Okładka książki - Dla Nikity

Dla Nikity

Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788371837036
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Ocena: 0 (0 głosów)

Znakomicie skonstruowana, pasjonująca historia kobiety, która przed laty podjęła niewłaściwą decyzję życiową i teraz pragnie spłacić dług wobec swojego dawnego ukochanego. Gdy dowiaduje się o nagłej śmierci Nikity - obecnie znanego pisarza, który podjął się napisania biografii jej męża, wpływowego polityka, Nika podejmuje prywatne śledztwo. Wyrusza do Moskwy, gdzie - narażając się na wielkie niebezpieczeństwo - poznaje całą prawdę o Nikicie. Przy okazji odkrywa, że jej mąż jest zamieszany w potworne zbrodnie. Akcja powieści toczy się na ciekawie zarysowanym tle społeczno-politycznym współczesnej Rosji, ukazując bezwzględne mechanizmy walki o władzę, powiązania polityki ze światem przestępczym, manipulacje psychologiczne dokonywane na ludziach przez rozmaite sekty religijne. Polina Daszkowa urodziła się w 1960 r. w Moskwie. Studiowała w Instytucie Literackim im. Gorkiego. Pracowała początkowo jako dziennikarka radiowa i prasowa, a także jako sprawozdawca parlamentarny. Pisać zaczęła w latach 70., początkowo zajmując się poezją. Tłumaczyła również książki z języka angielskiego na rosyjski. W 1996 r. opublikowała swoją pierwszą powieść kryminalną. Napisała kilkanaście powieści, które zostały przetłumaczone na 9 języków; szczególną popularnością cieszą się w Niemczech, gdzie osiągają wysokie nakłady.

Kup książkę Dla Nikity

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - heautoskop
heautoskop
Przeczytane:,
"Dla Nikity" to debiut Poliny Daszkowej na polskim rynku wydawniczym. Powieść ta została wydana w Rosji (jako "Zołotoj piesok" czyli "Złoty piasek" - zmiana tytułu jest wynikiem tłumaczenia, którego dokonano z języka niemieckiego, a nie z oryginału) dziesięć lat temu i osiągnęła tam niezłe wyniki sprzedaży, choć miejmy świadomość tego, że literatura popularna sprzedająca się w Rosji w milionach egzemplarzy to nic dziwnego, przecież tamten rynek jest ogromny. Ogromny i - przynajmniej jeśli chodzi o kryminały - zdominowany przez pisarki.Kobiecość tego kryminału jest wyraźna, objawia się tak w sposobie konstruowania fabuły, jak i w rysach bohaterów. Feminizacja kryminału sprawia, że nie jest on precyzyjnie wyrysowaną i wyliczoną zagadką, kryminalną machiną, która produkuje napięcie, by doprowadzić do kulminacji i późniejszego uczucia ulgi. Tutaj elementy sygnalizujące rozwiązanie są czasem nazbyt oczywiste i realnego zaskoczenia nie ma. Tym bardziej, że autorka wprowadza bardzo dużo wątków wzajemnie się przeplatających. W tym chaosie zdarzeń i retardacji, wzbogaconym jeszcze o nadmierną ilość zbiegów okoliczności, kolejne sploty tracą na sile. Owszem, są konsekwentne, pisarka nie gubi się w tej plątaninie wątków, ale efekt w ten sposób wywołany jest nieciekawy, choć sam zabieg zwraca uwagę i decyduje o pewnej oryginalności dzieła. Braki jednak nadrabia pogłębiony rys psychologiczny ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Dla Nikity

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:,
Bardzo dobrze napisana powieść. Zarazem kryminalna i psychologiczna, obyczajowa i sensacyjna. Bogate tło, próba analizy i dokładnego opisu zjawisk, postaw czy zachowań sprawia, że nie jest to łatwe, lekkie czytadło. Proza wyrazista, historia wstrząsająca, opisana tak, że nie pozwala nikomu pozostać emocjonalnie obojętnym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Macy
Macy
Przeczytane:2013-11-04, Przeczytałam,
Reklamy