Quantcast

Co mówią kości. Ukryte tajemnice zbrodni

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2021-01-30
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382250244
Liczba stron: 426
Tytuł oryginału: Writ ten in Bone: Hid den Sto ries in What We Leave Behind
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Adam Wawrzyński

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Sue Black, autorka bestselleru Co mówią zwłoki, powraca z kolejną wyjątkową książką!
Tym razem ta światowej sławy antropolożka sądowa wyciągnie na wierzch sekrety głęboko skrywane w naszych kościach, od czaszki aż po stopy. Badając kręgosłup, klatkę piersiową, ramiona i dłonie, można się bowiem dowiedzieć zaskakujących rzeczy, choćby tego, że ofiara zginęła w całkiem innych okolicznościach, niż się wszystkim wydaje… To, co jemy, co robimy, dokąd się przemieszczamy, zostawia ślady, a Sue Black, dzięki niesłychanej wiedzy i doświadczeniu, potrafi krok po kroku, kostka po kostce odczytywać poszlaki niewidoczne dla innych. Wszystko po to, by odtworzyć znaczące fakty z życia tych, którzy sami nie mogą o nich opowiedzieć.
Z niezwykłą wrażliwością, profesjonalizmem i… dowcipem, znanymi już z Co mówią zwłoki, Black pokazuje nam nieśmiertelność ludzkich tajemnic i przeprowadza przez najciekawsze zakamarki pracy antropologa!

Tagi: Kości

Kup książkę Co mówią kości. Ukryte tajemnice zbrodni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Co mówią kości. Ukryte tajemnice zbrodni

"Co mówią kości. Ukryte tajemnice zbrodni." Sue Black
Bardzo ciekawa książka dla fanów gatunku true crime,nauka po raz kolejny jest wykorzystana do wykrycia sprawców zbrodni i służby sprawiedliwości. Od wieków szkielet człowieka, jego czaszka jest symbolem śmierci. Ale to właśnie szkielet, czaszka i kości opierają się najdłużej procesowi rozkładu, to one świadczą o naszym życiu i naszej śmierci. Niekiedy tylko on-ten klekoczący szkielet - niekiedy tylko nieliczne kości mogą pomóc w rozwikłaniu przyczyny śmierci.
Autorka Sue Black opowiada nam o szkielecie jako źródle informacji. Kości się zmieniają razem z nami wskutek naszego rozwoju; autorka opisuje jakie są w niemowlęctwie, jakie w młodym wieku a jakie na finiszu naszego życia,naturalnej śmierci, opisuje na podstawie jakich kości i ich budowy można określić wiek czy płeć, dzięki czemu łatwiej zidentyfikować ofiarę. I tak krok po kroku, rozdział po rozdziale zaczynając od głowy omawia cały szkielet człowieka. Bynajmniej nie jest to suchy, beznamiętny i nudny wykład akademicki,Sue Black w barwny i ciekawy sposób, wplatając w każdy temat przykłady z prawdziwych spraw nad którymi pracowała, przeprowadza nas przez każdy rozdział. Dzięki tej książce dowiedziałam się, że dorosły szkielet może zdradzić tajemnicę naszych dziecięcych lat, jeśli miały miejsce jakieś traumatyczne przeżycie, nie tylko w postaci zaleczonych lub nie zaleczonych złamań.
Książka jest o tyle ciekawa że prym tu wiodą kości,a sprawy kryminalne są jakby dodatkiem, przykładem jak nauka jest pomocna;to bardziej wydanie popularno naukowe więc miłośnicy medycyny sądowej i wszelkich ciekawostek z nią związanych nie będą rozczarowani, jeśli ktoś szuka tu typowo zagadek kryminalnych nie będzie do końca usatysfakcjonowany ale na pewno nie rozczarowany,bo książka jest wciągająca. Książkę się czyta bardzo lekko i mimo ciężkiego tematu, wręcz przyjemnie.
Polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2021-03-21,

Sue Black napisała kolejną świetną, interesującą i pełną faktów książkę "Co mówią kości".


Czy interesuje Was ludzkie ciało? Co się dzieje z nim po śmierci? Wiadomo, że najtrwalsze są nasze kości i to one często potrafią nam dużo powiedzieć o życiu człowieka po jego śmierci.


Tym razem autorka skupia się na naszych kościach. To one skrywają wiele tajemnic. Antropolożka sądowa badała odnalezione w różnych okolicznościach czaszki, kręgosłup, ramiona, dłonie, stopy. Często miała malutkie odłamki, ale dzięki swojej wiedzy potrafiła bardzo dużo z nich wydedukować. Odkrywała przyczyny śmierci ludzi, którzy zginęli dawno temu, w niewyjaśnionych okolicznościach.


