Czarne lustro. Po drugiej stronie

Niepokojący…
Zmuszający do refleksji…
Bardzo na czasie…

Od dnia wbijającej w fotel premiery serial „Czarne lustro” zdążył przeistoczyć się w globalny fenomen. Jego twórcy – Charlie Brooker i Annabel Jones – zabierają nas w niesamowitą podróż po wszystkich dziewiętnastu filmach tworzących pierwsze cztery sezony tej kultowej już serii.

Towarzyszą im głosy licznych współtwórców. Wśród nich znajdziemy takie gwiazdy jak Bryce Dallas Howard, Jon Hamm, Jodie Foster, Jodie Whitaker, Mackenzie Davis, Gugu Mbatha-Raw, Alex Lawther, Letitia Wright i wiele, wiele innych.

Produkcja tak przełomowego i innowacyjnego serialu telewizyjnego to ciężki kawałek chleba. Każdy odcinek antologii to ryzykowny skok w nieznane nie tylko dla widza, ale przede wszystkim dla twórców.

Oto najpełniejsza, stuprocentowo szczera i bezkompromisowa historia o tym, jak udało się tego dokonać.

Informacje dodatkowe o Czarne lustro. Po drugiej stronie:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2019-11-13
Tytuł oryginału: Inside Black Mirror
Tłumaczenie: Michał Jóźwiak

Tagi: fantasy

Kup książkę Czarne lustro. Po drugiej stronie

Czarne lustro. Po drugiej stronie - opinie o książce

"Czarne lustro. Po drugiej stronie" dla tych, którzy jeszcze nie znają poszczególnych filmów spokojnie może być przewodnikiem po każdym z odcinków serialu, natomiast dla fanów "Black Mirror" przyjemną dla oka "powtórką z rozgrywki". Czymś w stylu: "przeżyjmy to jeszcze raz".

Tym, co rzuca się w oczy już na początku obcowania z tą książką, jest fakt, iż to naprawdę ładnie wydana rzecz. Kompletnie czarna, solidnie wykonana, twarda oprawa z białym - fanom serialu dobrze znanym - napisem, gdzieniegdzie połyskująca, w innych miejscach matowa i z motywem rozbitego szkła okładka robi wrażenie.

Książkę rozpoczyna wstęp zapisany białymi napisami na czarnych stronach autorstwa głównych producentów serialu. Przed każdym następnym rozpoczęciem omawiania nowego sezonu mamy podobny wstęp. Czerń stron dobrze współgra z całością, dodatkowo dodając jej klimatu.

Mamy cztery sezony serialu, więc książka dzieli się na cztery sekcje, każda z nich jest podzielona na rozdziały zatytułowane tak jak odcinki przypisane do poszczególnych sezonów. Każdy odcinek jest podany czytelnikowi w formie zapisu luźnej rozmowy osób odpowiedzialnych za stworzenie danego odcinka. Dla ułatwienia postarano się o przedstawienie listy osób zaraz przy tytule rozdziału. Forma przekazu jest na plus, gdyż nie jest to typowy wywiad, a bardziej dialog. Dzięki temu czytelnik odnosi niekiedy wrażenie, jakby to on siedział obok rozmówców i przysłuchiwał się z boku temu, o czym rozmawiają. Atmosferę "swojskości" potęguje język, który gdzieniegdzie został wprowadzony - mające niewiele wspólnego z piękną literacką mową wulgaryzmy mogą niektórych odstraszyć. Zwłaszcza, iż twórcy niejednokrotnie nie przebierają w słowach...

Atutem książki są także liczne fotografie. które w większości przedstawiają kadry z poszczególnych odcinków.

Minusy: w tekście wkradło się parę literówek, ale fakt ten nie wpływa na moją ocenę ogólną.

Książkę polecam głównie fanom serialu. Wyjaśnia ona sporo aspektów, zdradza kulisy powstawania odcinków. Warto zapoznać się z komentarzem producentów oraz ciekawymi anegdotami z planu.