Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie

Liczby nie kłamią to książka o mieszkańcach Ziemi, o pożywieniu i paliwach, które dostarczają im energii, o transporcie i wynalazkach współczesnego świata, a także o tym, jak to wszystko wpływa na naszą planetę. Profesor Vaclav Smil zabiera czytelników na pasjonującą wyprawę, której celem jest odkrywanie faktów. Podsuwając nam zaskakujące dane statystyczne i prezentując pouczające infografiki, zachęca do otrząśnięcia się z intelektualnego lenistwa.

Z tej pełnej fascynujących informacji i frapujących przykładów książki dowiemy się między innymi, ilu ludzi potrzebnych było do zbudowania piramidy Cheopsa, dlaczego szczepionki nie tylko ratują życie, ale są także opłacalną inwestycją, i czemu samochody elektryczne nie są (jeszcze) tak dobrym rozwiązaniem, jak nam się wydaje. Smil błyskotliwie łączy wiedzę naukową i historyczną ze zdrowym rozsądkiem, poruszając niezwykle szerokie spektrum zagadnień, które przedstawia w formie krótkich, ale treściwych rozdziałów.

Liczby nie kłamią to pasjonująca lektura, która prowokuje do stawiania pytań w sprawach zbyt często traktowanych przez nas jako pewnik. Smil udowadnia, że fakty mają znaczenie. Liczby nie kłamią. Jaką prawdę nam zatem przekazują?

Informacje dodatkowe o Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie :

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Numbers Don’t Lie: 71 Things You Need to Know About the World
Tłumaczenie: Michał Strąkow

Tagi: Świat wiedza ekologia transport

Kup książkę Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie

Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie - opinie o książce

Nie wiem dlaczego myślałam, że będzie bardziej matematycznie niż naukowo. ? Chyba przez ten tytuł...

Ale liczb, różnych tabelek i statystyki tu też nie brakuje. Choć przede wszystkim znajdziemy w niej dużą dawkę wiedzy. Wiedzy, która nie zawsze tak łatwo wchodzi do głowy. Bo na przykład, gdy trafiłam na rozdziały o ocieplaniu domu, okien, to większość zdań musiałam czytać po kilka razy, a później i tak niewiele z nich wiedziałam i zapamiętam. No cóż... budowlanka jest nie dla mnie. ?

Ale dużo innych wiadomości zostanie ze mną. Na przykład rozdział o drobiu, który przypomniał mi, dlaczego marzy mi się zostanie wegetarianką (choć to chyba nigdy się nie ziści, gdyż mam też swoje ulubione mięsne dania, więc może nadal pozostanę jedynie przy ograniczeniu mięsa)

Po książce naszła mnie refleksja, iż człowiek to bardzo destrukcyjny gatunek na naszej planecie.

Polecam. ? Czasem może jest zbyt podręcznikowo, jednak większość rozdziałów jest opisana przystępnym językiem.

Wiedza z książki zostanie ze mną na długo. ?

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2023, Popularnonaukowe,
Zwierzęta. Kontrastowa książeczka dzidziusia
Okładka ksiązki - Zwierzęta. Kontrastowa książeczka dzidziusia

Książeczki dla niemowląt to ważny zakup - zawarte w nich obrazki muszą być wyraźne i rozpoznawalne, a tematyka bliska kilkumiesięcznym maluchom. Odpowiednie...

Wielka księga zadań. 153 niebanalne łamigłówki dla bystrej główki
Okładka ksiązki - Wielka księga zadań. 153 niebanalne łamigłówki dla bystrej główki

,,Wielka księga zadań. 153 niebanalne łamigłówki dla bystrej główki" to wyjątkowo bogaty zbiór zadań logicznych i rozrywek umysłowych dla młodszych nastolatków...