Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość

21 października 1966 roku młodą nauczycielkę z przedmieść Londynu wyrwało ze snu silne przeczucie, że wkrótce wydarzy się coś strasznego. Godzinę później w walijskim Aberfan doszło do tragedii - na górnicze miasteczko osunęła się część hałdy węglowej, zabijając ponad sto czterdzieści osób, w większości dzieci. Wśród lekarzy, którzy pojawili się na miejscu, był psychiatra John Barker.

To on - dla jednych szarlatan, dla innych innowator łączący naukowe podejście z otwartością na ezoterykę - wpadł na pomysł niecodziennego badania: postanowił zebrać świadectwa osób, które w jakiś sposób przeczuły tragedię. By je odnaleźć, założył we współpracy z dziennikiem ,,The Evening Standard" Biuro Przeczuć, które z czasem przekształciło się w bazę danych zawierającą sny i wizje, mające posłużyć jako ostrzeżenia.

Sam Knight brawurowo opisuje historię Barkera, jego współpracowników i podopiecznych - ,,żywych sejsmografów", ,,ludzkich sensorów katastrof". Biuro Przeczuć to również fascynująca opowieść o meandrach nauki i tajemnicza podróż do najbardziej niepokojących zakątków ludzkiego umysłu.

,,Olśniewająca lektura. Intrygująca i przesycona aurą tajemniczości. ,,Biuro Przeczuć" opowiada o grupie śmiałków, którzy w latach sześćdziesiątych usiłowali zrozumieć najbardziej nieprzeniknione kwestie związane z ludzką egzystencją. Sam Knight spokojnie i racjonalnie, z doskonałym wyczuciem tempa opowiada o tym niesłychanym projekcie skupionym na ludziach, którzy wydają się zdolni do przewidywania przyszłości - ze szczególnym uwzględnieniem nadchodzących katastrof. To reportaż, która wciąga i niepokoi - wybornie napisany i bardzo wnikliwy." Patrick Radden Keefe

,,Sam Knight w ,,Biurze Przeczuć" dzięki niezwykłej wnikliwości i talentowi literackiemu porywa czytelników i zabiera ich w fascynującą i dogłębnie przemyślaną podróż po ukrytych zakamarkach ludzkiej świadomości. Przygotujcie się na zdumiewające odkrycia niemal na każdej stronie." Robert Kolker

,,Treściwa, smakowita, zabawna historia z nutą melancholii [...]. Obserwacje Knighta są trafne i przenikliwe [...], autor analizuje zgromadzony materiał od strony neurobiologii, rozważa naturę efektu placebo, a także rolę oczekiwań i samospełniających się przepowiedni [...]. To świeży i wyrazisty reportaż." Dwight Garner, ,,New York Times"

,,Dająca do myślenia książka oparta na wnikliwych badaniach [...]. Knight sonduje przestrzeń między przypadkowością a niezgłębioną tajemnicą zjawisk paranormalnych." National Public Radio

,,Elegancka i nieco ekscentryczna książka Knighta lśni jak żywe srebro. Autor nie marnuje słów i sprawnie zanurza się w tradycje myślenia o ludzkiej percepcji zdarzeń, czasie, strachu i śmierci." ,,New York Times Book Review"

Informacje dodatkowe o Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2024-01-31
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788381918138
Tytuł oryginału: The Premonitions Bureau

Tagi: Historia medycyny

Kup książkę Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość

Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość - opinie o książce