Anonimowa dziewczyna

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-10-22
Tytuł oryginału: An Anonymous Girl

Najbardziej wyczekiwany thriller 2019 roku!

Gdy Jessica Farris zgłasza się do udziału w badaniu psychologicznym prowadzonym przez tajemniczą doktor Shields jest przekonana, że będzie musiała jedynie odpowiedzieć na kilka pytań, po czym odbierze wynagrodzenie i na tym skończy się jej rola.

Jednak gdy pytania stają się coraz bardziej natarczywe i dogłębne, a sesje badawcze przeradzają się w zadania do wykonania, podczas których Jessica dostaje wytyczne, jak ma się ubrać i zachowywać, dziewczyna zaczyna mieć odczucie, że doktor Shields zna jej myśli... i wie, co Jess ma do ukrycia.

W im większą Jess popada paranoję, tym bardziej jasne staje się dla niej, że nie wie już, co w jej życiu jest realne, a co stanowi jeden z eksperymentów manipulacyjnych doktor Shields. Uwikłana w sieci podstępnych oszustw i zazdrości, dziewczyna szybko się przekonuje, że niektóre obsesje bywają zabójcze...

,,Kolejna gęsta, trzymająca w napięciu powieść... Bawcie się dobrze, obserwując, jak rozgrywa się ta zabawa w kotka i myszkę".

Kirkus Reviews

,,Hendricks i Pekkanen w szczytowej formie. Nie przewidzicie finałowego zwrotu akcji!".

People Magazine

WYRÓŻNIENIA, JAKIE SPOTKAŁY ANONIMOWĄ DZIEWCZYNĘ:

,,Książka tygodnia" People Magazine

,,50 najbardziej wyczekiwanych książek 2019 roku" HelloGiggles

,,Najlepsza powieść kobieca 2019 roku Marie Claire

,,Książki, których nie możesz przegapić" Hypable

,,Książki 2019 roku, które musisz zabrać na spotkanie klubu książki" Cosmopolitan

Kup książkę Anonimowa dziewczyna

Avatar użytkownika - slk
slk
Dwudziestoośmioletnia Jessica Farris nie jest dzieckiem szczęścia. Nie pochodzi z zamożnej rodziny z koneksjami, jej rodzice ledwo wiążą koniec z końcem, opiekując się drugą córką. Jessice również się nie przelewa. Porzuciła marzenia o karierze charakteryzatorki, wykonuje dla dużej firmy zlecenia jako wizażystka. Jeździ po domach klientek, pomagając im poczuć się pewniej, zmienić się, wyglądać piękniej. Zarabia marne pieniądze, nic więc dziwnego, że gdy słyszy o kwocie, którą można otrzymać za uczestnictwo w badaniu psychologicznym dotyczącym ludzkiej moralności, decyduje się zdobyć tę pracę za wszelką cenę. Myśli, że będzie musiała jedynie odpowiedzieć na kilka pytań. Nie wie, że siedząc samotnie w pokoju naprzeciw ekranu komputera, przekonana o własnej anonimowości, coraz bardziej się otwierając, z czasem zacznie przekraczać kolejne granice. I że w pewnym momencie z tej drogi nie będzie już powrotu. Jakkolwiek w dzisiejszych czasach coraz trudniej uwierzyć w świetnie brzmiące okładkowe deklaracje o statusie bestsellera czy rekomendacje popularnych autorów, Anonimowa dziewczyna to rzeczywiście bardzo solidny thriller, jeden z lepszych i mocniej osadzonych w rzeczywistości pośród tych, jakie ukazały się w tym roku. Nie, akcja nie toczy się tu w błyskawicznym tempie. Stawką też nie są losy świata, ale życie kilku osób, być może nawet tylko – i aż – głównej bohaterki ...

