Biblioteka wojskowa. Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona

Pierwsza książka, która zajmuje się wyłącznie dowodzeniem i śledzi jego rozwój przez dwa tysiące lat - od starożytnej Grecji do wojny w Wietnamie. Traktuje o problemach nierozłącznie związanych z zarządzaniem i dowodzeniem armiami, włączając w to administrowanie wojskiem, organizację sztabów, technikę łączności, broń czy logistykę. Ich analiza jest punktem wyjścia do zbadania zależności między procesem dowodzenia a strategią.

Martin van Creveld prowadzi nas przez kampanie Napoleona i Moltkego, okopową rzeźnię nad Sommą w 1916 r., wojnę Yom Kippur i wojnę w Wietnamie, skupiając się na metodach i środkach dowodzenia - w szczególności zaś na tym, jak działały w praktyce. Autor udowadnia, że techniczne wynalazki takie jak kolej, telegraf, karabin, radio, śmigłowiec i czołg nie tylko dają dowódcy nowe możliwości, ale są jednocześnie źródłem ograniczeń.

Chociaż środki i metody dowodzenia się zmieniają, podstawowym celem dowódców zawsze jest poznanie zamiarów przeciwnika, uzyskanie pewności co do tysięcy czynników tworzących środowisko wojny - poczynając od pogody, a kończąc na skażeniu radioaktywnym terenu, oraz na pewności co do stanu własnej armii. Autor konkluduje, że postępy w dowodzeniu osiągano nie tyle dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, lecz dzięki znajdowaniu sposobów na przekraczanie ograniczeń już istniejących.

Martin van Creveld (ur. 1946), wybitny naukowiec zajmujący się strategią i historią wojskowości urodzony w Holandii, obecnie mieszkający w Izraelu. Jest wykładowcą najważniejszych uczelni cywilnych i wojskowych świata zachodniego, a na jego pisarski dorobek składa się dwadzieścia jeden książek m.in. wydane w serii Biblioteka Wojskowa Era lotnictwa wojskowego, Wehrmach kontra US Army 1939-1945. Porównanie siły bojowej oraz Żywiąc wojnę. Logistyka od Wallensteina do Pattona.

Informacje dodatkowe o Biblioteka wojskowa. Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona:

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2014-10-16
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Biblioteka wojskowa. Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona

Biblioteka wojskowa. Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona - opinie o książce

Wehrmacht kontra US Army 1939–1945. Porównanie siły bojowej
Martin van Creveld0
Okładka ksiązki - Wehrmacht kontra US Army 1939–1945. Porównanie siły bojowej

To wieloaspektowa analiza porównawcza armii niemieckiej i amerykańskiej. Z książki można się dowiedzieć czy to Niemcy, czy Amerykanie, są bardziej wojowniczą...

Era lotnictwa wojskowego
Martin Van Creveld0
Okładka ksiązki - Era lotnictwa wojskowego

Lotnictwo kształtowało w dużej mierze przebieg działań zbrojnych w XX wieku. Martin van Creveld w sposób niezwykle żywy, używając swojego doskonałego...