Krwawa jutrznia

Dno Czarciego Oka skrywa straszną tajemnicę. Pełno w nim okaleczonych ludzkich zwłok, a każde z ciał pozbawiono głowy. Okolice Sambora nawiedzili czarni jeźdźcy. Sieją grozę wśród okolicznych mieszkańców. Gwałcą, mordują, a co najgorsze, piją ludzką krew. Na Rusi wstaje krwawy świt, nastał czas wielkiego zamętu. Czy to kara za osadzenie na carskim tronie Borysa Godunowa? Czy nie przyszła pora, aby na tronie zasiadł prawowity władca Dymitr? Pewien młody, obdarzony rzadkimi talentami człowiek trafi niespodziewanie i wbrew swojej woli w sam środek tych wydarzeń. Znajdzie miłość i ją utraci. Utraci miłość, by zachować życie. Zachowa życie, bo jego przeznaczeniem jest ocalać innych od niechybnej śmierci. Takie jest jego przeznaczenie. Takie jest przeznaczenie każdego, na kogo wołają Ryx.

Informacje dodatkowe o Krwawa jutrznia:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2013-04-17
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7515-257-9

Kup książkę Krwawa jutrznia

Krwawa jutrznia - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Po czterech księgach przygód Kacpra Ryksa przyszedł czas na ciąg dalszy burzliwej siedemnastowiecznej polskiej historii. Minęło dwadzieścia lat, dorósł już Kacper junior, a Polska dalej toczy wojny z sąsiadami. Tym razem łakomym kąskiem jest Moskwa, gdzie władcy zmieniają się mniej więcej co kilka lat. Gdy kończą się rządy Borysa Godunowa, na plan pierwszy wysuwa się cudem ocalały syn jego poprzednika, Dymitr. Splot wydarzeń sprawi, że Kacper Turopoński weźmie udział w osadzeniu cara na moskiewskim tronie. Jak zwykle u Wollnego jest dużo akcji, galopad, pojedynków i ogólnie pojętej wojaczki. Nie brakuje wydarzeń historycznych, znaczących dla ówczesnej Polski i krajów sąsiednich. Oprócz tropienia i pomagania w zdobywaniu tronu Kacper zakochuje się, nieszczęśliwie oczywiście, i jak błędny rycerz przemierza wschodnie kresy. Niezła lektura dla wielbicieli powieści awanturniczej, gdzie przygoda goni przygodę, a trup ściele się gęsto.
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wyśmienitym "Kacprem Ryxem" Wollny sam sobie bardzo wysoko ustawił poprzeczkę. Nic więc dziwnego, że sięgając po "Krwawą jutrznię" miałam bardzo wybujałe oczekiwania. Być może to właśnie sprawiło, że nieco się zawiodłam. Tym razem autor wziął na warsztat czasy niezwykle burzliwe - czasy dymitriad. Niestety, zamiast wybrać jeden, czy dwa epizody z tego okresu i wokół nich budować akcję, postanowił upchnąć w książce niemal całą epokę. Zaowocowało to ogromnymi uproszczeniami, przeskokami oraz rozwiązaniem szczególnie nieznośnym, gdy na kilku kolejnych stronach autor streszcza nam kawał historii (stary numer - ktoś pisze list do głównego bohatera). W efekcie poczułam się jakbym czytała podręcznik historii dla gimnazjum. Mimo tych niedoskonałości "Krwawa jutrznia" nie jest książką złą, Nie jest wybitna, ale nie jest też zła. Po prostu mamy do czynienia z pozycją słabszą niż można by oczekiwać.
Avatar użytkownika - adgam91
adgam91
Przeczytane:2014-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Uwielbiam takie książki. Książki w których wydarzenia historyczne są przedstawione w taki sposób, że czytelnik nie może oderwać się od lektury. Gdyby szkolne lekcje historii tak wyglądały, młodzież na pewno zmieniłaby swoje podejście do nauki tego przedmiotu. Autor sam podkreśla w nocie historycznej na końcu książki, że wydarzenia w "Krwawej jutrzni" to w 90% fakty historyczne. Oczywiście, pojawia się też fikcja - główny bohater Kacper Turopoński vel. Ryx to postać fikcyjna. W akcję wplecione są też wątki wampiryzmu, czarnej magii, alchemii... Jak dla mnie - świetna, lekka lektura na oderwanie od problemów dnia codziennego. A dodatkowo poszerza naszą wiedzę historyczną i ukazuje życie ludzi w okresie tzw. dymitriady.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-10-28,
Uwielbiałam Kacpra Ryxa, dlatego nie mogłam się doczekać Krwawej Jutrzni. Przeczytałam i mam mieszane uczucia. Przede wszystkim - zakończenie. Skandal! Tak się nie robi. Jestem zła, bo nie lubię, jak się mną próbuje manipulować. Kto czytał ten wie. Po drugie - główny bohater. Denerwował mnie ten młokos, taki we wszystkim idealny. Bo i mądrością wszystkim imponuje i wojak doskonały i medyk bardzo dobry, chociaż nie praktykujący. Owszem, Ryx-ojciec również pod koniec serii nabierał niemal nadludzkich cech, ale jemu można wybaczyć - jego postać się rozwijała przez wszystkie części. Po trzecie - bez Krakowa książka trochę traci na uroku... Kolejną część pewnie przeczytam jak mi wpadnie w ręce, ale nie muszę
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2018-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 2018 - 52 książki ,

Genialnie i bardzo wiernie opisane dzieje Księstwa Moskiewskiego w czasie pierwszej Dymitriady. Na tym tle, syn sławnego Kacpra Ryxa Turopońskiego rozwiązuje zagadkę tajemniczych i niezwykle brutalnych mordów. jak dla mnie to książka była zbyt brutalne a ociekające krwią i flakami szczegóły sprawiały, że musiałam robić sobie dłuższe przerwy, ale z drugiej strony rozumiem, że nie jest to przesada celowa. Tak właśnie działo się tam w czasach wielkiego nieurodzaju, wojen i głodu. Jednak niezwykle ciekawe przygody bohaterów ciągnęły mnie z powrotem ;-). Ogromny plus za wierność historyczną i dbałość o szczegóły.

Krwawa jutrznia. Mściciel
Mariusz Wollny0
Okładka ksiązki - Krwawa jutrznia. Mściciel

"Mściciel" to trzecia (po "Krwawej jutrzni" oraz "Straceńcach") i ostatnia część cyklu, przez autora nazwanego Kronikami dymitriad (pierwotnie: Zjadacze...

Z Kacprem Ryxem po renesansowym Krakowie przewodnik
Mariusz Wollny0
Okładka ksiązki - Z Kacprem Ryxem po renesansowym Krakowie przewodnik

Szesnastowieczny Kraków widziany oczami Kacpra Ryksa, powieściowego bohatera znanego czytelnikom powieści Mariusza Wollnego. Historia poszczególnych...