
Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć
Czy Kościół jest dla ciebie ważny?
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą?
Kardynał Grzegorz Ryś w trzech obrazach ukazuje fascynującą wizję Kościoła, jakiego chciał Bóg. Pisze o zstępującym z nieba mieście ludzi wolnych i równych sobie, rodzinie tworzącej nowe więzy krwi oraz oblubienicy Baranka. W prosty, przystępny sposób wprowadza nas w te zachwycające przestrzenie, zachęcając, byśmy każdego dnia na nowo odkrywali,,,jak Bóg pomyślał Kościół", i starali się Jego pomysł wcielać w życie. Książka zbiera nauczanie kard. Rysia o Kościele wygłoszone do różnych grup, stając się ważnym zaproszeniem do troski o wspólnotę, którą tworzymy.
Kościół nam mówi: ,,Jesteście potrzebni, nie ja was potrzebuję, tylko Jezus", a my odsuwamy się z niechęcią, bo nam się Kościół nie podoba. To nie jest popularne, by się do niego przyznawać. Powszechną praktyką jest natomiast opisywanie wszystkich jego braków, ułomności, grzechów. Ta książka może stać się okazją, by się raz jeszcze Kościołowi przyjrzeć. Nie zamykając oczu na braki, zobaczyć w nim to, co widzi Bóg. Może dzięki temu uda nam się spojrzeć świeżym okiem na Kościół. Zachwycić się tą wizją. Zapragnąć jej. Ale też podjąć się jej realizacji.
kard. Grzegorz Ryś
Grzegorz Ryś(ur. 1964) - arcybiskup metropolita łódzki, w latach 2011-2017 biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przewodniczący Rady do spraw Dialogu Religijnego i Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii. Opublikował między innymi: W Kościele jest miejsce dla wszystkich; Skandal miłosierdzia; Skoro jest miłość. W lipcu 2023 roku papież Franciszek mianował abp. Rysia kardynałem.
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2023-09-13
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 168
Twarzą Boga jest miłość. Każdy inny Jego portret jest karykaturą Jak doświadczyć bliskości w czasach izolacji? Jak budować jedność w czasach podziałów...
Niedoskonałość uczniów – bliska każdemu z nas. Ewangelia św. Marka to nie tylko tekst religijny; to żywa opowieść o uczniach Jezusa, którzy, podobnie...
Przeczytane:2025-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2025,
"Jak Bóg pomyślał Kościół" to książka wyjątkowa – nie tylko ze względu na osobę autora, którym jest kardynał Grzegorz Ryś, ale przede wszystkim ze względu na jej głęboko formacyjny i inspirujący charakter. To nie jest publikacja teologiczna w klasycznym sensie – to przemyślana, przystępna i poruszająca opowieść o tym, czym Kościół był w zamyśle Boga i czym może stać się dzisiaj, jeśli tylko na nowo wsłuchamy się w Boże pragnienia.
Kardynał Ryś prowadzi nas przez trzy potężne obrazy Kościoła: Miasta zstępującego z nieba, Rodziny tworzącej nowe więzy krwi oraz Oblubienicy Baranka. Te biblijne metafory – głęboko zakorzenione w tradycji i Piśmie Świętym – stają się w jego interpretacji żywymi przestrzeniami duchowego doświadczenia. Nie są to tylko idee, ale zaproszenia do konkretnego stylu życia i wspólnoty. Ryś nie moralizuje, nie oskarża, nie ucieka w teologiczną abstrakcję – zamiast tego mówi językiem prostym, jasnym, pełnym pasji i osobistego zaangażowania.
Dużą wartością tej książki jest realizm, z jakim autor traktuje Kościół. Nie ukrywa jego słabości, grzechów, ran – i nie próbuje ich wybielać. Ryś zdaje sobie sprawę, że dziś wielu ludzi traci zaufanie do instytucji Kościoła, że czują się w niej obco, zranieni, zawiedzeni. Ale właśnie w takim momencie zachęca, by spojrzeć głębiej – odkryć duchowe DNA Kościoła, które nie przestało istnieć mimo ludzkiej ułomności. W tym sensie książka nie jest tylko refleksją, ale wezwaniem do duchowej odpowiedzialności i odbudowy wspólnoty, jaką Kościół powinien być.
Autor pokazuje, że Kościół to nie budynek, nie struktura, nie hierarchia – lecz wspólnota ludzi wolnych, równych sobie, złączonych więzami miłości. Kościół jako Rodzina i Oblubienica to obraz bardzo osobisty, bliski, wręcz czuły. Ryś mówi o Kościele z miłością, ale też z troską. Jego słowa mogą obudzić nadzieję, że można i warto budować Kościół od nowa – nie reformując jedynie struktury, ale zmieniając nasze relacje, nasze serca, nasze nastawienie.
To lektura, która może przemówić do wielu – nie tylko do duchownych czy zaangażowanych katolików, ale również do osób poszukujących, wątpiących, zmęczonych. Ryś ma niezwykły dar – potrafi mówić o trudnych sprawach bez patosu, a jednocześnie z głęboką wiarą i przekonaniem.
Podsumowując, "Jak Bóg pomyślał Kościół" to książka odważna i potrzebna. Nie daje gotowych rozwiązań, ale zachęca do patrzenia oczami Boga – z miłością, nadzieją i odpowiedzialnością. To modlitewna, duchowa i bardzo osobista medytacja nad tym, czym jest Kościół – i kim my w nim jesteśmy. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce nie tylko rozumieć Kościół, ale go współtworzyć – według Bożego zamysłu.