Gustaw. Opowieść o Holoubku

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Bo teraz - bardziej niż kiedykolwiek - ważna jest jego niezłomna postawa etyczna.

Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. Zyskała dostęp do rodzinnych dokumentów i archiwum, które nie są dla nikogo dostępne. Porusza wiele ważnych i nieznanych historii i faktów - dotychczas nieomawianych.

Gustaw. Opowieść o Holoubku to znaczące sceny z jego życia, to Gustaw na tle historii, we wspomnieniach rodziny, przyjaciół i kolegów, bardziej codzienny niż pomnikowy: mąż, ojciec, dziadek, mądry, uroczy człowiek, zwyczajnie nadzwyczajny przyjaciel, niezwyczajny kibic, kompan do brydża, pokera, niezwykły opowiadacz dykteryjek. Dżentelmen o magnetycznym głosie i uwodzicielskim spojrzeniu. Człowiek mądrego słowa, riposty, dowcipu. Inteligent. Kreował życie, jakiego pragnie. Patrzył do przodu, nie za siebie.

To, o czym myślał, pisał, mówił, jest w tej książce najważniejsze i ciągle aktualne. Ma się wrażenie, że Holoubek wcale nie odszedł...

Zofia Turowska - absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka sagi rodziny Onyszkiewiczów ,,Gniazdo"; współautorka kultowego reportażu - dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, o łódzkiej Szkole Filmowej Filmówka oraz o Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz Nie wszystko na sprzedaż, a także biografii Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet. Dla Marginesów napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej Fotobiografia, biografię Janusza Majewskiego Film - kobieta jego życia, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej Gustaw i ja.

Tagi: Historie życia zwierząt

Kup książkę Gustaw. Opowieść o Holoubku

Opinie o książce - Gustaw. Opowieść o Holoubku

Gustaw Holoubek to jeden z bardziej znanych aktorów starszego pokolenia w Polsce i nie tylko. Ten niepozorny, niewysoki, szczupły i schorowany mężczyzna miał w sobie niezwykły czar, który przyciągał do niego ludzi, a zwłaszcza kobiety. Mimo wszystko nigdy nie wikłał się w burzliwe romanse, a swoje wybranki poślubiał i był im wierny.

Biografia Holoubka składa się z kilku części podzielonych przez autorkę na sceny z jego życia. Znajdziemy tutaj jego życie rodzinne, rozwój kariery, czas, kiedy wikłał się w politykę i wiele innych scen. Był aktorem głownie teatralnym, chociaż możemy go oglądać także w wielu filmowych produkcjach. Interesował się także reżyserowaniem spektakli, był dyrektorem teatru. Zdecydowanie był postacią bardzo znaczącą w sferze kulturalnej.

Podoba mi się pomysł w podziałem na sceny z życia, jaki autorka zastosowała w książce. Dzięki temu odnoszę wrażenie, że biografia ta jest bardziej uporządkowana i łatwiej odnaleźć się w bogatym życiu twórczym i towarzyskim tego niezwykłego mężczyzny. Z każdej strony przebija jego czar, widać od razu, że miał w sobie niezwykły magnetyzm, który przyciągał do niego rzesze ludzi. Liczne zdjęcia zamieszczone w biografii jedynie podnoszą jej walory estetyczne i pozwalają lepiej zrozumieć życie wybitnego aktora.

Czas spędzony z tą książką z pewnością mogę uznać za owocny, ponieważ udało mi się zagłębić w życie i twórczość niezwykłego aktora, o którym warto pamiętać.

Nie często sięgam po biografie, niemniej jednak obok tej nie mogłam przejść obojętnie. Czytając książkę miałam wrażenie, że Gustaw wciąż żyje, a z pewnością na zawsze będzie żył w naszej pamięci. Zdecydowanie polecam, szczególnie fanom.

Gustaw Holoubek – człowiek, którego głos dźwięczy w sercach setek polaków porywającą mickiewiczowską Improwizacją, wybitny aktor, wspaniały człowiek, legenda. Wielu dobrym artystom po ich śmierci wznosi się werbalne pomniki, wspomina i tłumaczy jak wielką stratą jest ich odejście, docenia kiedy jest już za późno. Gustawa Holoubka kochano i doceniano jeszcze za jego życia – dla wielu był niedoścignionym wzorem, obiektem westchnień czy ikoną, której grę aktorską podziwiano z zapartym tchem. To postać nieprzeciętna, zasługująca na wspaniałą  biografię, po którą sięgać będą mogły kolejne pokolenia – nie tylko przyszłych aktorów i ludzi teatru, ale też zwykłych – jak ja, zjadaczy chleba. Pani Zofia Turowska daje nam właśnie takie dzieło, a Marginesy wydają je z niezwykłą starannością i pieczołowitością.

Każdy kto pragnie nieco zajrzeć za kurtynę i podejrzeć życie wybitnego aktora i reżysera powinien czym prędzej zaopatrzyć się w niniejszą lekturę. Historia Holoubka przedstawiona przez autorkę prowadzi nas przez młodość, karierę teatralną, filmową i telewizyjną, działalność artystyczną i publiczną (polityczną), aż do jego śmierci 6 marca 2008 roku. Biografia ilustrowana jest ogromną ilością zdjęć w doskonałej jakości, a wspomnienia o Holoubku uzupełniają wypowiedzi jego najbliższej rodziny i przyjaciół. Dzięki temu zabiegowi poznajemy Gustawa nie tylko dzięki narracji autorki, ale też przez pryzmat tego, jak widziano go „z boku”, jaki wpływ wywierała jego magnetyczna postać na innych i jak odbierali go ludzie z którymi współpracował. Zabieg ten pozwala zbudować nam o wiele bogatszy, pełniejszy obraz tego wybitnego aktora.

Niniejsza biografia będzie doskonałym źródłem melancholijnych rozważań dla wszystkich stęsknionych za aktorstwem z krwi i kości, a dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć gry Pana Gustawa doskonałym startem w piękną artystyczna podróż.

***
Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu
strzelający nad ogrom królewskich piramid
nie naruszą go deszcze gryzące nie zburzy
oszalały Akwilon oszczędzi go nawet
łańcuch lat niezliczonych i mijanie wieków
Nie wszystek umrę wiem że uniknie pogrzebu
cząstka nie byle jaka i rosnący w sławę
potąd będę wciąż młody pokąd na Kapitol
ma wstępować z milczącą westalką pontifeks.

Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia
Zofia Turowska0
Okładka ksiązki - Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia

"Królowa Bona", "C.K.Dezerterzy", "Zaklęte rewiry', "Sprawa Gorgonowej" i najnowszy film – nagrodzony w 2015 roku na Festiwalu Filmowym w...

Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką
Zofia Turowska0
Okładka ksiązki - Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką

\"Nie jest to zwykła biografia, a może nawet nie jest nią w ogóle. W tej \"złej historii dobrze opowiedzianej\", jak pisała o swoim życiu Agnieszka Osiecka...