Opinie o książce - Anonimowa dziewczyna

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Kiedy w ubiegłym roku zapowiadano premierę książki „Żona między nami”, wobec Hendricks i Pekkanen miałam wysokie oczekiwania. Tamtą powieść reklamowano bowiem jako najgłośniejszy thriller 2018 roku, więc spodziewałam się nie wiadomo czego. I chociaż jej lektura była dość przyjemna, to „Żona między nami” okazała się kolejnym – całkiem przyzwoitym, to trzeba autorkom przyznać – domestic thrillerem, który bazował niejako na rozwiązaniach powszechnie stosowanych przez popularnych współcześnie autorów. Półtora roku później polski wydawca znów postanowił użyć chwytających haseł marketingowych. Z tą różnicą, że „Anonimowa dziewczyna” to thriller, który naprawdę warto reklamować. Najnowsza powieść Greer Hendricks i Sarah Pekkanen to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, w którym obsesyjna dbałość o moralność staje się pretekstem do popełniania czynów niezgodnych z kodeksem etycznym. Czytelniku, przygotuj się na pełną niedomówień, kłamstw i nieszczerości grę w kotka i myszkę! „Anonimowa dziewczyna” to prawdziwa psychologiczna uczta, która hipnotyzuje, pochłania i uzależnia. Greer Hendricks i Sarah Pekkanen udowadniają, że jak mało kto potrafią manipulować umysłem czytelnika, który zostaje wciągnięty w psychologiczną rozgrywkę, z której zwycięsko mogą wyjść jedynie najwytrawniejsi ...
Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars

Duet Hendricks & Pekkanen poznałam przy okazji lektury „Żony między nami”, o której było dość głośno w minionym roku. Pomimo iż thriller ten nie zwalił mnie z nóg, to jednak był na tyle dobry, bym w przyszłości sięgnęła po inne historie tej dwójki. I tak oto w moje ręce trafiła „Anonimowa dziewczyna”.
Cała historia jest niezwykle tajemnicza i zdecydowanie skłania do bardziej dokładnej lektury, czytania między wierszami. Nie mniej jednak wszystko rozwijało się strasznie mozolnie. Jak dla mnie akcja rozkręcała się za wolno, choć trzeba przyznać, ze autorki potrafią utrzymywać w swoich historiach klimat grozy, niepewności, strachu.
Narracja została poprowadzona z perspektywy głównej bohaterki i dr Shields, która zwraca się bezpośrednio do Jess. Główną bohaterkę od razu polubiłam. Jej szczerość, bijącą od niej prawdę, ale przede wszystkim ciekawą osobowość.
Zakończenie mi się spodobało, choć chyba oczekiwałam czegoś więcej.
Pełno w tej historii tajemnic i kłamstw. Z zaciekawieniem obserwowałam tą niezdrową fascynację panią doktor, jaka narasta u głównej bohaterki. Sama postać psychoterapeuty jest również ciekawie skonstruowana.
O co tak naprawdę chodzi w tych badaniach? W czym tkwi haczyk? Który z bohaterów jest tym złym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w „Anonimowej dziewczynie”, której premiera już jutro. Polecam!

Moja ocena: 7/10

Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene

Czy mogłabyś skłamać i nie mieć wyrzytów sumienia?
Czy zraniłaś kiedyś osobę, na której Ci zależy?
Czy kara zawsze powinna być współmierna do przestępstwa?
Te i na wiele innych pytań musiała odpowiedzieć uczestniczka badania - Jessica Farris. Dziewczyna zgodziła się wziąć udział w badaniu, przekonana, że będzie musiała odpowiedzieć tylko na kilka pytań i otrzyma za to pieniądze, których bardzo potrzebuje. Okazuje się, że badania 52, bo taki otrzymuje numer, jest bardzo cenna dla tajemniczej dr Shields. Jessica jest wizażystką, jej kariera nie poszła po jej myśli, biega z kasetką pełną kosmetyków i maluje bogate kobiety. Własnie podczas jednego ze zleceń dowiaduje się o tajmniczym badaniu psychologicznym, za które można otrzymać solidne wynagrodzenie.
Z czasem badanie przeradza się w sesje z panią doktor, a dziewczyna otrzymuje zadania do wykonania, które są mocno nadzorowane przez terapeutkę.
Terapeutka tak mocno manipuluje dziewczyną, że ta popada w paranoję. Już sama nie wie co jest realne a co eksperymentem zorganizowanym przez doktor Shields.

Anonimowa dziewczyna niesamowicie mi się podobała. Fantastyczny thriller psychologiczny. Akcja ciągle nabiera tempa. Nie sposób odgadnąć jak potoczy się akcja. Podoba mi się przedstawienie sytuacji zarówno z perspektywy dr Shields jak i Jess. Intryga jest tak rozwinięta, że czytając książkę sama zastanawiałam się jak bym postapiła w danej sytuacji. Przy książce nie można się nudzic, niesamowicie wciąga i można odczuć przy niej niepokój, co bardzo mi się podobało. Zachęcający nagłowek, jako najbardziej wyczekiwany thriller 2019 roku nie jest na wyrost.
Serdecznie polecam Wam tę ksiażkę.
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Zysk i s-ka.

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2019-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wszelkie hasła typu najbardziej wyczekiwany thriller roku 2019 to często dobry chwyt reklamowy, który ma jeden cel — przyciagnąć jak najwięcej osób, często już się na nich przejechałam, ale na szczęście w przypadku „Anonimowej dziewczyny” nie ma w nim przesady.

Jessica Farris jest makijażystą, lubi to, co robi i jest w tym dobra. Pewnego dnia zauważa u swojej klientki zaproszenie na badanie dotyczące moralności i etyki postępowania, na które się zgłasza, zachętą jest fakt, iż to badanie jest anonimowe i dość dobrze płatne. Od chwili, gdy na ekranie laptopa ujrzy napis Witaj Badana 52, nie wie, że wkracza w grę, w której głównym rozgrywającym jest dr Shields...

„Anonimowa dziewczyna” opowiadana jest z dwóch perspektyw — badanej Jess i dr Shields, dzięki czemu mamy pełen obraz wydarzeń, ponieważ samo badanie, na które główna bohaterka się zgłasza to tylko początek, krótki test, czy dana osoba będzie nadawała się do szerszego planu, jaki ma wobec niej psychoterapeutka Lydia Schields. A jaki to plan? Tego nie zdradzę, jednak z moralnością ma niewiele wspólnego, chyba że tą podwójną.
Książka poza intrygującą fabułą, która krok po kroku ujawnia diaboliczny plan pani doktor, ma bardzo interesujących bohaterów — poza Badaną52 i prowadzącą badanie, uwikłany w ten dziwny układ jest inny psychoterapeuta Thomas, mąż Lydii. Każdy z nich coś ukrywa, choć chyba najmniej sama Jessica, ponieważ to ona staje się mimowolnym pionkiem. Tylko czy na pewno jest pionkiem?

W tej powieści nic nie jest oczywiste, granice wydają się płynne, bo kiedy jakieś wydarzenie powoli kierunkuje nasz osąd w którąś stronę, kilka zdań dalej to samo wydarzenie zaczynamy postrzegać w innym świetle. Autorki zaskakują niejednokrotnie, zwroty akcji przyprawiają o zawroty głowy, a wszystko w klimacie niedopowiedzeń, podwójnego znaczenia — totalna manipulacja, którą szczerze polecam. Jak bardzo można dać się zmanipulować? Jak bardzo zapętlić? Na te pytania znajdziecie odpowiedź dopiero pod koniec książki i to jest w niej najlepsze :)

„Anonimowa dziewczyna” miała zmrozić krew w żyłach, zawładnąć umysłem czytelnika w te jesienne, długie wieczory. Okrzyknięta została najlepszym thrillerem roku 2019 jeszcze przed premierą. Czy te wszystkie slogany i hasła znajdują odzwierciedlenie w lekturze? Czy rzeczywiście „Anonimowa dziewczyna” jest aż tak dobrą historią, czy podzieli los wszystkich innych, kiepskich „dziewczyn”?.

Przyznam się Wam od razu, że ta książka nie znalazła się w trójce moich ukochanych thrillerów, ale warto po nią sięgnąć, bo ma w sobie wszystko to, co tak historia powinna mieć.

Jessica pracuje jako wizażystka – codziennie pojawia się w drzwiach mieszkań swoich klientek i stara się je odmienić. Niestety, nie jest jej łatwo. Oprócz swoich wydatków stara się pomóc swoim rodzicom, którzy opiekują się jej siostrą z niepełnosprawnością. Gdy pewnego wieczoru jedna z jej klientek wspomina o anonimowym badaniu, za które ma otrzymać dość wysokie wynagrodzenie, ale nie zamierza się tam pojawić, Jess postanawia pójść tam i zastąpić Tiffany. Nie spodziewa się, że ten jeden dzień i odpowiedzi, których udzieli, odmienią ich życie. Kiedy dziewczyna przechodzi do następnego etapu, jest oczarowana doktor Shields, jednak  gdy sesje przeradzają się w badania, bohaterka zaczyna coś podejrzewać. I bać się, że jedna błędna decyzja może zniszczyć jej całe życie.

