Historia pewnego kota

Opowieść o przyjaźni Laury, hiszpańskiej artystki – malarki i graficzki, miłośniczki zwierząt – z syjamskim kotem o imieniu Hej.

Intymny i uniwersalny portret jednego z najbardziej fascynujących stworzeń na świecie.

Kot. Idealne połączenie miękkiego futerka, kojącego miauczenia i królewskiego majestatu.

Książka napisana i zilustrowana przez autorkę – z czułością i artyzmem.

Wirtuozerskie połączenie autobiografii, notatnika odkrywcy i eseju graficznego – ta książka to prawdziwe dzieło sztuki!

Wśród wszystkich zwierząt, udomowionych i dzikich, żadne nie jest dla człowieka tak tajemnicze i fascynujące jak kot. Jest to też stworzenie z najlepszym aktualnie PR-em, pomimo wielu wątpliwych cech swojej osobowości… Ale chyba zgodzimy się wszyscy, że to my, ludzie, jesteśmy gośćmi i wiernymi poddanymi w królestwie kota, a nie odwrotnie.

Od starożytności, aż po współczesność – z lekkim załamaniem koniunktury w czasach średniowiecza – kot inspiruje, budzi ciekawość i zachwyt. Poznali się na nim bogowie, królowie i artyści, ale też mieszczanie i chłopi. W czym tkwi sekret jego oszałamiającego sukcesu? Może w egalitaryzmie właśnie – bo w którym domu, czy to bogatym, czy biednym, nie przyda się jego talent wytrawnego łowcy, niosącego śmierć domowym szkodnikom? A może w podziwie, jaki wzbudza, będąc właścicielem tych wszystkich cech, za które człowiek dałby fortunę? A może chodzi o idealną równowagę przeciwieństw zaklętą w złośliwych pieszczochach? A może o fakt, że koty niczego nam nie ułatwiają? Nie szczędzą nam pogardy, nie zabiegają o nasze względy…

W czymkolwiek kryje się ich tajemnica, jedno jest pewne – jeśli będziemy je traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani i zaskarbimy sobie ich zaufanie – staną się dla nas bezcenni, jako najlepsi przyjaciele, powiernicy, pocieszyciele i terapeuci. Będą naszym cieniem, naszym lepszym „ja”. Wypełnią naszą codzienność swoim mruczącym ciepłem i pozwolą przeżyć wspaniałą, kipiącą emocjami przygodę – właśnie taką jakiej doświadczyli Laura i jej ukochany Hej.

Laura, zawsze uwielbiała zwierzęta, ale nigdy nie spodziewała się, jak wielką rolę w jej życiu odegra Hej. Oto opowieść o wielkiej przyjaźni, jaka połączyła utalentowaną hiszpańską artystkę z najbardziej tajemniczym i uroczym ze zwierząt.

Autorka, poza przepiękną opowieścią o swoim kocie, przemyca szereg informacji o tym jakże wyjątkowym gatunku. O jego roli w historii, sztuce i literaturze. Dodatkowo wzbogaca historię wspaniałymi ilustracjami.

Informacje dodatkowe o Historia pewnego kota:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Historia pewnego kota

Historia pewnego kota - opinie o książce

Koty. Piękne i dostojne. Miękkie futerko i miłe w dotyku. Dzikie i tajemnicze. Poruszające się z wielkim majestatem. Oto jeden z nich jest bohaterem niniejszej opowieści. To on żył przez siedemnaście lat u boku swojej ukochanej, Laury Agusti. Hiszpańska artystka, malarka, miłośniczka tych cudownych zwierząt. Opowiada o swoim życiu, w którym on – Hej, miał swoje centralne miejsce. Autorka kocha zwierzęta, darzy je wielkim szacunkiem i ogromną miłością. Nie wyobraża sobie bez nich życia. To umiłowanie zaczęło się już w dzieciństwie, gdy przez dom przewijały się różne zwierzęta. Ale on, kot syjamski, znalazł miejsce na dłużej, był jej przyjacielem i umiłowanym.

„Ludzie są zbyt zadufani i pewni siebie. Ale mieszkam z kotami przez większość mojego życia i wiem, że można zobaczyć i poczuć świat inaczej”.

