Co Cię Gryzie. Fascynujący świat pasożytów

Z tej książki dowiesz się:

• Dlaczego układ odpornościowy przypomina freski z Kaplicy Sykstyńskiej?

• Jak wygląda wojna między limfocytami i pasożytami?

• Czy pasożyt pasożyta może mieć pasożyty?

• W których pasożytach można się zakochać?

Ta książka przeniesie cię na inną planetę. Jej akcja rozegra się w laboratoriach, wśród bagien południowego Sudanu, kostarykańskiej dżungli, ale przede wszystkim pod szkłem mikroskopu. Na pewno nie zdajecie sobie sprawy, jak fascynujący jest to świat.

Dzięki tej wyprawie będziecie mogli poznać niezwykłych mieszkańców tej planety. Bezwzględnych, którzy potrafią wykastrować swojego żywiciela i przejąć kontrolę nad jego umysłem. Przebiegłych, którzy tak oszukują układ odpornościowy, że ten uznaje ich za zupełnie nieszkodliwych. Cwanych, którzy zdecydują za nas, co powinniśmy zjeść na obiad. Pasożyty są jedną z największych sił napędowych ewolucji żywych istot, a w ekosystemie pełnią równie ważną rolę co lwy czy lamparty. A może to one są najliczniejszymi istotami na tej planecie? A może nawet najważniejszymi?

Informacje dodatkowe o Co Cię Gryzie. Fascynujący świat pasożytów:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Popularnonaukowe
Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski

Tagi: biologia

Kup książkę Co Cię Gryzie. Fascynujący świat pasożytów

Co Cię Gryzie. Fascynujący świat pasożytów - opinie o książce

Pasożyt – organizm pochodzenia zwierzęcego, bądź roślinnego, który, aby przeżyć i zdobyć pokarm wykorzystuje inne żyjące organizmy. Brzmi dość niewinnie prawda? Jednak pasożyty to żadne przyjemne stworzenia, bo potrafią bardzo uprzykrzyć ,a nawet odebrać życie swojemu żywicielowi. Mimo tak złej opinii, są interesującymi organizmami Dzięki znakomitej serii popularnonaukowej Zrozum mogłam zgłębić tajemnice tych niemile widzianych gości.

Muszę przyznać, że czytając książkę „Co cię gryzie. Fascynujący świat pasożytów” byłam nią zafascynowana. Książka w znaczącym stopniu przybliża świat pasożytów, przedstawia jak one funkcjonują w naszym świecie i jaki wpływ mają na nasze codzienne życie. Lekkie ukłucie zawodu może budzić fakt, ze autor książki skupia się jedynie na pasożytach, które znajdują się w organizmach zwierząt i tylko w minimalnym stopniu, przedstawia pasożyty, które upodobały sobie człowieka.

Mimo małych braków, książka bardzo mi się podobała.

Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?
Carl Zimmer0
Okładka ksiązki - Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?

Wirusy są wszędzie. Takie stwierdzenie zapewne cię nie szokuje, zwłaszcza w czasach pandemii COVID-19. Ale czy na pewno? Czy wiesz, że wirusy spadają na...

Planeta wirusów
Carl Zimmer0
Okładka ksiązki - Planeta wirusów

...