Francisco de Goya y Lucientes. Malarstwo światowe

Francisco de Goya y Lucientes (1746-1828) to jeden z najważniejszych artystów hiszpańskich oraz jeden z najwybitniejszych twórców przełomu XVIII i XIX wieków. Był artystą niezwykle płodnym. Spod jego ręki wyszło przeszło dwa tysiące obrazów, grafik i rysunków. Najbardziej charakterystycznymi dziełami Goi są portrety, które powstały kiedy był nadwornym malarzem królewskim oraz seria tzw. czarnych obrazów, stworzonych po przebyciu ciężkiej choroby. Zakres poruszanych przez artystę tematów jest niezwykle szeroki. Obok wspomnianych wcześniej portretów, malował scenki rodzajowe, uprawiał malarstwo religijne, przedstawiał martwą naturę. Jednak to malarstwo historyczne, ukazujące tragizm, cierpienie, heroiczną walkę, nawiązującą do tragicznych wydarzeń w historii Hiszpanii, jest znakiem rozpoznawczym tego niezwykłego artysty.

Informacje dodatkowe o Francisco de Goya y Lucientes. Malarstwo światowe:

Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2021-05-13
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Kup książkę Francisco de Goya y Lucientes. Malarstwo światowe

Francisco de Goya y Lucientes. Malarstwo światowe - opinie o książce

Dzięki obrazom kiedyś utrwalano postacie, krajobrazy i budynki, teraz robimy to na co dzień na zdjęciach i często nie potrafimy docenić dawnych artystów, a przecież nie tak łatwo jest narysować małe detale, których na obrazach jest bardzo dużo. Seria o światowym malarstwie ma przybliżyć nam dzieła danych malarzy tak, żebyśmy mogli zobaczyć, że byli naprawdę świetnymi artystami, których trzeba docenić, bo oni w tę pracę wkładali całe swoje serce.
Francisco de Goya był pierwszym malarzem dworu Karola IV, uwielbiał dzieci, dlatego też oddawał na obrazach całą ich urodę, za to osoby dorosłe starał się malować tak, jak wyglądają, miał swój styl, który odróżniał go od innych. Malarz stworzył wiele cudownych dzieł, które zostały zawarte w jednej, pięknej publikacji, która pozwala na obejrzenie jego obrazów i zapoznanie się z jego stylem i twórczością oraz spróbowania zobaczyć co autor miał nam przez nie do przekazania.
Nigdy specjalnie nie interesowałam się sztuką, ale te obrazy bardzo mnie zachwyciły, oglądałam każdy powoli i bardzo wnikliwie tak, żeby nie pominąć żadnego detalu. Każdy obraz ma nam coś do przekazania, ale nie każdy potrafi to dostrzec, dlatego też czuję, że lepiej zrozumiałabym ich przekaz, gdybym znała powód, dla których zostały namalowane, ile czasu zajęło malowanie lub jak wyglądała praca autora nad danym obrazem, takie szczegóły potrafią zmienić postrzeganie całego dzieła.
Taka seria to świetny pomysł, bo tak naprawdę nigdy sami z siebie nie szukalibyśmy dzieł tych artystów, a dzięki tym publikacjom mamy możliwość w domu podziwiać tak piękne obrazy razem z całą rodzinom, a muszę przyznać, że ten album jest przepięknie wydany i przyciąga wzrok. Nie jestem znawcą, ale chętnie zapoznam się z obrazami każdego malarza tak, żeby porównać, który malował moim zdaniem najlepiej, może dzięki temu nauczę się lepiej interpretować sztukę.

Lubicie sztukę? Może macie swojego ulubionego artystę, bądź dzieło? U mnie zdecydowanie na pierwszym miejscy jest Leonardo da Vinci, którego podziwiam od dziecka. Jednak zaraz za nim bardzo cenię Francisco de Goya y Lucientes ❤

Jako jego fanka bardzo chętnie sięgnęłam po mini album ukazujący działa de Goya. Malarz był absolutnym mistrzem symboliki, a zakres tematyki jego obrazów był niezwykle szeroki. Tworzył między portrety, pejzaże, scenki rodzajowe, czy nawet uprawiał malarstwo religijne. Dzięki albumowi możemy poznać kilka jego dzieł i zapoznać się z technikami jakich używał. Warto zaznaczyć, że sam album został przepięknie wydany - twarda okładka i kredowy papier.

Uważam, że jest to świetna pozycja dla osób ceniących sztukę. Jeżeli interesują Was także działa innych artystów to zajrzyjcie do innych album z serii Malarstwo światowe.

Edvard Munch. Malarstwo światowe
Agnieszka Widacka-Bisaga0
Okładka ksiązki - Edvard Munch. Malarstwo światowe

Edvard Munch jest jednym z najbardziej znanych artystów, a jego obraz Krzyk jest dziełem kultowym, rozpoznawalnym na całym świecie. Artysta we wczesnym...

Norwid. Rysunek
Agnieszka Widacka-Bisaga0
Okładka ksiązki - Norwid. Rysunek

Jeden z czwórki wielkich romantyków, Cyprian Kamil Norwid, był nie tylko wybitnym poetą, pisarzem i dramatopisarzem, lecz także znakomitym rysownikiem...