Lawina i kamienie. Pisarze w drodze do i od komunizmu

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788381912228
Liczba stron: 704

Ocena: 0 (0 głosów)

,,Lawina i kamienie" to opowieść o losach sześciu polskich pisarzy: Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Adama Ważyka i Wiktora Woroszylskiego, którzy tuż po wojnie zostali żarliwymi zwolennikami nowego ładu, by potem rewidować go i w końcu odrzucić. To z jednej strony wnikliwe studium stalinizmu i próba wyjaśnienia, jakie motywy popchnęły ludzi ideowych i utalentowanych w objęcia komunizmu, a z drugiej - barwny, pełen anegdot obraz życia literackiego i relacji pisarzy z władzą. To historia powojennej literatury polskiej pokazana przez pryzmat losów wybranych bohaterów i zarazem panoramiczny reportaż historyczny zbudowany na solidnym fundamencie źródłowym.

Książka Anny Bikont i Joanny Szczęsnej ukazuje się po kilkunastu latach w nowym, poprawionym i uzupełnionym wydaniu. Pierwotny podtytuł także zmienił brzmienie - zamiast ,,pisarzy wobec komunizmu" mamy ,,pisarzy w drodze do i od komunizmu".

,,Studnia stalinizmu jest o wiele głębsza, niż to się wydaje takim jak ja amatorom, zachłannie i od lat czerpiącym z niej rozmaite ciemne nauki. Do rzędu książek raz jeszcze penetrujących studnię stalinizmu weszło bestsellerowym trybem dzieło Anny Bikont i Joanny Szczęsnej ,,Lawina i kamienie". Weźmy rozdział ,,Uciekł tam gdzie mógł, czyli zagadka śmierci Tadeusza Borowskiego". Autorki gromadzą wszystkie dotychczasowe wersje, relacje, ustalenia i spośród wszystkich dotychczasowych wersji, relacji i ustaleń, najściślej zbliżają się do odpowiedzi na pytanie: co się w gruncie rzeczy zdarzyło się 1 lipca 1951 roku w mieszkaniu Tadeusza Borowskiego?" Jerzy Pilch, ,,Dziennik"

,,Jest to dzieło wybitne. Ma swoją twardość badawczą i źródłową, ma miękkość i lekkość piórka, ma w sobie odwagę i ma mądrość. I jest też w sumie wielkim manifestem w obronie wielkiej literatury, do której miłość bywa trudna, ale zawsze warto dobrze się zakochać." Wiesław Władyka, ,,Polityka"

,,Minął właśnie okres, w którym mój mąż czytał mi codziennie fragment z grubego tomu ,,Lawina i kamienie". Już dawno w ten sposób nie żegnałam się z książką - z takim żalem, że się skończyła. Z losów sześciu ludzi i jednego tylko środowiska wstawała przede mną co dzień cała epoka - pełna, nasycona, drapieżna. Czas, w którym było miejsce na wszystkie uczucia: na surowość i współczucie, strach i odwagę, obrzydzenie i podziw, grozę i niepohamowany śmiech. Był to czas zupełnie wyjątkowy, bo właśnie w nim żyliśmy. Kłaniam się nisko obu autorkom tej porywającej książki." Ewa Szumańska, ,,Tygodnik Powszechny"

,,,,Lawina i kamienie" jest próbą zrozumienia losów pisarzy zaangażowanych w komunizm, a nie próbą posadzenia ich na ławie oskarżonych. Dowodzi, że od przeszłości nie da się uciec, ale można podjąć próbę jej zrozumienia. Zachwyca mnie w tej książce brak tonu prokuratorsko-lustracyjnego. Podziwiam, jak autorki warstwa po warstwie, jakby obierały cebulę, odkrywają prawdę o tamtych czasach." Adam Michnik, ,,Gazeta Wyborcza"

,,Ta książka jest obroną pamięci, pamięci o cudzych błędach, ale i ich zasługach - zaś broniąc jednych, nie czyni tego kosztem innych. Bohaterowie książki mają wiarygodne biografie. Nie ukrywali ani swego stalinizmu, ani rewizjonizmu. Okres ich fanatycznego zaangażowania w ideologię trwał jakieś 10 lat, zaś okres dochodzenia do opozycji demokratycznej - lat 30. Nawet czyściec nie trwa dłużej." Lidia Burska, Instytut Badań Literackich PAN

Tagi: Marksizm i komunizm

Kup książkę Lawina i kamienie. Pisarze w drodze do i od komunizmu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Lawina i kamienie. Pisarze w drodze do i od komunizmu

Inne książki autora
Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami
Joanna Szczęsna0
Okładka ksiązki - Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami

Grecja ma sielanki, Japonia haiku, a Anglia limeryki. My mamy moskaliki,które zawdzięczamy mistrzyni Wisławie Szymborskiej. Kto pierwszy rzucił hasło...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy