Porady w tej książce oferują techniki zwiększające uważność, które każdy może zastosować. Wzmocnisz to, co już wiesz, ale mogłeś o tym zapomnieć: jak żyć prostym i nieskomplikowanym życiem i być najlepszą wersją siebie. Odnajdź radość w prostszym życiu.

Informacje dodatkowe o Droga ku wdzięczności. Współczesny przewodnik odnajdywania radości w zwykłym życiu:

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7377-848-1
Tytuł oryginału: Buddhist Boot Camp
Tłumaczenie: Magdalena Madura

Kup książkę Droga ku wdzięczności. Współczesny przewodnik odnajdywania radości w zwykłym życiu

Droga ku wdzięczności. Współczesny przewodnik odnajdywania radości w zwykłym życiu - opinie o książce

Avatar użytkownika - ZaciszeLenki
ZaciszeLenki
Przeczytane:2018-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2018,

Zgodnie z tytułem jest to znakomity przewodnik odnajdowania radości w codzienności. Bardzo pomocny jest podział na części, gdyż łatwiej odnaleźć ważne treści. Oto tytuły poszczególnych części: UWAŻNOŚĆ; MIŁOŚĆ I ZWIĄZKI; RELIGIA/DUCHOWOŚĆ; ROZUMIENIE; SUKCES; GNIEW, NIEPEWNOŚĆ I LĘKI; ŻYJĄC WE WDZIĘCZNOŚCI.

Niewątpliwą zaletami są krótkie rozdziały, które mogą być czytane w dowolnej kolejności oraz podsumowujący cytat na koniec rozdziału. W poradniku znajduje się nawiązanie do nauczania Buddy, ale nie trzeba zmieniać religii, by wynieść z tej książki wiele dobrego do swojego życia. Z drugiej strony jest też nawiązanie do religii chrześcijańskiej i jej dobrodziejstw.

Jakże często nie doceniamy wartości modlitwy, która ma nie tylko wymiar duchowy, ale i też jest swoistym przykładem medytacji, np. różaniec bardzo sprzyja wyciszeniu. W książce została zwrócona uwaga, że nie warto gromadzić pamiątek w postaci złych emocji, gniewu czy zazdrości, ale warto pielęgnować dobre wspomnienia i kolekcjonować szczęśliwe chwile, które radują serce.

Oto kilka wartościowych cytatów:

"Twój umysł jest jak rozpieszczone, bogate dziecko! Pozwalasz mu myśleć, co chce, kiedy chce, jak długo ma ochotę, bez względu na skutki i wdzięczność. I teraz Twój umysł jako dorosły nigdy cię nie słucha! W rzeczywistości czasem chcesz się na czymś skupić, ale umysł wciąż oddala to od ciebie."

"Jesteśmy tak skupieni na rzeczach, które "mogą być", że niedostatecznie doceniamy to, co jest tu i teraz."

"Im bardziej nie doceniamy samych siebie za to, co osiągamy, tym większą mamy tendencję, aby nie dostrzegać tego, co inni robią dobrego."

"Przyjaźnie pielęgnują nasze serca (...) miłością, tak jak drzewa odżywiają ziemię tlenem. Dobrzy przyjaciele są zatem niczym lasy deszczowe dla uczuć."

"Nigdy nie wiadomo, kiedy przypadkowy akt dobroci może dosłownie uratować życie człowieka."

Jeden z rozdziałów został podsumowany takim pięknym cytatem:

Czyń wszelkie dobro, jak możesz,
wszelkimi dostępnymi środkami,
wszelkimi dostępnymi sposobami,
we wszelkich możliwych miejscach,
we wszelkim możliwym czasie,
wobec wszelkich osób jakim możesz,
tak długo, jak tylko możliwe.
-John Wesley

Książka napisana jest przystępnym językiem, a krótkie rozdziały zachęcają do sięgnięcie po poradnik, nawet gdy mamy mało wolnego czasu, bo czyta się je bardzo szybko, wręcz błyskawicznie. Jedyne, co mi się nie spodobało to stosunek buddyzmu do seksualności, ale poradnik jest na tyle uniwersalny, że można z niego czerpać te wartości, które są dla nas przydatne, a treść skłania do przemyśleń i zmian w życiu.