Jan Jerzy Przebendowski jako podskarbi wielki koronny

Rozprawa ma na celu ukazanie mechanizmów funkcjonowania urzędu podskarbiego wielkiego koronnego w początkach XVIII w. Działalność Przebendowskiego przedstawiona została na szerokim tle wydarzeń politycznych (Wielka Wojna Północna 1700-1721, konfederacja sandomierska i tranogrodzka). Oprócz kroków zmierzających do zwiększenia dochodów skarbu koronnego, mimo poważnych zniszczeń gospodarczych Rzeczypospolitej, okres ten zaznaczył się istotnym rozwojem administracji skarbowej o charakterze stałym, co jest zpełnie nowym ustaleniem w polskiej nauce historycznej. Zaakcentowana została także rola ministra na dworze Augusta II. Reprezentowanie interesów króla i Rzeczypospolitej podczas misji dyplomatycznych, wysoka pozycja wśród elit politycznych XVIII w. pozwalają na zaliczenie Przebendowskiego do grona czołowych osobistości Rzeczypospolitej. Praca jest też próbą nakreślenia sytuacji gospodarczej Polski w pierwszych trzydziestu latach XVIII w., przedstawieniem prób jakie podejmowano celem wyjścia z kryzysu i stworzenie korzystnej sytuacji dla nowych inicjatyw ekonomicznych.

Informacje dodatkowe o Jan Jerzy Przebendowski jako podskarbi wielki koronny:

Wydawnictwo: HISTORIA IAGELLONICA