Dzięki tej książce przyjrzymy się pracy antropologa sądowego, który bada dowody i próbuje odtworzyć przebieg zdarzeń. Czasami nie da się ustalić tożsamości człowieka na podstawie znalezionych kości. Nie zawsze można ująć sprawcę i postawić go przed sądem. Nie wszystkie sprawy udaje się rozwiązać. Osoba, która pracuje w tym zawodzie musi się do tego przyzwyczaić.


Kości człowieka są cennym źródłem wiedzy. Mogą nam opowiedzieć o płci, wieku, wzroście. O schorzeniach, urazach, chorobach, które je dotknęły podczas całego życia. Potrafią nam  wskazać uszkodzenia ciała powstałe u osób, które stały się ofiarami przemocy. Oraz o różnicach między kośćmi dziecka, mężczyzny, kobiety.


Autorka przedstawia wiele ciekawych faktów i obala mity dotyczące naszego ciała. Wiele miejsca poświęca budowie człowieka, oraz zmianom, jakie zachodzą w ciele i kościach od poczęcia aż do śmierci.


Sue Black opowiada historie ze swojej pracy i z prywatnego życia. Opisuje przebieg wielu śledztw. Jest przy tym niezwykle profesjonalna. Czasami trzeba mieć mocne nerwy, by czytać o niektórych zabójstwach, bo autorka opisuje ich przebieg bardzo szczegółowo. Pisarka opisuje nam przebieg procesów sądowych, w których nieraz brała udział, jako antropolog sądowy.


W książce nie zabrakło dużej dawki poczucia humoru.


"Co mówią kości" to książka pasjonująca i zarazem pouczająca. Napisana w ciekawy sposób. Znajdziecie w niej mnóstwo wiedzy i faktów, których być może nie znaliście wcześniej. 

Bardzo serdecznie polecam.

Link do opinii

„CO MÓWIĄ KOŚCI”

Sue Black Wydawnictwo Feeria

Dzięki Sue Black miałam możliwość dokładnego poznania pracy antropologa sądowego. Autorka jest bardzo utalentowana. Potrafi odkryć przyczynę śmierci na podstawie dokładnego zbadania kości. Często policja i patolodzy proszą ją o pomoc. Ona odkryje to co jest niewidoczne dla innych. Często wzywana jest do sądu w celu dokładnego omówienia zbrodni, którą odkryła na podstawie dogłębnego zbadania każdej kości.
Myślicie, że to jest łatwa praca? Niestety. Ta praca jest bardzo trudna. Trzeba umieć rozpoznać i rozdzielić kości ludzkie od zwierzęcych. Pamiętajcie, że kości na każdym etapie życia wyglądają inaczej.
Autorka doskonale przedstawia swoją pracę. Mówi nawet o pytaniach jakie zadaje swoim studentom na egzaminach. Dzięki tej książce dowiedziałam się mnóstwo ciekawostek dotyczących kości. Czy wiedzieliście, że na podstawie naszych kości antropolodzy są wstanie powiedzieć na jakie choroby chorowaliśmy i jak się odżywialiśmy. Niesamowite prawda.
Po wyglądzie kości autorka potrafi rozpoznać czy otrzymane kości należą do mężczyzny czy kobiety, a nawet jak wyglądał za życia. To jest rewelacyjne.
W każdym rozdziale Sue Black przytacza przykłady z jej pracy. Większość ofiar i sprawców ma zmienione imiona i nazwiska.
Antropolog sądowy musi być najlepszy w tym co robi. Często od jego pracy zależy w jakim kierunku pójdzie dana sprawa.
I taka mała ciekawostka – nigdy nie wierzcie osobie, która na podstawie kości powie wam w 100% ile dany denat miał lat. Dobry antropolog potrafi jedynie określić mniej więcej przedział wiekowy, albo przypuszczać wiek zmarłego. To taka złota rada od autorki.
Jeżeli lubicie książki na faktach o mordercach, śledztwach i sprawach sądowych to ta książka jest idealna dla was. Zachęcam do przeczytania.

Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2021-07-05, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Inne książki autora
Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego
Sue Black0
Okładka ksiązki - Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego

Co powiedzą innym twoje zwłoki, kiedy ciebie już nie będzie? Sue Black jest profesorem anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee i od...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy