Izrael po mojemu

Wydawnictwo: Vocatio
Data wydania: 2018-12-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7829-278-4

Podobno podróże początkowo odbierają nam mowę, a później nie pozwalają przestać mówić. U mnie się to sprawdziło. Ale wcześniej zainspirowało mnie życie dwóch Żydów – przyszywanego wujka Ziutka i Jezusa Mesjasza. I choć żyli oni w odległych czasach, byli do siebie podobni. Ich osobowości wpłynęły na moje życie – spięły klamrą i poprowadziły do fascynującej krainy Biblii, a także do wnętrza mnie samej. A Izrael? Ma w sobie coś niezwykłego – przyciąga i każe wrócić, choćby we wspomnieniach. Gdybym w całym swoim życiu miała zobaczyć jeden kraj, wybrałabym Izrael. Szalom, mój Izraelu.

Renata Pruszkowska

Osobę zakochaną łatwo rozpoznać po objawach: bezsenność, brak apetytu, rozkojarzenie. Ale wystarczy, że rozmowa zejdzie na obiekt westchnień i kłopoty z koncentracją znikają. Umysł jej staje się jasny, głos rozmarzony, oko maślane. Obserwuję to, kiedy wpadam na niedzielny obiad. Widzę, jak mama dostaje skrzydeł, dzieląc się nową historią o ukochanym Izraelu. W trakcie lektury tej książki, drogi Czytelniku, poczujesz się jak na deserze u
Pruszkowskich. Brakuje tylko babcinego ciasta i termosu z ciepłą herbatą dla nieco zazdrosnego taty. Cała reszta już jest.

Michał Pruszkowski

Kup książkę Izrael po mojemu

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Autorka spełniła swoje marzenie – wybrała się do Izraela. Od  dawna była tym krajem zafascynowana dzięki „przyszywanemu" wujkowi Ziutkowi (pochodzenia żydowskiego) oraz rozmyślaniom nad życiem Jezusa. Realna podróż, opisywana bardzo plastycznie, łączy się z licznymi dygresjami – wyprawami w głąb siebie i historii. Czasy starożytnych Rzymian, Jezusa, współczesne – wszystko tu się łączy. Opowieść jest jak różnobarwny gobelin utkany z wielu wątków. Jej język jest bardzo poetycki. Przytoczę drobny fragment: Zatoka lśniła niczym perła na tle błękitu nieba i morza. Miała dwa falochrony, rozłożone w szerokim geście powitania. Wzdłuż zatoki biegła promenada ozdobiona łukami. Autorka nawet prozaiczne sytuacje opisuje poetycko. To sprawia, że trudno się od lektury oderwać. Zaczynamy dzielić fascynację historią oraz Izraelem. Całość uzupełniają zdjęcia oraz mapa. Do lektury najlepiej zasiąść wieczorem. Poczekajmy, aż na niebie zapali się gwiazda Dawida. Zapalmy świecznik. W migotliwych blaskach zanurzmy się w barwny, niezwykły świat. dr Kalina Beluch ...

Opinie o książce - Izrael po mojemu

Pod naszym niebem