rozdarciu i pasji. O zagadkowym świecie dzikich zwierząt, który staje się obsesją.

Kup książkę Requiem dla wilka

Opinie o książce - Requiem dla wilka

Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2015-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Pożyczone, wyzwanie 2015- 26 książek w 2015,
Długo się broniłam przed tą książką. Pierwsza część podobała mi się tak bardzo, że w drugiej nie liczyłam na nic rewelacyjnego i nie chciałam psuć sobie wrażenia po pierwszej części. Minęło sporo czasu nim zdecydowałam się przeczytać "Requiem dla wilka". Jakież jest moje zdziwienie bo okazuje się, że kontynuacja nie musi być gorsza od pierwszej części. Podobała mi się ta część prawie tak bardzo jak pierwsza. Przyznaję, że warto przeczytać obie części by mieć jasność sytuacji. "Nakarmić wilki" pozostawia sporo niedomówień, m. in. śmierć Kasi, ale i relacja z Olgierdem nie jest wielce rozwinięta. W "Requiem dla wilka" uchylony zostaje rąbek tajemniczej śmierci Kasi, inaczej- bardziej czytelnie przedstawione są relacje miedzy bohaterami. "Requiem dla wilka" to historia młodej reżyser- Joanny Pasierbskiej, która pragnie nakręcić film o swoim idolu- Jerzym Glinicki- wybitnym reżyserze i w tym celu wybiera się w Bieszczady by odnaleźć swojego ulubieńca. Początkowo trudna relacja przeradza się w coś więcej,a pierwotny zamysł Joanny, by film opowiadał o Jerzym, ulega zmianie, gdy dowiaduje się o tajemniczej śmierci Katarzyny Lewickiej i ostatecznie Joanna podejmuje decyzje o tym, by film opowiadał o pracy Katarzyny, jej pasji dotyczącej wilków i jej śmierci. Joanna, chcąc rozumieć lepiej bohaterkę swojego filmu postanawia zamieszkać w chacie w Bieszczadach, w surowych warunkach i podpatrzeć wilki.Dodatkowo zbiera informacje od rodziców Kasi, jej znajomych, Kluneja, Olgierda i ludzi z uczelni. Joannie udaję się przeprowadzić wywiad i utrwalić go na kamerze z człowiekiem, który jest oskarżany o zabójstwo Katarzyny. Tym samym chce pokazać, że może "morderca" został osądzony zbyt pochopnie. W tej części nad naturą zdecydowanie przeważają ludzie i relacje ich wiążące. Joanna stanie przed trudnymi, życiowymi wyborami, ale i znajdzie swoje miejsce na ziemi. Jerzy przeżyje odrodzenie. Olgierd odnajdzie miłość i spełnienie. W ostatecznym rozrachunku powstaną dwa filmy: film fabularny Jerzego oraz dokumentalny Joanny. Dodatkowo Joanna przeżyje spotkanie i coś w rodzaju więzi z wilkiem. Książka podobała mi się bardzo i z pewnością jest warta przeczytania. Mam jednak dwa zarzuty: po pierwsze za mało było mowy o wilku w tej części, a po drugie nie zostają pociągnięte do końca niektóre wątki, m. in. reakcje lokalnej społeczności na film Joanny, który dowodził, że śmierć Katarzyny to był nieszczęśliwy wypadek, a nie zabójstwo. Całość jednak oceniam bardzo dobrze i polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Właściwie zachwiana kolejność ,gdyż jest to druga część ,jednak z treści wynikają sprawy z części pierwszej i można to potraktować jako osobną lekturę.Kobiecym okiem spojrzenie na relacje ludzi , ich rodzące się uczucia i otaczającą przyrodę.Ksiązka do łyknięcia w jedno leniwe popołudnie ,wartka akcja i szkoda ,że już koniec bo chciałoby się więcej .
Link do opinii
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2017-10-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017,

   Joanna Pasieczna to absolwentka łódzkiej Filmówki, która chce nakręcić dokument o słynnym reżyserze, Jerzym Glinickim.

Glinicki niedawno porzucił słoneczną Kalifornię i osiedlił się w Bieszczadach. Jest odludkiem, mieszka ze swoim starym psem, owczarkiem Bruno.

Reżyser nie jest zachwycony pomysłem młodej dziewczyny i usiłuje ją - mówić wprost - spławić.

A ona przez przypadek natrafia na wymarzony temat - probuje rozwikłać zagadkę śmierci Katarzyny Lewickiej, która dwa lata temu zginęła w dziwnych okolicznościach.

   Zbierając materiały do filmu, Joanna nawiąże dobre stosunki nie tylko z leśniczym czy Marcinem - Klunejem. Między nią a uratowanym przez nią wilkiem wytworzy się niezwykła więź.

W ratowanie wilka zaangażuje sie również Gliniecki. Po tym, jak Joanna pomogła mu pozbierac się po śmierci Bruna, bardzo się do siebie zbliżyli.

   

   Ta książka to bardzo udana kontynuacja "Nakarmić wilki".

Jest tu pełna napięć znajomość Joanny i Jerzego. Gdy wydaje się, że tych dwoje połączy nie tylko filmowa pasja, pojawia się nagle Olgierd i zmienia się układ sił. Mimo iż intelektualnie i duchowo Joanna czuje się związana z Glinieckim, to pewna dzikość i (co tu duzo mówić) młodość Olgierda działa na nią jak magnes.

   Zastanawiam się jednak, czy takie rozpoczęcie wspolnego życia (dziecko w drodze) na pewno wystarczy? Olgierd da się usidlić? Joanna będzie usatysfakcjonowana codziennym życiem   z zamkniętym w sobie samotnikiem? Jak Olgierd odnajdzie się w Warszawie? 

 

   Joannie udało sie dotrzeć do Waldka - Kapuzy. Waldek zaufał jej, otworzył się i opowiedział, co naprawdę stało się wtedy na polanie. Również to, jak niezwykle zachowały się wilki, dla których Katarzyna była kims w rodzaju członka ich stada.

Ta ksiązka to również hołd, oddany wilkom, tym niezwykłym zwierzętom, tak okrutnie traktowanym przez ludzi.  

Avatar użytkownika - Aneeaa
Aneeaa
Przeczytane:2017-10-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2014-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Niemiecki taniec
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Niemiecki taniec

Ulice Monachium w Sylwestra 2000 roku. Pośród tłumu witającego nowe stulecie Eliza von Saarow, jedna z bohaterek powieści, wraca myślami do czasów młodości...

Sprawa Niny S.
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Sprawa Niny S.

Radca prawny Jerzy Baran zostaje zastrzelony w swoim warszawskim mieszkaniu. Śledztwo prowadzi komisarz Zawadka, doświadczony policjant, wciąż szukający...

Reklamy