Narracja w rozdziałach prowadzona jest naprzemiennie – na zmianę „pałeczkę przejmują” Jess i doktor Shields. O ile tę pierwszą bohaterkę dość szybko można poznać, bo można z niej czytać jak z otwartej księgi, to ta druga jest mroczna, intrygująca i tajemnicza. Ciężko się czegoś o niej dowiedzieć; informacje o sobie dozuje po kropelce, co bardzo intryguje. Wiadomo, że doktor Shields coś kombinuje, jej zamiary nie są czyste, ale jej potrafi grać kogoś zupełnie innego. Jest wyrachowana, elegancka, pewna siebie. Jest kobietą, którą niejedna z nas chciałaby się stać. Doktor jest zupełnym przeciwieństwem Jessici, z którą nawiązałam nić porozumienia. Młoda kobieta stara się związać koniec z końcem, ciężko pracuje, ale również pozwala sobie korzystać z młodości. Ma problemy, wspomnienia, które nie dają jej spokoju i wady, które momentami przebijają się na powierzchnie i są bardzo widoczne.

Intryga rozwija się powoli, ale czytelnik zdaje sobie sprawę, że nie wszystko w tym obrazku jest takie, jakie się wydaje. Obserwujemy poczynania bohaterek, a tajemnice powoli wychodzą na jaw. Emocje, jakie towarzyszą Jess udzielają się i czytelnikowi. Lęk, niepewność, poczucie bezradności, brak twardego gruntu pod nogami, strach, a także brak zaufania do kogokolwiek powodują, że serce zaczyna coraz szybciej bić, a krew szybciej płynąć w żyłach. Historia bardzo wciąga, przyciąga i wywołuje ciarki. Chociaż wydaje się, że fabuła jest przewidywalna, to autorki potrafią zaskoczyć. Owszem, Sarah Pekkanen, Greer Hendricks zastosowały znane schematy, ale umiejętnie je obudowały i wykreowały intrygujące bohaterki.

„Anonimowa dziewczyna” nie wystarczy wam na wszystkie wieczory – czyta się ją błyskawicznie. Ma wszystkie cechy dobrego thrillera. Ja bardzo polecam tę książkę, bo nie sposób się przy niej nudzić.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Gdy Jessica Farris zgłasza się do udziału w badaniu psychologicznym, prowadzonym przez ambitną i charyzmatyczną profesor Shields, nie podejrzewa, że niepozorna ankieta zmieni całe jej życie. Każde kolejne pytanie coraz bardziej ingeruje w jej prywatność a zwykłe badanie zamienia się w szereg zadań do wykonania. Kobieta zaczyna odczuwać niepokój i czuje się tak, jakby doktor Shields znała wszystkie jej myśli i tajemnice. Jessica wkrótce przekona się jak łatwo jest manipulować ludźmi, którzy ufają nieodpowiednim osobom. "Anonimowa dziewczyna" to znacznie wiecej niż kolejny interesujący thriller na rynku. Świetnie skonstruowana i trzymająca w napięciu fabuła zaskakuje i serwuje nam szereg zwrotów akcji. Historia przestawiana jest naprzemiennie z perspektywy Jess oraz doktor Shields, dzięki czemu jesteśmy w stanie poznać motywy działań naszych bohaterek. Naukowe i rzeczowe podejście łączy się ze spontanicznymi i pełnymi emocji relacjami głównej bohaterki tworząc niezwykle intrygującą całość. To książka o granicach ludzkiej moralności, namiętności, budowaniu zaufania oraz jego granicach. To również opowieść o wzajemnych relacjach międzyludzkich oraz sile uzależnienia i obsesji. Czy uda Wam się odkryć prawdę ukrytą głęboko pod skorupą manipulacji, oszustw i niedopowiedzeń ? Serdecznie polecam lekturę "Anonimowej dziewczyny" i gwarantuję, że się nie zawiedziecie.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-10-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

„Anonimowa dziewczyna” to historia Jess, która decyduje się na wzięcie udziału w badaniu nad etyką i moralnością. Mimo niegroźnego początku, badanie przybiera coraz to nawet kształty, a po czasie już naprawdę nie wiadomo co jest rzeczywistością, a co tylko sztucznie stworzoną okolicznością...

Narracja książki prowadzona jest przez dwie osoby: Jess i dr Shields, psychiatrę przeprowadzającą badanie. Jess wypowiada się w pierwszej osobie, a dr Shields swoje słowa kieruje bezpośrednio do Jess – to mało spotykana narracja w drugiej osobie, co myślę, że dodaje powieści atrakcyjności.