Laura Agusti snuje nam nie tylko piękną opowieść o relacji łączącej ją z kotem. Ale przedstawia znaczenie kota w literaturze i sztuce, opowiada ciekawości o kotach i zasypuje nam informacjami, które każdy przyjaciel kota winien znać. A to wszystko jest okraszone cudownymi obrazkami o kotach. Te ilustracje nadają szyku lekturze, znakomicie ją wzbogacają i urozmaicają. Jeszcze nie można nie wspomnieć, że Historii pewnego kota jest pięknie wydana, twarda oprawa zdobiona złoceniami. Wydawnictwo Albatros słynie z tego, że przywiązuje ogromną wagę nie tylko do zawartości lektury, ale i do oprawy. Już samym zerknięciem na okładce czujemy się zaproszeni do środka, do ciekawej przygody z tajemniczym puchatym stworzeniem.

Mamy przed sobą bardzo intymny obraz przyjaźni, wzajemnego zauroczenia i wspaniałych chwil, będących udziałem człowieka i kota syjamskiego. Widać wyraźnie, że miłość, jaką darzy się kota wraca do nas ze zdwojoną siłą. Potrafią się odwdzięczyć za przyjazne traktowanie, ale potrafią też być złośliwe, gdy je źle traktujemy. Ale mają też w sobie niesamowitą moc i energię, która działa uzdrawiająco, może być znakomitą terapią i uśpieniem złych emocji. Pozwala pozbyć się toksycznych przeciwności losu i ukoić ból. Jednym słowem, życie u boku kota to coś pięknego i wzruszającego, dar losu, na który nie każdy zasługuje.

„Samotność sprawiła, że moja relacja z Hejem zacieśniła się i jeszcze bardziej zajmowaliśmy się sobą nawzajem. Był moją pociechą, moim partnerem i wsparciem, a po tylu latach nasza więź zamieniła się wręcz w węzeł”.

Mnie ta lektura wzruszyła, przeniosła we wspaniały świat, w którym jest możliwa przyjaźń i wzajemne zrozumienie, jakie panuje między człowiekiem i kotem. Autorka zagrała na bardzo delikatnych nutkach, zapukała do serca i je otworzyła na dobroć i miłość. Pokazała, że można kochać i szanować zwierzęta i to ze wzajemnością.

Polecam, emocjonalna karuzela wrażeń i intymna autobiografia miłośniczki zwierząt. Czerpcie z niej wzór, naśladujcie i kochajcie zwierzęta. One tak bardzo tego pragną i potrzebują, a my możemy im to okazać!

Avatar użytkownika - Merry
Merry
Przeczytane:2023-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2023, 52 książki 2023,
Kota można lubić lub nie lubić (chociaż tego drugiego nie zrozumiem), ale tak czy siak trzeba przyznać, że to wyjątkowe stworzenia o wyjątkowych charakterach. Inteligentne, sprytne, majestatyczne. Trudno przejść obok nich obojętnie. Jeśli chcecie wiedzieć coś niecoś więcej o ludzko-kocich relacjach, zapraszam do sięgnięcia po biograficzną ,,Historię pewnego kota" Laury Agusti.

To opowieść o hiszpańskiej malarce i graficzce, która jest wielką miłośniczką zwierząt. Pewnego dnia do jej domu trafia kot syjamski o imieniu Hej. Ich relacja jest dowodem na to, jak wiele dobrego może spotkać człowieka, gdy w jego bliskim otoczeniu znajduje się kot.

,,Historia pewnego kota" to też piękna opowieść o dzieciństwie, dorastaniu, przyjaźni, przeżywaniu wielu emocji, a także o stracie. W tych wszystkich momentach życia towarzyszy kot. Dla mnie przeczytanie tej książki było niesamowicie wzruszające. Zwłaszcza końcówka.

Laura Agusti oprócz opisania swoich relacji z Hejem przedstawia kilka bardzo interesujących ciekawostek na temat kotów. Zwłaszcza ciekawe jest postrzeganie kota przez pryzmat różnych wierzeń i religii na przestrzeni dziejów. Nie zabrakło również porad na temat mieszkania z kotem, a także jakich roślin warto unikać, ponieważ są dla niego trujące. Można zatem uznać, że ,,Historia pewnego kota" jest w pewnym sensie poradnikiem.

Nie należy zapomnieć, że książka jest pięknie wydana, wzbogacona wspaniałymi rysunkami, które dodatkowo umilają czytanie. Idealna na prezent.

Po ,,Historię pewnego kota" warto sięgnąć. To książka nie tylko dla kociar i kociarzy, ale dla każdego, kto chciałby poznać historię pewnej wspaniałej, wieloletniej przyjaźni.