Ogólnie to wciągający thriller, który utrzymuje napięcie do samego końca. Prócz wspomnianej moralności, dużą rolę w powieści odgrywa tajemnica, sekret, który skrywa każdy z bohaterów. I to nawet nie jeden.
Książkę czyta się szybko, rozdziały są krótkie. Podobało mi się zimne, bardzo naukowe podejście dr Shields do rzeczywistości, a fascynacja Jess, której obiektem jest psychiatra wzbudza dziwny niepokój. Jestem usatysfakcjonowana lekturą i czekam czym zaskoczą nas autorki w swojej trzeciej powieści!

Potrafimy niezwykle łatwo ocenić czyjeś postępowania. Zdaje się nam, że wiemy wszystko i wysnuwamy prosty osąd, że czyjeś zachowanie jest po prostu... niemoralne?
Jednak kiedy spróbujemy przeanalizować jakiekolwiek - własne decyzje - to zauważymy, że nie wszystko jest tylko czarno-białe.

"Anonimowa dziewczyna" spod pióra duetu Sarah Pekkanen i Greer Hendricks opowiada o Jess - Jessice Farris. Młodej wizażystce, która łapie się każdej okazji, by zarobić parę groszy. Wykonuje wiele zleceń i podczas jednego z nich dociera do niej informacja, że za udział w badaniu psychologicznym jest wypłacane dość wysokie honorarium, równoważne jej wynagrodzeniu za dziesięć makijaży. Nic prostszego - odpowie na parę pytań, zainkasuje umówioną kwotę i to wszystko.
Przekona się jednak, że badanie z zakresu moralności i etyki, w którym uczestniczy, jest czymś więcej niż tylko wypełnieniem ankiety. Chęć zarabiania coraz większych kwot nie pozwoli jej na rezygnację. Nawiąże dość niezdrową i pokrętną relację z psychiatrą przeprowadzającą ten eksperyment - dr Shields, od której się praktycznie uzależni.
Jess będzie musiała odkryć tajemnicę, zakrawającą o zagadkę kryminalną i nie zatracić przy tym jasności umysłu. Będzie wykonywać coraz dziwniejsze polecenia i nawiązywać jeszcze dziwniejsze relacje. Nie bez znaczenia dla fabuły będzie też pewna męska postać.

To świetny psychologiczny thriller. Akcja nie pędzi. Jest wręcz, odwrotnie - wszystko dzieje się powoli. Poznajemy przeszłość Jess, zdaje się nam, że już co nieco o niej wiemy. Strona po stronie kształtuje się nam zarys jej stanu psychicznego. Sięgamy do głębokiego poczucia winy, czy słusznego?
Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw Badanej 52. i samej dr Shields, która zwraca się bezpośrednio do Jess.
Ponadto, mamy coś jakby - zapisy wniosków z wcześniejszych badań przeprowadzanych przez psychiatrę.
Atmosfera jest dość mroczna, pełna niepokoju, który powoduje, że chce się czytać dalej. Czułam się trochę jakbym oglądała film o przygaszonych, ponurach barwach, a w tle stale siąpił deszcz. Autorki tak dobrze prowadzą fabułę, że do samego końca raczej trudno będzie nam odgadnąć kto naprawdę tutaj kłamie. Samo zakończenie bardzo mi się podobało i jest w stylu, który lubię najbardziej! Gwarantuję, że nie domyślicie się finału.

Ludzka psychika jest nie tylko niezwykle delikatna, jak najczęściej się nam mówi. Nie da się przewidzieć czyjegoś konkretnego postępowania nawet na podstawie setek przeprowadzonych badań na innych jednostkach. Człowieka kształtuje wszystko, co przeżył, środowisko, emocje. Skrywamy w sobie wiele siły i chęci przetrwania. Obsesja może powstać bardzo łatwo i to nawet w mało podatnym umyśle.
Ja, nie tylko dobrze się bawiłam podczas czytania, wiele z wniosków przedstawionych przez autorki zmusiło mnie też do zastanowienia się dlaczego tak a nie inaczej czuję.
To nietuzinkowy i naprawdę sprawnie napisany thriller. Skrycie marzy mi się ekranizacja :)

Wyobraź sobie, że zupełnie przypadkowo znajdujesz się w sali, w której jesteś tylko ty i komputer. Zupełnie przypadkowo uczestniczysz w badaniu psychologicznym, otrzymujesz numer, odpowiadasz na widoczne pytania. Dostajesz wynagrodzenie, lecz Twoje odpowiedzi są intrygujące i odpowiedzialna za badanie osoba proponuje Ci kolejne sesje. Zgadzasz się, lecz nie spodziewasz się, że będziesz dostawać do wykonania zadania – ktoś będzie decydował, jak masz się ubrać, co powiedzieć, gdzie pójść. Chcesz się wycofać, bo nie podoba Ci się kierunek, w jakim to wszystko zmierza. To nie jest jednak takie proste, bo jedna osoba zna wszystkie Twoje myśli i tajemnice. Już nie jesteś anonimowy, już nie możesz uciec. Co zrobisz?

W takiej sytuacji znalazła się bohaterka książki „Anonimowa dziewczyna” autorek Sarah Pekannen i Greer Hendricks, czyli Jessica Farris. Dwudziestoosmioetnia dziewczyna jest wizażystką, która jednak mimo swoich zdolności wiąże ledwo koniec z końcem. Na gwałt potrzebuje pieniędzy i gdy podczas jednej wizyty w domu klientek podsłuchuje rozmowę o badaniu psychologicznym i postanawia wziąć w nim udział. Gdyby tylko wiedziała, że ta szybko podjęta decyzja zmieni jej życie… Badanie prowadzi doktor Shields i Jessica nie spodziewała się, że będzie ono wyglądało w taki sposób. Zostaje zaproszona na prywatne sesje, które przeradzają się w zadania do wykonania. Doktor Shields decyduje o tym, jak dziewczyna ma się ubrać, zachować i Jessica ma wrażenie, że doktor nią manipuluje. Bohaterka zaczyna popadać w paranoję i zaczyna mieć wątpliwości do tego, co jest w jej życiu realne, a co stanowi tylko jeden z eksperymentów manipulacyjnych doktor Shields. Jessica bardzo szybko przekona się, że kłamstwo i zazdrość mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Czy we współczesnym świecie istnieje jeszcze pojęcie moralności? Czy liczy się postępowanie zgodnie z kodeksem etycznym, czy już nie ma to znaczenia, byleby tylko osiągnąć upragniony cel, bez żadnych skrupułów? Gdybyście mogli skłamać i nie mieć żadnych wyrzutów sumienia – skłamalibyście? A może udało Wam się zadać ból osobie, na której bardzo Wam zależy bez żadnego powodu? Każdy z nas może wybrać, jak w danej sytuacji się zachowa, a czy my mamy prawo oceniać wybory innych? Czy mamy prawo manipulować ludźmi? Takie pytania zadawałam sobie kilkanaście razy podczas czytania „Anonimowej dziewczyny”. Doktor Shields przeprowadza badania, a moralność Jessiki zostanie sprawdzona nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Jessica zaczęła popadać w paranoje, nie wiedziała, czy może zaufać doktor, czy może kobieta poprzez manipulacje chce osiągnąć jakiś cel. I ja miałam dokładnie takie same odczucia, im dalej, tym więcej intryg, zwrotów akcji a mętlik w głowie coraz większy.

Fabułę poznajemy z dwóch perspektyw – badanej Jessiki oraz doktor Shields i muszę to napisać, ale z niecierpliwością czekałam na fragmenty, w których to psychoterapeutka jest narratorką. Nie mogłam rozgryźć tej bohaterki, zadawałam sobie pytania „dlaczego manipuluje Jessicą, w jaką grę pogrywa”. Jej zachowanie było nie do przewidzenia, a działania tej bohaterki, byleby tylko zatrzymać badaną przy sobie mnie jednocześnie przerażały, ale i fascynowały. Ta książka to jedna wielka niewiadoma, nie ma możliwości, by zgadnąć, w jaką stronę pójdzie akcja, co jeszcze się wydarzy, zwroty akcji są tak liczne, że ciągle byłam w napięciu czekając na to, czym jeszcze mnie autorki zaskoczą. I takie thrillery bardzo lubię! Jeszcze nigdy nikt się tak mną nie bawił, czułam się, jakbym była myszką gonioną przez kota i nie mogłam nikomu zaufać.

„Anonimowa dziewczyna” jak najbardziej zasługuje na miano bestsellera a autorki wykonały przegenialną robotę! Znajdziecie tutaj manipulację, niedopowiedzenia, bardzo dobrze wykreowanych bohaterów, zagłębicie się w ich portrety psychologiczne. A wszystko się skończy zaskakującym zakończeniem, czy będziecie w stanie je odgadnąć? Sprawdźcie sami!

Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton